2019. március 8., 14:03

„Fényszilánkok és Ékes jelek”- vándorkiállítás a füleki Városi Honismereti Múzeumban

Szemet és lelket gyönyörködtető vándorkiállítás nyílt a füleki Városi Honismereti Múzeumban. A „Fényszilánkok és Ékes jelek” című, káprázatos fényhatású üvegmozaik képeket és kézzel készített ékszereket bemutató tárlaton Molnár Rozália és Valacsay Olga egyedi alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők.

kiallitas4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Füleki Vármúzeum

A megnyitón Dr. Szilas László, kurátor, az alkotókkal és a művekkel ismertette meg a jelenlévőket. A tárlaton szereplő üvegmozaikok alkotója Molnár Rozália, Őrsújfalun élő, eredetileg rajz és zene szakos pedagógusként dolgozó, képzőművész. Kiállításának mottója „hangszer vagyok Isten kezében“ azt jelzi, ő maga csak egy eszköz az „üzenetek“ közvetítésében. Műveinek egyik – játékos színekben tündöklő – része a mesevilágról alkotott képeinket testesíti meg, a másikban, a szimbólumokkal ellátott mérsékeltebben színezett képeken, mély hitvallása és Isten iránti bizalma tükröződik vissza.

A fényszilánkok- töredezettségük ellenére is egységesen- a legnemesebb emberi erényeket, a szeretetet, tiszteletet és a segítőkészséget hirdetik. Alkotásaiban gyakran megjelenő motívumként szerepel a gyökereivel földbe kapaszkodó fa, amely a mennyei ég és a földi világ összekapcsolását szimbolizálja. A komor keresztfa és a szárnyaló galamb a szentségek ajtajáig viszik a nézőt.

A mély hitemből fakadnak a témák. A szakrális téma a kedvencem, de nem ragadhatok le csak ennél az egynél. A színekkel, a fénnyel, a ragyogással ki tudom bontakoztatni a belső szeretetemet, amely a gyönyörű gyermekképekben, a lélekoldó virágötvözetben, egy tükörképben, vagy a magyar motívumban is megjelenhet

- nyilatkozta az alkotó.

Fotó:  Füleki Vármúzeum

A csodás alkotásokat a belső megvilágítás még egyedibbé varázsolja. „Az üveg ugye egy kemény anyag, és amikor nincsenek ezek a képek megvilágítva, akkor egy ilyen dermedt állapotban teljesen más színpompával láthatók. Ha megragyogtatja a nap fénye, akkor minden egyes kődarab másképp csillog, mintsem, amikor mesterséges megvilágítást kap. Ilyenkor ilyen templom effektust kapunk“- tette hozzá Rozália, aki autodidakta módon, három éve kezdett üvegmozaikokkal foglalkozni. Saját bevallása szerint, a kiegyensúlyozott családi háttér teszi lehetővé, hogy alkothasson.

Molnár Rozáliát és Valacsay Olgát régi barátság fűzi egymáshoz. Utóbbi „Ékes jelek“ néven mutatja be kézműves ékszerkészletét a nagyközönségnek. Valacsay Olga Csallóközcsütörtökön él családjával. Az ötgyermekes édesanya fokozatosan jutott el az ékszerkészítéshez. Hobbi szinten többféle technikát kipróbált és művelt, amelyeket kézműves oktatások keretén belül, táborokban és rendezvényeken gyerekeknek is tanított. Az alkotó gyakran személyre szabottan, ruhához mérten tervez, emelve az ékszert viselő egyén természetes szépségét. A tárlaton színekben és formákban egyaránt bővelkedő, főként csiszolt üveggyöngyökkel ékesített kiegészítők láthatók.

Fotó:  Füleki Vármúzeum

„Édesanyám is nagyon szeretett kézimunkázni, horgolt, kötött, varrt. Én a varrást vettem át tőle. A gyöngyökkel viszont a nagyfiam révén találkoztam, aki gyöngyállatkát készített az iskolába. Akkor beleszerelmesedtem egy kicsit a gyöngybe, és ez a vonzalom azóta is tart“- mesélte Olga, aki filccel, csipkével, arany-és fémszálakkal ötvözi egyedi gyöngyékszereit.

A megnyitón elhangzott Molnár Xénia színművész szavalata, valamint prózarészletet adott elő Molnár Rozália kisfia, Hunor. A gyűjtemény, melyen biztosan mindenki megtalálja a maga kedvencét, 2019. május 10-ig tekinthető meg.

Fotó:  Füleki Vármúzeum

 

 

 

kiallitas4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.