Európában is felütötte fejét a Zika vírus
A vírusnak influenzaszerű tünetei vannak, azaz magas láz és izomfájdalom. Egy hét alatt általában magától elmúlik, felnőttnél halált nem okoz. Viszont a terhes kismamákra nézve nagyon veszélyes. Vetélés és halva születés is előfordulhat, továbbá kis aggyal születhet a csecsemő. Az életkilátásai a gyereknek szörnyűek, ezek a csecsemők soha nem lesznek teljes értékű felnőttek – nyilatkozva Szlávik János infektológus.
A vírust 1947-ben fedezték fel majmokban, egy Zika nevű erdőben. Majd tíz év elteltével kiderült, hogy Nigériában emberi megbetegedéseket okozott. Ez a vírus évtizedekig elvolt, Közép-Afrikában, továbbá jelen volt Ázsiában is. Sokan antitestekkel rendelkeztek ellene, nagyobb problémát nem okozott. Majd 2014-ben jött a foci-vb. Állítólag egy ázsiai turista hurcolta be Brazíliába, és így 2014-ben indult az a járvány, ami most Amerikán végigsöpör.
A helyzet annyira súlyos, hogy El Salvadorban arra kérték a nőket, 2018-ig ne essenek teherbe, mert nagy a veszélye annak, hogy ezzel a vírussal megfertőződnek.
A vírust a tigrisszúnyogok terjesztik. Rendkívül agresszívek, és egész nap csípnek. Ahol a szaporodásukra adottak a feltételek, tehát a vizes helyeken, szinte lehetetlen védekezni ellenük. A Zika-vírus egyre jobban terjed, már elérte az Egyesült Államok déli határát is. Ezért aggódnak nagyon – magyarázta az infektológus.
Az Egyesült Államok járványügyi szervezete már kiadta a figyelmeztetést, arra kérik az állapotos nőket, hogy ne menjenek olyan helyre, ahol a Zika már előfordult. Egyelőre nem jelentették, hogy az Egyesült Államok szárazföldi részén bárkit is megfertőzött volna a csecsemők agyában maradandó károsodásokat okozó Zika, de Hawaiit már elérte a vírus. Kanada és Chile kivételével akár az egész amerikai kontinensen végigsöpörhet a moszkitók által terjesztett vírus - fejezte ki aggodalmát az Egészségügyi Világszervezet.
Magyarországon nem kell tartani a Zika-vírustól, itthon nincsenek meg a feltételek egy járvány kialakulásához – emelte ki Szlávik János.
Nem lehet védekezni ellene. Egyelőre nincs megelőző hatású védőoltás vagy orvosság a kór a kezelésére. Az USA járványügyi szervezete kiadta a figyelmeztetést, hogy terhes nők ne menjenek olyan helyre, ahol a Zika előfordult. A WHO aggódik. Kanada és Chile kivételével az egész amerikai kontinensen végigsöpörhet a moszkitók által terjesztett vírus – figyelmeztettek.
A brazil egészségügyi minisztérium novemberben megerősítette, hogy a Zika-vírus áll a magzatoknál egyre szaporodó mikrokefáliás, kóros kisfejűséggel járó elváltozások hátterében. Brazíliában tavaly óta 3893 csecsemő jött világra súlyos agyi és koponya-elváltozással, ami több mint harmincszorosa az utóbbi öt évre jellemző számoknak - mutatott rá a WHO.