2025. május 10., 20:05

Az összeköttetés köztük én vagyok

Méry Beáta élete és művészete szorosan összefonódik a térélménnyel, a mozgással és az állandó úton levéssel. Utazásai, költözései, ingázásai nemcsak hétköznapi tapasztalatok, hanem az alkotói folyamat szerves részei: minden tér, amelyben megfordul, lenyomatot hagy munkáiban. Érzékenysége a terek iránt nemcsak műveiben érhető tetten, hanem kiállításrendezési koncepcióiban és installációiban is, amelyek hidat képeznek a kétdimenziós ábrázolás és a térbeli jelenlét között. Ahogy ő maga fogalmaz, az összeköttetés köztük én vagyok. A művészetében megjelenő struktúrák és térkapcsolatok egyfajta vizuális hálózatot alkotnak, amely összeköti az általa megtapasztalt helyeket, élményeket és gondolatokat. Minden (kiállító)térnek, minden (földrajzi)helynek, és ehhez kapcsolódóan minden (időbeli) találkozásnak megvan a maga lehetősége és jellegzetessége, tanulsága.

 

Az összeköttetés köztük én vagyok - Méry Beáta képzőművész
Méry Beáta képzőművész alkotás közben
Fotó: Balla Rita

2025 januárjában a művész két hetet töltött a Kanári-szigetek kevésbé frekventált szigetein, ahol az óceán és a vulkanikus alakzatok ölelésében próbált új távlatok felé nyitni. Lanzarote szigetén Cesar Manrique spanyol művész, természetvédő, organikus tájjal összefonódott, mindent átalakító és átható szemléletét tanulmányozta.

A sokoldalú képzőművész és építész óriási hatással volt a sziget szellemiségére, fejlődésére, és az oda látogató ma is szinte az ő szemén, szűrőjén keresztül szemléli a tájat.

– Eleve nagyon izgalmas kérdés a művész hatása környezetére, ami nagyon látványos. Fuerteventure és Lanzarote szigetek szikársága, az itt uralkodó szél, mint elemi erő megtapasztalása, a színek, a vulkanikus alakzatok inspirálóak voltak formailag is számomra, tanulságait szeretném beépíteni soron következő kiállításom anyagába, amelyben a kísérleti, installatív munkák nagyobb szerepet kapnak majd. Az előző kiállításomban megjelent súlyos, anyagszerű apró szobrokat szeretném légies formában megmintázni, egyfajta éteribb, lebegőbb hatást elérni – fogalmazza meg új terveit a képzőművész, akinek tavaly három önálló kiállítása is nyílt, Komáromban, Dunaszerdahelyen és Pozsonyban.

Kiállítását a komáromi Limes galériában másfél éves felkészülési szakasz előzte meg. Az anyag nagy része Indonéziában, Yogyakartában készült, szem előtt tartva a komáromi templomgaléria adottságait. A térbeli munkák készítése során a művész rengeteget kísérletezett új anyagokkal és méretekkel.

Az összeköttetés köztük én vagyok - Méry Beáta képzőművész
Súlyos agyagszerű apró szobor
Fotó:  Balla Rita

Méry Beáta 2023-ban Yogyakartában egy művészeti rezidens programban vett részt a kortárs bábművészeti Papermoon Puppet Theatre színháznál, ahol kísérleti előadás formájában valósult meg munkáinak bemutatása. A batik- és kerámiaműhelyben szerzett megtapasztalások később vázlatul szolgáltak a Világok között – átutazóban című 2024-es komáromi kiállításához. Ezt követte a Csemadok pozsonyi székházának Rákosi Ernő kiállítótermében az Archeus című kiállítása, amely az új tér adottságaihoz igazítva szűk keresztmetszetét adta a komáromi anyagnak. 2024 végén Vízre írt jelek címmel Dunaszerdahelyen, a Csallóközi Múzeumban nyílt kiállítása. A nagyon más térélmények és elrendezés miatt egyes művei az újdonság erejével hatottak azokra is, akik már látták a Limes Galériában ugyanezeket az alkotásokat.

– A mai feldarabolt, digitális és időhiányos világban az a legfontosabb visszajelzés, ha valaki eljön megnézni élőben egy kiállítást. Az alkotási folyamatot a vélemények nem befolyásolják, ám érdekel, hogy az a fajta lírai szemlélet, ami jellemző rám, valamint a benyomások, amiket eszközeimmel teremtek, a kérdések, témák, amiket boncolgatok, hogyan rezonálnak az emberekben. Azt hiszem, égetően fontos, hogy tisztázzuk, hogyan is állunk az emberi létezés nagy kérdéseivel. Nagy Lászlóval mondva ez határozza meg, hogy van-e még, s hogy milyen az emberi arcunk.

Manapság a művész és kontextusa is aktív résztvevője a művészeti térnek, így a művész és a kurátor is elvárja a szubjektív magyarázatot a befogadó oldaláról egy-egy kiállítás alkalmával. Ez sokat hozzá tud tenni a megértéshez. Méry Bea mindenkit arra bátorít, először a saját benyomásaival szembesüljön kiállításainak megtekintése kapcsán, aztán forduljon a külső, intellektuális kapaszkodóhoz, magyarázatokhoz.

– A művészet és az ebből adódó kereső attitűd által sok helyre eljuthattam. Legnagyobb hatást kétségkívül Indonézia gyakorolta rám, de minden egyes hely, élmény, találkozás lenyomatot hagy bennem. Mindig olyan aspektusát lebbenti fel a létezés fátylának, ami eddig számomra ismeretlen volt, vagy eddig nem észrevett kirakódarabot mutat meg a nagy egészből.

Számomra az utazás, a mozgás létszükségletté vált, mozdulatlanul hajlamos vagyok befordulni, kővé válni, ezért egyensúlyom fenntartásának fontos része ez.  

Az összeköttetés köztük én vagyok - Méry Beáta képzőművész
Méry Bea indonéziai műterme
Fotó:  Balla Rita

Nem gondolom, hogy nagyobb stílusbeli változást hozna egy-egy elutazás és hazatérés, bennem ugyanis most érnek össze ezek a sokszor egymástól több ezer kilométerre tanyázó szigetek. Az élményeim képi és formai kivetülései azonos szűrőn mennek keresztül, mert az összeköttetés, a kapocs köztük én vagyok. A létezés, az emberiség és a transzcendencia nagy ontológiai kérdéseit járom körbe, amihez inspirációt a költői képekkel alkotó nagy mesterek művei szolgáltatnak. Jelenleg néhai mesterem, Karátson Gábor munkásságának bűvkörében élek, ezenkívül Andrej Tarkovszkij A megörökített idő könyve inspirál. Múltbéli utazásaim egyfajta belső kinyílást, tágulást hoztak számomra, ami a törékeny művész-identitásom megerősödéséhez is vezettek.

Méry Beáta már a következő egyéni tárlatára készül, amely májusban lesz, Csehországban.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/17. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.