Eddig 16 főiskola alkalmazottai jelentkeztek be a sztrájkba
A Comenius Egyetemen a Főiskolai Tanári Kezdeményezés sztrájkbizottságában négy karról vannak emberek. „Kimondottan akadémiai típusú kollégák is csatlakoztak, akik ugyan mindennél jobban szeretnek tanítani, és sajnálják az elmaradó előadásokat” – mondta Juraj Halas a főiskolai tanárok sztrájkbizottságából.
Mivel egyének szolidáris sztrájkjáról van szó, ahogy az várható volt, a szakszervezetek nem kapcsolódtak be a sztrájkba. Alexander Kurtanský, az egyetem mellett működő szakszervezetek elnöki tanácsának vezetője elmondta, hogy a „Comenius Egyetem egyetlen karának egyetlen szakszervezete sem jelentette be, hogy bekapcsolódik a sztrájkba".
Halas korrektnek tartja a bölcsészkar reakcióját. „A vezetőség részéről nem találkoztunk sem a lebeszélés, sem a megfélemlítés konkrét eseteivel. A másik oldalon azonban a mi alma materünk hivatalosan nem támogatta a sztrájkot” – mondta.
Máshogy járt el a besztercebányai Bél Mátyás Tudományegyetem Bölcsészkarának akadémiai szenátusa, amely még csütörtökön felszólította az összes pedagógiai alkalmazottját, hogy kapcsolódjanak be a sztrájkba. Így tett a Képzőművészeti Főiskola akadémiai szenátusa is Pozsonyban.
„Ezek a kijelentések egyebeken kívül azt mutatják, hogy a sztrájkkészültség nem egyetlen kar ügye, és nem csak pozsonyi ügy. Össz-szlovákiai folyamat indult el” – mondta Halas.
A kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem elhatárolódott alkalmazottainak aktivitásaitól. „Különféle hangulat uralkodik a pedagógusok között. Vannak, akik nem beszélnek a sztrájkról, mások csak nagyon óvatosan beszélnek róla. Vannak, akiknek nem jelent problémát véleményt mondani a sztrájkról vagy bekapcsolódni a sztrájkba” – mondja Alžbeta Bojková, a bölcsészkar alkalmazottja, a sztrájkbizottság tagja.
Az aktuális helyzetet fokozatos ébredésként értékeli. „Sokan támogatják a sztrájkot. Csak kevesen vannak azok, akik a szavaktól a tettekig is eljutnak“ – fogalmaz Bojková.
Az egyetemek többsége egyszerű ok miatt nem hajtja a sztrájkba tanárait és diákjait. „Kritizálniuk kellene a minisztériumot, ha árt nekik, egyúttal pedig egyezkedniük kell a minisztériummal a pénzről“ – mondja Ivan Lacko, a Comenius Egyetem Bölcsészkara akadémiai szenátusának elnöke. Szerinte rendben van az egyetemek lobbizása a minisztériumban, de ne legyen feltétele a hallgatás.
Egyelőre a főiskolákon nem jelent meg oly mértékű nyomás, amelyet a regionális oktatásügyben észleltek a tanítók. A minisztérium nyílt fenyegetéseiről nem hallott a főiskolai tanárok kezdeményezése.
„A Kassai kerületből hallottunk olyan esetről, hogy a kar vezetése nyomást gyakorol a tanszékvezetőkre, hogy lebeszéljék az alkalmazottakat a sztrájkban való részvételről. Ez szöges ellentétben áll az egyetem ideáljával, amely a kritikus és nyitott vita színhelye“ – mondta Halas. Szerinte bizarr történet kering, mely szerint azokra az alkalmazottakra, akik az iskola épületében fognak tartózkodni, fegyelmi eljárás vár. Esetlegesen az egyetem büntetést kaphat emiatt.
„Ez képtelenség, amelynek nincs semmi alapja“ – mondta Halas. Elmondta, a Comenius Egyetem Jogi Karának állásfoglalása szerint járnak el, eszerint a sztrájk résztvevői bent lehetnek a munkahelyükön.
Azok az egyetemek, amelyeken legalább egy alkalmazott bekapocsolódott a sztrájkba:
-
Médiák Akadémiája, a Mediális és Marketingkommunikáció Főiskolája, Pozsony
-
Közgazdaságtudományi Egyetem, Pozsony
-
Katolikus Egyetem, Rózsahegy
-
Eperjesi Egyetem, Eperjes
-
Szlovák Mezőgazdasági Egyetem, Nyitra
-
Szlovák Műszaki Egyetem, Pozsony
-
Nagyszombati Egyetem, Nagyszombat
-
Comenius Egyetem, Pozsony
-
Konstantin Filozófus Egyetem, Nyitra
10.Bél Mátyás Tudományegyetem, Besztercebánya
11. Pavol Jozef Šafárik Egyetem, Kassa
12. Szent Cirill és Metód Egyetem, Nagyszombat
13. Színművészeti Főiskola, Pozsony
14. Képzőművészeti Főiskola, Pozsony
15. Szent Erzsébet Főiskola, Pozsony
16. Zsolnai Egyetem, Zsolna