Díjat kap az Ártatlan bűnösök - gömöriek a szovjet lágerekben című film
Az Európai Kulturális Örökség Napjai alkalmából, 2017. szeptember 7-én, Nagyszombatban kerül sor a Szlovák Nemzeti Múzeum, a Szlovák Köztársaság Műemlékvédelmi Hivatala és a Revue pre kultúrne dedièstvo Pamiatky a múzeá folyóirat szerkesztősége által immár 26. alkalommal megrendezendő ünnepélyes díjátadásra. A 2016-ban, a kulturális örökségünk védelmében létrejött legkiemelkedőbb aktivitásokat 11 kategóriában értékelve díjazta a szakmai zsűri.
A Film – Videó – Audió – Multimédiák – Internet kategóriában a fődíjat a SZNM – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma dokumentumfilmje az „Ártatlan bűnösök - gömöriek a szovjet lágerekben“ kapta. A filmet portálunk két munkatársa: Szekeres Éva és Lichtmannegger László jegyzi, de az alkotók között ott van a múzeum igazgatója, Jarábik Gabriella, valamint Lehotai Aladár és Simon Ilona is. A díjat a múzeum képviseletében Jarábik Gabriella veszi át.
A szakmai elismerés annál is jelentősebb, hogy az elmúlt több mint két évtizedben ebben a versenyben magyar alkotást még nem díjaztak.
A film az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából, a Gulág Év alkalmából, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett „A mi történetünk“ című pályázati kategóriában elnyert pályázati összeg által készült a „Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékéve alkalmából“, továbbá a SZNM – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma támogatásával.
A filmben szereplő Lehotai Aladár évek óta gyűjti az adatokat, pár éve pedig személyesen is felkereste a lágereket és a bányákat. Tapasztalata fontos kordokumentum, mint ahogy Simon Ilona vallomása is. A ma 91 éves Ilona néni fiatalsága legszebb éveit töltötte a Delta-táborban.
A gömöri rabokat a tokaji körzetből elhurcoltakkal együtt szállították el, 3500 személyt zsúfoltak vagonokba. A szerelvény felét Alcsevszk városában csatolták le. Innen a Delta, a Parkamona, a Nikanor, a Liman és a Zorinszk telepre vittek rabokat. A szerelvény másik része Uszpenkáig ment, a foglyok pedig a vorosilovkai és az ionovkai lágerbe kerültek. Az elhurcoltak bányákban, földeken és építkezéseken dolgoztak. A film nekik állít emléket.