Csángó Madonnák Pozsonyban
"Egy óriási missziót teljesít ebben a mi Közép-Európánkban, sőt egész Európa számára" - így jellemezte Petrás Mária Príma Primissima és Magyar Örökség-díjas keramikusművészt Prokopp Mária művészettörténész. Madonnákról szóló előadása rávilágított arra, honnan gyökereztethető a magyarok Mária tisztelete.
"Nem elég ma behívni a közönséget egy kulturális bemutatóra, azt fel is kell tálalni. Nem állítom, hogy meg kell magyarázni, hiszen a művészetben az a szép – különösen a képzőművészetben – hogy mindenki a maga világa szerint tudja értelmezni, de egy-egy bemutatót körberakunk olyan segítő eszközökkel, amelyek segítik az értelmezést" - vélekedett Molnár Imre, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója.
A művészettörténeti előadás a szakrális domborművek jelentésének könnyebb megértését szolgálta. Petrás Mária alkotásaiban a Mária-alak mellett a csángó világ esszenciája: a falvak imái és énekei is megelevenednek.
"Akkora szabadságot adnak a Mária-témák is, hogy bármilyen irányba, színbe, formába el lehet menni. Odáig, hogy mondjuk a baba Máriába beleakasztom azt a gyermekkori pózt, ahogy minket a térdük között a pendelyükben tartottak, ezt is belevittem az alkotásba" - tette hozzá a keramikusművész.
Petrás Mária számára a szakrális téma kimeríthetetlen, ráadásul a múló idő is jót tesz a domborműveknek. Hiszen a színük változik, mélyebb, patinásabb lesz. Egy-egy alkotást ezért néhány év elteltével még maga az alkotó is az újra felfedezés örömével csodál meg.