Az iskolafenntartó dönthet majd az igazgatók személyéről?!
A felmérés válaszadói bírálták azt a javaslatot is, amely szerint növelni kellene az osztályokbeli diáklétszámot, s így kevesebb, de jobban megfizetett pedagógusra lenne szükség. A megkérdezettek 64 százaléka tartja káros következményekkel járónak ezt a javaslatot. A felmérésben résztvevők több mint felének az sem tetszene, ha a gyerekeknek az állandó lakhelyükhöz legközelebb eső iskolát kellene látogatniuk.
Ellenben legtöbben (a válaszadók 95 százaléka) azt a javaslatot pártolják, hogy emelkedjen az oktatásügyi alkalmazottak bére: 2020-ig a főiskolai végzettséggel rendelkező alkalmazottak átlagbérének 75 százalékára – írja az aktuálne.sk.
Ugyanannyian pártolják a pályakezdő pedagógusok bérének emelését is, továbbá azt, hogy 2020-ig a regionális oktatásügybe áramló pénzeszközöket a GDP 6 százalékára növeljék. Manapság ez az összeg csaknem felével kisebb.
A leginkább pozitívan értékelt tervek közé sorolták azt is, hogy növeljék a pedagógusok társadalmi megbecsülését, státuszát és a minőségi követelményeket a jövendő pedagógusok kiválasztása, felkészítése során.
A közvélemény a jelentés hiányosságait és pozitívumait is értékelte. Fő hiányosságként azt jelölte meg, hogy az illetékesek abban nem tüntették fel az egyes évekre vonatkozó pénzeszközök nagyságát. Ugyancsak negatívumként értékelték a diáklétszámok tervezett optimalizációját. "Nem lehet kibírni egy olyan osztályban, ahol 25 szociálisan hátrányos közegől kikerülő tanuló van" – olvasható a felmérés egyik válaszában.
A válaszadók úgy vélik, hogy a jelentés inkább csak megállapításokat tartalmaz és nem kínál konkrét megoldásokat egy-egy időszakra vonatkozólag. Ellenben pozitívumnak tartják azt, hogy a dokumentum foglalkozik a pedagógus minőségével. Szerintük az anyag legnagyobb előnye az, hogy egyáltalán létrejött, ami azt jelzi, hogy a politikusokat végre foglalkoztatni kezdte az oktatásügy állapota...
A jelentés legvitatottabb pontját az elmúlt hetekben az iskolák és a pedagógusok képviselői is bírálták. Alena Petáková, az Önkormányzati Iskolák Társulásának (ZSŠS) elnöke arra figyelmeztetett, hogy az adott lépés sértené a demokrácia alapelvét az oktatásügy területén. "Gyakorlatilag politikai jelöléseket tesz lehetővé" kommentálta az előzőekben említett lépést ¼udovít Sebelédi, az Új Iskolai Szakszervezetek (NŠO) elnöke is.
Jelenleg az iskolaigazgatókat az iskolatanács nevezi ki és hívja vissza funkciójából. E tanácsban a pedagógusok, az iskola nem pedagógiai dolgozóinak és a szülőknek több képviselője, valamint az iskolafenntartó is helyet kap. Az iskolaigazgató a pedagógusok felvételéről, a pénzeszközök felhasználásáról és az intézményben alkalmazható oktatási programokról dönthet.
Egyes pedagógusok értelmetlennek tartották a tárca azon tervét, hogy a gyermekeket az állandó lakhelyhez legközelebb eső iskolába kelljen majd beiratni. "A minőség legyen a döntő, ne a lakhely" – mondta Vladimír Crmoman, a pozsonyi Novohradská utcai középiskola pedagógusa.