Az MMA-MMKI hároméves ösztöndíjára történő jelentkezés határideje nemsokára lezárul
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) idén is, három évre szóló, havi bruttó 200.000 forint összegű művészeti ösztöndíj elnyerésére hirdetett pályázatot 100 fő részére. Az ösztöndíjprogram célja − programszerű, három évre szóló − alkotó és előadóművészeti, valamint művészetelméleti tevékenységek támogatása, magas színvonalú művészi és művészetelméleti tevékenységek anyagi feltételeinek megteremtése.
Az Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) továbbra is várja a pályázatokat kilenc művészeti területen, amelynek beadási határideje 2021. március 22., 23:59:59 óra. Bővebb információ a +36 30 785 5595-ös telefonszámon, valamint a palyazat2021@mma-mmki.hu e-mail címen keresztül kapható.
A június közepéig tartó események között animációs estek, könyvbemutatók, konferenciák, beszélgetések és számos érdekes, izgalmas rendezvény is várja a nagyközönséget.
Hiánypótló vállalásként Windhager Ákos művelődéstörténész, az MMA MMKI tudományos munkatársa nagyívű kutatását zárja a nemrégiben megjelent Utód, de aki ős is - Mihalovich Ödön pályaképe című kötetével, amely a Fundamenta Profunda sorozat részeként került kiadásra.
Az Intézet sorozata immár hagyománnyá vált , amelynek keretében a hazai építészet kiválóságai kicserélik gondolataikat egymással és a közönséggel. Dr. habil. Wesselényi-Garay Andor PhD építész, építészettörténész, egyetemi tanár és vendégei – Smiló Dávid, Vasáros Zsolt, Szederkényi Lukács, Hámori Péter és Erhardt Gábor – kalauzolják el az érdeklődőket a “Tesztoszteron-építészet” világában, ahol arra keresik a választ, hogy létezik-e generációs különbség az építészetben, illetve felruházhatjuk-e tartalmi jellemzőkkel a „fiatal építészet” fogalmát. A havonta jelentkező műsort az érdeklődők az MMA MMKI Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján követhetik figyelemmel.
Támogatja és gondozza a hiánypótló munkák megjelenését. A kezdeti lépések ebben a munkában a Kecskemétfilm Kft., a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának Magyar Média Mecenatúra programja és a Magyar Művészeti Akadémia együttműködésében történtek. Az Intézet idén elindította Animációs esték – Hagyomány és haladás című sorozatát, amelynek megálmodója és koordinátora, moderátora Kollarik Tamás Magyar Filmdíjas, Bánffy Miklós-díjas producer, jogász, egyetemi oktató, filmrendező. A szervezők szándéka olyan programsorozatot bemutatni, amely nemcsak a helyszínen, vagy online közvetítésen keresztül nézve izgalmas, de akár szerkesztett podcast, vagy kötet formájában is hasznosulhat a szakmában, és talán ami a legfontosabb: a jövő generáció számára az oktatásban is szerepet kaphat. Kollarik Tamás beszélgetőpartnerei a sorozatban Orosz Anna Ida, Fülöp József, Jankovics Marcell, Bucsi Réka, Rófusz Ferenc, Vácz Péter, Ternovszky Béla, Andrasew Nadja, Varsányi Ferenc és Gelley Bálint lesznek. A következő estet 2021. április 22-én tartják, amely szintén nyomon követhető az Intézet online felületein, amelyeknek egyre növekszik látogatottsága és megosztásai.
Az Intézet a Cziffra Fesztivállal és Balázs János művészeti vezetővel együttműködésben immár második alkalommal rendezi meg Cziffra György munkásságát feldolgozó műhelytalálkozóját, számos zenetörténész és tudós közreműködésével. A világhírű zongoraművész munkásságát napjainkig kevés tudományos kutatás érintette, éppen ezért az együttműködés hosszú távú célkitűzése, hogy Cziffra munkásságának részletes feldolgozása révén elinduljon az előadóművészeti recepció feltárása, a 20. században jellegzetessé vált művészi létmód elemzése, valamint az emigráns magyar zenészek munkásságának tudományos kutatása.
A konferencia tudományos szervezője Windhager Ákos. Az esemény időpontja: 2021. március 22., 10:00, MOM Kulturális Központ, Kupolaterem. A rendezvény a járványügyi korlátozások miatt csak online követhető az MMA MMKI YouTube-csatornáján és a Cziffra Fesztivál honlapján keresztül.
2021-ben is megrendezik A művészet közege elnevezésű, ezúttal Alkotáselmélet, elméletalkotás a vírus idején alcímet kapott konferenciát. Mint ahogyan a szervezők írják az idén is érdekfeszítő tematikával jelentkező sorozatról:
A konferencia időpontja: 2021. június 1. 10.00, Pesti Vigadó, a Magyar Művészeti Akadémia székháza, Déli terem
Címmel műhelytalálkozóra kerül sor az 1960 és 2010 közötti időszak jellegzetes alternatív alakjairól. A találkozón Vujisics Tihamér, Latinovits Zoltán, Hajnóczy Péter, Bódy Gábor, Szabados György, Cseh Tamás, Kobzos Kiss Tamás, Sebő Ferenc és Szörényi Levente munkásságát elemzik az előadók.
Az esemény időpontja: 2021. május 3., 10:00, Pesti Vigadó, a Magyar Művészeti Akadémia székháza
Az Intézet folyóiratában az érdeklődők interjút olvashatnak Váradi Judit zongoraművésszel, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának docensével a lélekformáló művészeti nevelésről (az MMKi kiadásában, Művészeti körkép címmel kötet is megjelent a témában), Kiss János balettművésszel, a Magyar Művészeti Akadémia alelnökével az Akadémia hároméves ösztöndíj programjának felszabadító erejéről, Falusi Márton József Attila-díjas költő, az Intézet tudományos főmunkatársa új versével jelentkezik, dr. habil. Kocsis Miklós, az Intézet igazgatója közreadja tanulmányát a felsőoktatási autonómia egyes fogalmi elemeiről, és megismerkedhetnek az Intézet kutatóinak munkásságával is.