Békamentés Ipolytarnócon
Szekeres Rita, a terület sajtóreferense elmondta az MTI-nek, hogy Ipolytarnócon éppen a parkolón kell átkelniük a téli nyugalmukból előjövő békáknak. Az állatok tavasz elején indulnak el szaporodóhelyeik felé, és sokan esnek ilyenkor a közúti forgalom áldozatául. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei ezért mentőakciót szerveznek: a parkolót védőhálókkal lezárják, a hálón fennakadó kétéltűeket vödrökbe gyűjtik és a tóhoz viszik.
A terület vonuló tömegfaja a barna varangy, de jelentős számban fordul elő erdei béka és levelibéka, sőt pettyes gőtével is lehet találkozni. A sajtóreferens szerint az, hogy mikor, mennyi ideig, hány hullámban és milyen számban vonulnak majd a kétéltűek, teljes mértékben az időjárás függvénye. Az utóbbi évek tapasztalata alapján március közepe a tömeges vonulás ideje, ezért a szakemberek 10-ére meghívták a környező falvak iskolásait, akik segítenek a mentésben, egyidejűleg közelről ismerkedhetnek a békafajokkal. A látogatóközpontban ezen a napon Harmos Krisztián, az igazgatóság területfelügyelője tart előadást az Ipoly-völgy kétéltűiről és hüllőiről.
A Nógrád megyei természetvédelmi területen 1836-ban zajlott le az első dokumentált kutatás. Ipolytarnócon találták meg a világ legnagyobb ismert pinusféléjét, a település nevét a közel 100 méter hosszú, nyolc méter kerületű megkövült fenyő tette ismertté. Az ősmaradványok területén 11 gerinces állatfaj több mint háromezer lábnyomát azonosították már.