Az izgalom biológiája – új kiállítás nyílik a Galántai Honismereti Múzeumban
Új időszaki kiállítás nyílik a Galántai Honismereti Múzeumban Az izgalom biológiája címmel december 5-én.
Az emlékkiállítást Selye János születésének 100. évfordulója alkalmából 2017-ben a komáromi Duna Menti Múzeum, a budapesti Magyar Nemzeti Múzeum – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum és a Komáromi Klapka György Múzeum készítették. Az izgalom biológiája című kiállítás Selye Jánosnak, a stresszelmélet megalkotójának az életét és munkásságát mutatja be a komáromi diákéveitől egészen a montreali kutatómunkájáig.
Selye János a modern biológia kevés óriásainak egyike volt. A különböző elképzelések szintetizálásának figyelemreméltó képességével és hatalmas energiával megáldott, zseniálisan intuitív tudós élete utolsó negyven évét a nem specifikus betegségek és az öregedés hatalmas témája szüntelen kutatásának szentelte. Kitűnő megfigyelőképességének, eredeti gondolkodásmódjának és a szigorú kísérleti módszerekkel ellenőrzött nagy ívű elképzeléseinek köszönhetően teljesen új perspektívába helyezte az ember és környezete viszonyát, valamint azokat a mechanizmusokat, amelyekkel a szervezet a megváltozott környezethez alkalmazkodik.
A kiállítást Szabó Katalin, a budapesti Magyar Nemzeti Múzeum – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum igazgatóhelyettese, valamint Csütörtöky József, a komáromi Duna Menti Múzeum igazgatója, a kiállítás kurátora nyitja meg.
Az izgalom biológiája című tárlat 2019. február 2-ig tekinthető meg a Galántai Honismereti Múzeumban.