Csütörtökön ingyenesen látogatható a Kassai Aranykincs
A Kassai Aranykincset 1935-ben találták meg az egykori Szepesi Kamara épületének bontása alkalmával. A lengyel származású Sztahó Péter vendégmunkás csákánya fordította ki a pince földjéből a cipó nagyságú, állatdíszítéssel ellátott rézkazettát. Ebben 2 920 darab aranyérmét, három arany medaliont és egy reneszánsz aranyláncot talált. Mint később kiderült, az érméket Európa 78 különböző pénzverdéjében és 22 városában verték, köztük Körmöcbányán, Kassán, de számos erdélyi és németalföldi veret is van közöttük. A legfiatalabb pénzek az 1679-ben vert körmöci aranydukátok voltak.
A mai napig megoszlanak a vélemények arról, vajon kinek a tulajdonában voltak a kincsek, ki rejthette el. Egyesek úgy vélik, a Rákóczi fejedelmi család fejedelmi kincstárából származhat a Kassai Aranykincs. Mások úgy gondolják, Thököly Imre elől rejthette el valaki, amikor Thököly a felkelés során 1682-ben elfoglalta Kassát.
A megtalált kincsnek kalandos sors jutott: a második világháború alatt Pozsonyban, majd Prágában rejtegették. Az értékes leletegyüttes 1970-ben került vissza Kassára, ekkor a múzeum páncéltermében állították ki.
A Kassai Aranykincset 2008-ban ismét más helyre szállították, ezúttal a múzeum felújítása miatt. 2013-as visszakerüléséig a legszigorúbb intézkedések mellett utaztatták a kincset. A szomszédos államok legismertebb, leghíresebb múzeumaiban mutatták be, nevezetesen Prágában, Budapesten, Krakkóban, majd Ostraván.