...és a képet nézve meghallottuk a zenét…
Nyáry Éva Világhíres operák című kiállítására került sor a Párkányi Városi Múzeumban. A művész 2018-ban alkotta 12 darabból álló OPERA sorozatát, a festészet és zene lenyűgöző szimbiózisát.
Juhász Gyula a múzeum igazgatója köszöntötte a megnyitó résztvevőit, a zenei betétben Nemes Karla és Czuczor Éva a helyi művészeti alapiskola tanárai közreműködtek, a tárlatot és Nyáry Éva munkásságát Selmeczi László művészettörténész mutatta be.
„Másodszor nyílt a párkányi múzeumban kiállítás Nyáry Éva képeiből. Hogy miért éppen az ő műveiből? Többek közt azért is, mert évszázadokon keresztül ez a táj volt ősei szülőföldje” – mutatott rá a Nyáriak felvidéki gyökereire a művészettörténész. Kifejtette, a művésznő legendás barátságot ápolt Szokolay Sándor zeneszerzővel, és 1993-ban tizenkét tételben megfestette kiválasztott zeneműveinek nonfiguratív képi adaptációját. A zeneszerző, bár nem tudta melyik kép tartozik melyik zeneműhöz, rögtön össze tudta párosítani és olyannyira remeknek találta a festményeket, hogy ezt a művésznőnek írt kantátával köszönte meg.
Selmeczi László rámutatott, a Világhíres operák létrejöttét az 1940-es évek közepén Nyugatra távozott világhírű zongorista és zeneszerző Kovács Andor inspirálta. Őt Szokolay ismertette meg Nyáry Évával. Kovács Andor levélben kérte a művésznőt, ismerkedne meg zenei műveivel és készítene festménysorozatot azokból is. Nyáry Éva eleget tett a zeneszerző időközben végakarattá nemesült kívánságának, és az opera világából elkészítette újabb műveit.
Nyáry Éva az alkotás folyamatáról elmondta, „amikor alkotok, nem hallgatok zenét. Előtte rengetegszer meghallgatom és amikor már fejben kész a kép, akkor fogok az alkotáshoz.”
A látogatók sokáig álldogáltak egy-egy képnél, felidézve magukban a zeneművek hangulatát, amíg lelkük mélyén meg nem hallották a dallamot...