Életmű: a fába vésett történelem
A komáromi Limes Galériában május 27-én idéztük meg a hányatott sorsú fafaragó művész, v. Nagy János László emlékét. A sajátos missziót teljesítető művész 2004-ben költözött haza Kanadából és 2018 karácsonyán bekövetkezett haláláig Ógyallán alkotott.
Az Életmű című kiállítás megnyitó ünnepségén zsúfolásig megtelt hazai és külföldi érdeklődőkkel a képekhez hasonlóan, kopott falaival szintén a múltat idéző Limes Galéria tágas hajója. Némi képzelőerő birtokában szinte a jelenlevők körében láttuk viszont a minden helyzetben példásan helytálló művészembert. Mintha a tőle megszokott huncutkás mosollyal és fürkésző tekintettel kérte volna ki az őszinte véleményünket míves fafaragásairól, rajzairól, festményeiről. Elsősorban azt kutatva, hogy a közvetített üzenetei célba értek-e.
Sosem tolakodtam az efféle rendezvényekre, mert mindennél sokkal fontosabbnak tartom azt, hogy a műveimmel hozzájáruljak a magyarságtudat erősítéséhez, a hamis történelemoktatás korrigálásához és talán nem túlzás azt állítanom, hogy némileg az asszimiláció megfékezéséhez is. Ez a segíteni akarás az ars poeticám lényege“ – mondta egy korábbi interjúnkban az alkotó.
Arra tette fel az élete utolsó éveit, hogy művei segítségével, sajátos történelem-könyvben tárja a közönség elé magyarságunk valós múltját, az eddigi tabutémákat, feledtetve a csúsztatásokat, ferdítéseket. Foglalkozott a felvidéki magyarság kitelepítésével, 1956-ot követő megtorlásokkal, Trianonnak, amelynek a Requiem egy nemzetért című életfájával állított emléket. Kőbe véste Feszty Árpád a Magyarok bejövetele című körképének központi jelenetét és a vérszerződést is, idéztem fel gondolatban a kedvenc témáit a hajdani beszélgetésünk alapján.
Farkas Veronika művészettörténész és az alkotó özvegye, Sára asszony közreműködésével rendezett életmű-kiállítás is javarészt vérzivataros történelmünk fába vésett fordulópontjait tárja elénk.
A látogatók e sajátos időutazás során értesülhetnek az 1956-os magyar forradalmat követő megtorlásokról, illetve további sorsdöntő történésekről, így a 2004 decemberében megtartott, testvér-megtagadó népszavazásról és a kettős állampolgárság elfogadásáról is. Egészen más hangulatot árasztanak az akvarelljei, alkotójuk természetszeretetéről árulkodnak. Megidézi Fesztyék hajdani Kingyes művésztanyáját, a tengeri naplementét, a pusztai vihart, egy vadászat emlékezetes pillanatait.
Az ógyallai alkotót mindig nagy örömmel töltötte el, ha énekelhetett a komáromi Concordia és Gaudium Vegyes Karral, illetve zenélhetett az ógyallai Nosztalgia Vokállal. Nem volt tehát kérdés, hogy a megnyitó ünnepségen fellépett a Gaudium Vegyes Kar és Hangszeres Kamaraegyüttes Stirber Lajos és Grassl Ferdinánd vezényletével.
– visszhangoznak fülemben v. Nagy János László mikrofonomba mondott szavai. Fába véste történelmünket, amiért ezúton is köszönetünket fejezzük ki! Magyar szívvel és lélekkel, „beszédes“ vésővel, ecsettel alkotott művei a Limesben június 19-ig tekinthetők meg. Akár rendhagyó történelemórának is beillene a tárlatlátogatás.
Megjelent a Magyar7 2022/22. számában.