Élménydús komáromi múzeumi barangolás - KÉPEKKEL
Sok más európai családhoz hasonlóan a felvidéki érdeklődők is ilyentájt a múzeumok éjszakája elnevezésű rendezvények felé veszik az irányt. Május 13-án a Duna Menti Múzeum egyes helyszínein 15-től 19 vagy 23 óráig tudásgyarapító tárlatokkal, kreativitást próbára tevő alkotóműhelyekkel, könyvárusítással és további programokkal várják a látogatókat. Csak ezen a napon nyílik lehetőség arra, hogy bárki az esti órákban, ingyenesen nézelődhessen a sajátos hangulatú kiállítótermekben.
A múzeumi világnap megünneplését a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának 1977 májusában Moszkvában tartott XI. konferenciáján határozták el. Arra első alkalommal 45 évvel ezelőtt, 1978. május 18-án került. Annak kapcsán a múzeumok éjszakáját pedig 19. alkalommal rendezik meg Európa-szerte. Már több mint száz ország hozzávetőleg 30 000 múzeuma csatlakozott az eseményhez, melynek célja, hogy legalább e napon a megszokottnál nagyobb figyelem irányuljon a múlt emlékeit őrző, gyarapító és bemutató intézményekre.
A Duna Menti Múzeum a Komárom központjában, egymáshoz közel található három részlegén más-más műsorokat, valamint állandó és időszaki kiállításokat kínál az érdeklődőknek. Köztük azoknak a helyi és távolabbról érkezőknek is, akiknek évközben nem telik kulturális rendezvényekre szóló belépőjegyek vásárlására. „Ismerje meg városunk és régiónk kulturális és természeti örökségének kincseit:” – olvasható Szlovákia 6. legrégebbi múzeumának népszerűsítő anyagában.
Három óra után egyre több látogató társaságában, kíváncsian szemrevételeztük az idei kínálatot, és nem csalódtunk.
Az intézmény Nádor utcai főépületében, vagyis az idén 110 éves Kultúrpalotában 23 óráig mustrálgathatóak a legújabb római kori leletek (pénzérmék, ruházati kiegészítők, apró dísztárgyak stb.), amelyek Marcelházáról származnak. Leírásuk a fotógalériánkban található. Este hétig lehet barangolni az autó- és vonatmodellek világában, s közben helyet foglalni a témába vágó alkotóműhelyben, ahol különböző anyagokból sajátkezűleg készíthetők el hasonló modellek.
Érdemes betérni a múzeum Szinnyei József Könyvtárral közös, szemközti épületében A virágzó rétek beporzói című alkotóműhelybe is, ahol festegetni, ragasztgatni, gyurmázni, pecsételni lehet tavaszias hangulatban, élethű méhecskék és lepkék társaságában. A foglalkozásvezetők megígérték, hogy a látogatókat nem csak a beharangozott 19 óráig, hanem mindaddig várják, amíg nem fogynak el az alapanyagjaik és érkeznek érdeklődők…
Engedni kell a további termekbe Gyere és alkossunk együtt a képtárban! jelszóval invitáló csábításnak is. Ott minden évben szintén sokan kipróbálják a saját tehetségüket, hogy valamelyik kifüggesztett eredeti festményről képesek-e többé-kevésbé hasonló utánzatot készíteni.
Akinek időközben levegőzni támadt kedve, annak az épület udvarán különleges időutazásban lehetett része a múzeumba Marcelházáról minden évben vissza-visszatérő, többszörös világbajnok Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub látványos bemutatóján. A Bogár család pazar íjgyűjteménye sok nemzet és ország kincseit foglalja magába.
A Szentháromság-szobor közelében levő Zichy-palotában 20 óráig a Mosolygó mákvirágok, illatos tulipánok című néprajzi kiállításhoz kapcsolódva, a komáromi asztalosmesterek mintái alapján, rozetták festésével lehet próbálkozni, s közben megcsodálni a kiállítótermet megtöltő, színpompás mesterműveket.
Aki siet, mindebből még ízelítőt kaphat. Csütörtöky József múzeumigazgató hangsúlyozta: mivel az évek óta tervezett épületfelújítás miatt, ősszel le kell bontaniuk a Kultúrpalotában levő kiállításaikat, azok megtekintésére is érdemes kihasználni ezt az utolsó, ingyenes lehetsőéget…