Emberi, lírai színharmóniák Szkukálek Lajos komáromi életmű-kiállításán - KÉPGALÉRIÁVAL
Már több interjúban leszögezte: nem tartja magát festőművésznek, inkább képfestő iparosnak vagy megélhetési festőnek, aki a képeiből él. Szkukálek Lajos, a „felvidéki Dalí“ tehetsége azonban vitathatatlan, művészetének népes rajongótábora van. Ezt bizonyítja az érdeklődők sokasága is, amely a július 8-án a komáromi PLATZ Galériában helyet kapott életmű-kiállítása megnyitóján volt jelen. A méltatója, Szilva József festőművész hangsúlyozta: Azt, hogy festőművésznek titulálják, nem ő dönti el, hanem az alkotásai – azok a munkák, amelyek előtt én most tisztelettel megemelem a kalapom.
Illés Gábor és párja hangulatos népzenei műsora után Szilva József festőművész beszédében egyebek mellett elmondta: „Az első, amit le szeretnék szögezni, hogy itt egy olyan valaki állít ki, aki mestere a rajzolásnak és a festésnek. A következő az, hogy ez a kiállítás az eddigi életművének csak egy szegmense. Olyan ez, mintha egy vaskos kötetből szemelvényeket emelnénk ki...
Eszköztára a végtelen lehetőségeké. Rajzolja a láthatót és azt is, ami láthatatlan. Térbeli víziók, architektonikai elemek, figurák, aktok, portrék egyazon felületen, egy képen belül, az expresszív ecsetkezeléstől a fotográfiai pontosságig. A valóság és a valóságon túli egységes képpé áll össze alkotásaiban. No, meg a játékosság. A fent és lent, a lebegő súlytalanság, a repülés, A szabadság érzete...“
Végül az alkalmi kalapját megemelve gratulált az alkotónak: „Szkukálek tiltakozik, ha festőművésznek titulálják. Az a helyzet, hogy ezt nem ő dönti el, hanem az alkotásai – azok a munkák, amelyek előtt én most tisztelettel megemelem a kalapom, és gratulálok Szkukálek Lajos festőművésznek!“.
„A Nádor utcai műterem-galériám bezárása után az otthonomban alakítottam ki az újabb műtermemet. A komáromi szivarboltban kértek tőlem egy rajzot, s amikor azt oda bevittem, megismerkedtem a belvárosban januártól galériát működtető Méhes Vilmos vállalkozóval. Elbeszélgettünk, majd megmutatta a galériáját, s megmondtam neki, hogy ott szívesen kiállítanám a műveimet. Az elgondolást tett követte, így miután Szilva József Vincent van Gogh megidézése című anyaga lekerült a falakról, az általam 47 év terméséből kiválogatott mintegy száz képemet raktuk fel azok helyére.
– nyilatkozta.
Kérdésünkre, hogy bármelyik festménye megvásárolható-e, így felelt: „Minden alkotó igyekszik eladni a műveit. Előfordulhat, hogy valamelyikbe „beleszeret“, s ideig-óráig úgy hiszi, hogy attól semmi pénzért sem válna meg, de aztán meggondolja magát. Aztán „beleszeret“ egy másikba, harmadikba..., majd azokból is kiszeret“.
Végül arra a kérdésre is választ kaptnk, hogy mi az a nagy álma, célja, amit szeretne elérni. „Örömteli szeretnék lenni, ami mást jelent, mintha boldog akarnék lenni. Mindenki boldogságra vágyik, ami pillanatnyi csúcsélmény, míg az örömteli lét az kiterjeszthető az egész életre“ – zárta beszélgetésünket.