2011. április 8., 09:54

Bush emlékezik Schuster könnyes szemére

POZSONY. A szlovák diplomácia vezetője, Mikuláš Dzurinda szívesen beszél Georg W. Bushról, mint „barátjáról, a volt amerikai elnök memoárjában azonban nem kapott előkelő helyet. Rudolf Schuster volt köztársasági elnökre viszont élénken emlékezik a volt amerikai elnök. Memoárjában azt írja: Schuster könnyes szemmel bizonygatta, a szlovák nemzet büszkén vállalja a közreműködést Irak felszabadításában.

„Mindig erre a Schuster elnökkel folytatott beszélgetésre gondoltam, amikor azt hallottam, hogy Amerika egyoldalúan tárgyalt” - írja Bush a „Döntési helyzetek” című életrajzi könyvében, amelynek szlovák nyelvű fordítása a csütörtökön jelent meg a könyvesboltokban. Mikuláš Dzurinda külügyminiszter az ünnepélyes könyvbemutatón – diplomatához méltó módon kommentálta, hogy Schuster igen, ő viszont nem szerepel a könyvben. „Ezt a megtiszteltetést oda kívánom neki. Egyébként tudtam, hogy Bush engem nem említett meg”, mondta. 

A szlovák diplomácia vezetője a történtek ellenére saját visszaemlékezéseiben fontos helyet szán Bushnak. Biztosan megemlíti majd azt a napot, amikor Szlovákia a NATO tagja lett, „amikor a Fehér házban ott lobogott a szlovák zászló”, s az elnök arról kezdett neki beszélni, mennyire szenved. Szenved, mert az amerikai nemzet nem értékeli munkáját, s nem hiszi, hogy újra megválasztják. Dzurinda akkor saját példájával nyugtatgatta az elnököt.„Õrült nehéz reformokat hajtottunk végre, a sajtónak egy jó szava nem volt rólunk, mégis tovább kormányozhattunk 2002-ben” - mesélte neki. Hogy milyen hatással volt érvelése a mélabús amerikai elnökre, nem derült ki.

Az elkelt példányok tekintetében egyébként nagy siker George W. Bush Döntési helyzetek című könyve. A volt elnök nem sokkal hivatalából való távozása - vagyis 2009 januárja után - kötött megállapodást a kiadóval. A politikus népszerűsége mélypontján volt, akkoriban senki nem számított arra, hogy memoárjai iránt ekkora érdeklődés támad.

A könyv vegyes kritikákat kapott, de az Amazon.com internetes áruház oldalán már megjelenése előtt az eladási listák elején szerepelt. Bush több televíziós műsorban - többek közt Oprah Winfreynél is - reklámozta a kötetet, de így is elmarad elődjétől. Bill Clinton Életem című könyve 2004-ben 900 ezer példányban fogyott el, ezzel szemben Bushé "csak" 700 ezer példányban. Clinton egyébként "jól megírt, elejétől végéig érdekes" könyvként jellemezte Bush memoárját.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.