Az akusztika is hatással van a vásárlóra
„Kevés bennük a hangokat elnyelő anyag. Sőt, éppen ellenkezőleg. Domináns építőeleme, az üveg különösképpen magas hangvisszaverő tulajdonságokkal rendelkező anyag" – magyarázta Magdaléna Kaššáková, a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karának (SvF STU) doktorandusza.
Kollégáival egyetemben azt a tényt is kihangsúlyozta, hogy a kemény, hangvisszaverő anyagok egyébként is magas számban jelen vannak a bevásárlóközpontok olyan részeiben, mint az átriumok, a kirakatok, a lépcsők vagy a korlátok, nem beszélve arról, hogy a burkolóanyagok között is dominálnak a keramikus, beton és más egyéb kemény, hangvisszaverő anyagok. „Puha, porózus, hangelnyelő anyagokból a higiéniai követelmények okán is csak keveset találunk” – hívta rá fel a figyelmet.
Daniel Urbán, az SvF STU kutatócsoportjának tagja megemlítette a zene a vásárlók szubjektív érzékelésére gyakorolt hatásait. „A kutatás bizonyította, hogy hangos zene esetén a vásárló gyorsabban vásárol és kevesebbet költ. A mennyezet szerkezete, illetve magassága ugyancsak meghatározó, amely alapvetően befolyásolja a beltérben a háttérzajt. Ezért érezzük magunkat komfortosabban, például a szabadtéri karácsonyi vásárokban” – mondta.
Monika Rychtáriková professzor, az SvF akusztikai csapatának vezetője ebben az összefüggésben egy teljességgel negatív trendre hívta fel a figyelmet. Szerinte a különféle nyilvános helyiségek kialakításakor gyakorta alábecsülik a megfelelő akusztikai kialakítást.
„Az akusztikai szakemberek szolgáltatásait elsősorban olyan területeken veszik nálunk igénybe, ahol a hangra kulcsszerep hárul, mint például a koncerttermek vagy az előadótermek. Az építész mindeközben a megfelelő beltéri anyag megválasztása révén például hallhatóbbá teheti a beszédet a tantermekben, csökkentheti a diákok fáradékonyságát, csillapíthatja a gyermekek látászavarát vagy éppen megóvhatja a tanárok hangszálait. A megfelelő akusztikai megoldások éttermekben vagy bevásárlóközpontokban történő alkalmazása pedig a vásárlók fáradtságát enyhíthetik, s végérvényben a kereskedők bevételeit is növelhetik” – magyarázta Monika Rychtáriková, Az év tudósa-díj 2016. évi kitüntetettje.