2018. szeptember 15., 19:49

Élő hagyományátadás Ipolyságon is

A Kárpát-medencei bőséges néphagyomány átörökítéséért szorgoskodó Hagyományok Háza 2017-ben mindenekelőtt azért veselkedett neki a határon túli hálózatszervezésbe, hogy segítse a kisebbségben élő, népművészeti munkával foglalkozó lelkes közösségeket. Ahogy az a nemzeti intézmény honlapján is olvasható, a már meglévő néptáncos-népzenei-kézműves kezdeményezések hosszú távú megerősítését és a fájó hiányok pótlását próbálják elérni külhonban.

Hagyományok Háza Hálózat-Szlovákia
Fotó: Hagyományok Háza Hálózat-Szlovákia

2018-ban ennek megfelelően öt különböző felvidéki helyszínen indult vagy indul be a magyar népzene tradicionális vonós hangszereivel, a hegedűvel, a brácsával és a bőgővel való ismerkedés, majd a szorosabb kapcsolatteremtés. Fülek, Rozsnyó, Párkány-Szőgyén után immáron Somorján és Ipolyságon is kezdetét veszi a népzenészek képzésével történő élő hagyományátadás.

A Hagyományok Háza Hálózat-Szlovákia az Ipoly partján a helyi Művészeti Alapiskolával karöltve tétette közhírré a jelentkezők számára ingyenes képzést, amely heti rendszerességgel valósul majd meg. A csütörtökönként realizálódó csoportos foglalkozásokat az az Alt István prímás fogja tartani, aki a párkányi művészeti alapiskolában is oktat, de vannak tanítványai többek között Szőgyénben is.

A Hagyományok Háza Hálózat felbukkanásáig rendszerszintű magyar népzeneoktatás már csak azért sem létezett Szlovákiában, mert az itteni művészeti alapiskolák és zeneiskolák a magyarországitól teljesen eltérő rendszerben működnek, nem alakultak ki mellettük népzenei szakok.

„Ha olyan településen indítanánk el a népzeneoktatást, ahol nincs néptánccsoport, akkor valószínűleg nem sikerülne azt hosszú távon működtetni. Általában tehát minden helyen van egy táncos bázis; Ipolyságon ilyen a Sendergő Gyermek Néptánccsoport. A tánc mellett néhány tagjuk zeneiskolába is jár, öten közülük vonós hangszeren kezdtek tanulni. Kezdetben tehát az ő részvételükkel indul be az ipolysági képzés, bár teljes mértékben nyitottak vagyunk felnőttek jelentkezésére is” – fogalmazta meg kérdésünkre a Hagyományok Háza Hálózat-Szlovákia munkatársa, Konkoly László, majd szót ejtett az alapképzésekre épülő mesterkurzusokról is: „Az idei évre három mesterkurzust hirdettünk meg: tavasszal Nagyidán, nyáron Zsigárdon jöttek össze a népzenekedvelők, akiket októberben Somorjára várunk. Jövőre ezt a számot ötre bővítenénk, négy mesterkurzusunk mellett egy egyhetes nyári tábort is tervezünk.”

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.