Díjat kapott a JAIK - Szervezettek a pozsonyi magyar egyetemisták
A József Attila Ifjúsági Klub 1964-ben alakult és számos közéleti személyiség került ki soraiból az elmúlt évtizedek alatt. Működése 1991-ben ugyan megszűnt, de a pozsonyi egyetemisták 2008-ban úgy érezték, szükség van az újraélesztésére.
"Azóta 10-15 aktív programszervezőnknek köszönhetően folyamatosan tevékenykedünk. Passzív tagjaink, a rendezvényeket látogató fiatalok létszáma változó. Az ún. magyar bulin általában ezren vigadunk együtt, míg az előadásokon, filmvetítéseken hozzávetőleg ötvenen vesznek részt. Tagdíjat nem szedünk, a programszervezőink önkéntes alapon, teljesen ingyen munkálkodnak. A Diákhálózattal közös, kis irodánkat egyik fő támogatónk épületében, a Pozsonyi Magyar Casinóban működtetjük. A Casinó, a Pozsonyi Magyar Intézet és a Csemadok szükség esetén ingyen bocsátja rendelkezésünkre a termeit, ezzel támogatva tevékenységünket. Több egykori JAIK-tag másféle segítséget nyújt nekünk, amit ezúton szintén megköszönünk“ – körvonalazta előttünk a diákszervezet működését Rajcsányi Viktor, a JAIK jelenlegi elnöke.
Az aktív klubtagok minden hétfőn megvitatják az időszerű, heti programot. Nyitottak a megvalósítható ötletek, kezdeményezések iránt. „Igyekszünk sokrétű tevékenységet folytatni: ismeretterjesztő előadásokat, színházi produkciókat, kirándulásokat, játékesteket, kiállításokat, táncházakat, zenés-táncos összejöveteleket szervezünk, továbbá zenei és filmklubot működtetünk. November 20-án, kedden tartjuk hagyományos magyar bulinkat az óvárosi Babilon Atelierben. A vizsgaidőszak alatt a megszokottnál kissé ritkábban találkozgatunk majd, de még a nyári vakáció alatt is szervezünk egy-két közös akciót. Ilyen a Diákhálózattal közös Gombaszögi Nyári Tábor és a nyitrai JUGYIK-kal együttműködve megrendezett Gímesi Művelődési Tábor, ahová a gólyáinkat is várjuk“ – mondta a klubelnök.
Az Ex Libris Díj átvételével kapcsolatban Rajcsányi leszögezte: ezt a díjat – az oklevelet és könyvcsomagot – nagy megtiszteltetésnek tartják. "Hangsúlyoznám: ezt nemcsak a mostani tagok kapták, hanem minden egykori és mai JAIK-ost egyformán megillet. Nagyon örülünk, hogy az egyetemistákon kívül mások is tudnak a működésünkről. Ez a díj ösztönzőleg hat ránk, és megerősít bennünket abban a hitben, hogy érdemes folytatnunk ezt a munkát. Klubunk továbbra is nyitva áll minden diák előtt, akik tenni szeretne a pozsonyi magyar kulturális élet felpezsdítéséért".
A Magyar Művészetért Díj Alapítványt még 1987-ben hozta létre Gubcsi Lajos. Ennek égisze alatt 2009-től Ex Libris díjat adományoznak a nemzetben élő alapértékek felkarolására. Alkotókat, a szellem és az erkölcs személyiségeit és közösségeit ismerik el, nekik adományozzák az Ex Libris Díjat 8 önálló regionális kuratórium döntései alapján. Ezek között a hazájuk érdekében kifejtett kiemelkedő közéleti munka is szerepel.