Esterházy-Malfatti Alice is jelen lesz az Esterházy Akadémia nyitóünnepségén
A fiatalok többféle céllal, elképzeléssel jelentkeztek az Esterházy Akadémiára. Vannak, akik a későbbiekben politikusként, választási kampányfőnökként, regionális tudósítóként, riporterként vagy sportújságíróként szeretnének tevékenykedni, sőt, olyan jelentkező is akadt, aki családfakutatással szeretne foglalkozni. Mindnyájan közvéleményt formálni szándékozó, tehetséges felvidéki fiatalok, akik a legjobb szakemberektől nagyon kellemes környezetben szeretnének tanulni, illetve elmélyíteni az egyes területeken már meglevő ismereteiket.
„Legtöbben Komárom környékiek, illetve a Selye János Egyetemen tanuló, avagy már doktoranduszképzésen résztvevő fiatalok. Érdeklődtek azonban a nyitrai KETK-en, valamint magyarországi felsőfokú oktatási intézményekben tanuló 18-30 év közti fiatalok is. Sőt, az egyik érdeklődő hajdani felvidéki kitelepítettek Magyarországon élő sarja, aki éppen elődei szülőfalujának és az onnan kitelepített családoknak a történetét dolgozta fel. Teljes mértékben azonosul a felvidéki magyarság sorsával, és ebben a témakörben további kutatásokat is szeretne végezni. Az ország keleti végeitől a nyugati tájakig minden magyarlakta régió képviselve van, s a nemek megosztása is elég kiegyensúlyozott – párral többen vannak a férfiak, mint a nők. Az első évfolyamba 12-20 hallgatót vehetünk fel, a pontos létszámról majd a vizsgabizottság dönt. Nagyon elégedett vagyok a 30 jelentkező létszámával is“ – mondta el portálunknak Gubík László.
A jelentkezőknek az akadémia esterhazyakademia.eu honlapján előzőleg megadott témákban kellett kidolgozniuk egy-egy esszét (például a felvidéki magyarság hajdani lefejezéséről, Esterházy János gróf munkásságáról, a hazai magyar média lehetőségeiről stb.).
„Az írott dolgozatokon kívül minden jelentkezőtől kértünk két ajánlólevelet. Az egyik ajánlólevélnek szakmainak kellett lennie – azt például a fiatalokkal együttműködő egyetemi professzorok írhatták, a másiknak pedig közéletinek kellett lennie – a jelentkező milyen tevékenységet fejt ki regionális vagy országos szinten. Emellett kértünk egy motivációs levelet is, amelyben az Esterházy Akadémiával szembeni elvárásaikat és további terveiket részletezhették. A beküldött munkákat ezen információk feldolgozása után és a szóbeli felvételi eredmények függvényében háromtagú szakmai zsűri bírálja majd el. A szóbeli vizsgáztatást is a dr. Molnár Imre történész, Esterházy-kutató, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatójának irányításával működő bizottság tartja. Annak további két tagja: a gömöri származású Pelle Veronika kommunikációs szakértő, a budapesti Corvinus Egyetem tanársegédje és Jeszenszky Zsolt rádiós műsorvezető, aki saját bevallása szerint politikai hobbista, a Magyar DJ és Producer Egyesület elnöke, és aki egyébként Jeszenszky Géza, az Antall-kormány volt magyar külügyminiszterének a fia. Ekképp a zsűriben jelen van az Esterházy-örökség, a kommunikációs szakma és a véleményformáló ifjúság képviselője is“ – hangsúlyozta Gubík László.
A szóbeli vizsgáztatást szeptember 8-9-én az akadémia martosi épületében tartják. Bár a fiatalok már a vizsganapokon részesülnek bizonyos szóbeli értékelésben, de a felvett hallgatók névsorát csak a jövő hét közepén teszik közzé, illetve küldik ki a hivatalos válaszokat az érintett személyeknek.
„Szeptember 15-én, pénteken 17 órától Martoson tartjuk az akadémia nyitó ünnepségét. A nyitó előadás megtartására dr. Molnár Imrét, a bíráló bizottság elnökét és akadémiánk oktatóját kértük fel, ő majd a mártír gróf örökségéről és üzenetéről ad elő. Az ünnepséget ígérete szerint megtiszteli jelenlétével Esterházy-Malfatti Alice, a gróf lánya és több más díszvendég is. Ezt az időpontot azért választottuk, mert másnap lesz az alsóbodoki Esterházy-kápolna szentelése és névadónk urnájának elhelyezése, ahová valamennyi felvételt nyerő hallgatóval együtt közös zarándoklatot indítunk“ – mondta el az akadémianyitó ünnepség részleteteit az intézmény vezetője.
Mivel még nem összegezték az esetleges hallgatók igényeit (például azt, hogy hetente vagy kéthetente tudnának-e majd részt venni az akadémiai oktatáson), a szeptember 15-től karácsonyig tartó első félév tanrendje a nyitóünnepség után áll majd végleg össze. „Az akadémián oktató szakemberek névsorát folyamatosan közöljük. Az biztos, hogy a felvételiztető zsűri három tagja egyúttal az intézmény oktatója is lesz“ – jegyezte meg.
Az Esterházy Akadémiának is helyet adó új martosi rendezvényközpontnak a létrehozói eddig csak a kettős mivoltára utaló Martosi Rendezvényliget és Népfőiskola technikai nevet adták, mivel a vidéki környezetben létesülő szellemi műhelyben népművelői tevékenység is zajlik majd.
„Annak végleges nevét és logóját illetően hamarosan kiírunk egy pályázatot, amit valószínűleg a megnyitó ünnepségen teszünk közzé, végeredményéről pedig 2018. március 15-én döntünk, a legsikeresebb pályázatokat pedig díjazni fogjuk“ – mondta végül a Via Nova ICs elnöke, az Esterházy Akadémia vezetője, Gubík László, aki a felvidéki magyarság új, martosi otthonának, illetve az Esterházy Akadémiának az irányítása kapcsán nemrég Komáromba költözött.