Angyalszárnyon AYÁval -- színpompás világában KÉPEKKEL
A komáromi Limes Galéria egyedi hangulatú templomhajójában és emeleti Dúdor István-termében szeptember 14-ig látható AYA Gyarmati Mária autodidakta festőművész utóbbi két évnyi alkotómunkája terméséből egy több tekintetben sokszínű válogatás. Az Angyalszárny című, vegyes tematikájú kiállítását néhány szakrális képpel fűszerezte, s ráadásként az augusztus 18-ai megnyitó ünnepségen a saját verseiből is ízelítőt nyújtott.
A nemzeti ünnepünk előzöngéjeként megrendezett kiállítást annak kurátora, Farkas Veronika galériaalapító művészettörténész mutatta be. Elöljáróban emlékeztetett: AYA képeiből ugyan már tíz évvel ezelőtt nyílt egy kisebb válogatás a „Limesben“, de ezen nagyszabású kiállításán már 105 művét tárja a galérialátogatók elé. Ráadásul azok mondanivalóját a saját verseivel is erősíti, amelyekből a szintén Angyalszárny címet viselőt a szerző a megnyitón el is mondta, majd a jelenleg nagybeteg lányához írt sorait is felolvasta.
„Angyalom, Angyalom, Te drága őrző Angyalom/ Tárd ki szárnyaid: ölelj – ölelj/, De úgy és annyira,/ Hogy minden fájdalom/ tűnjön el belőlem./ Tölts fel reménységgel,/ Erőt adó szeretettel,/ Mely végig kísér az utamon!!! Ámen“ – írta az Angyalszárny utolsó soraiként.
A tárlatkurátor felhívta a figyelmet a művek változatos, „beszédes“ címeire, a rámutatott: AYA egy önálló útkereső, önképző, önfejlesztő művész, aki hozzávetőleg húsz éve fest aktívan. Sok bel- és külföldi önálló kiállítása volt már, s alkotásaival folyamatosan megméretteti magát a zárt körű nemzetközi művészeti szakfórumokon is, például Egyiptomban, Törökországban, Indiában, Costa Ricában, az Amerikai Egyesült Államokban, Szerbiában, Dubajban, Ukrajnában, Indonéziában, ugyanis nagyon sok nemzetközi galéria tagja, s gyakran az egyes művészeti társaságok keresik meg őt. A templomhajó közepén négy asztalt beborító oklevelei árulkodnak az eddigi sikereiről.
Az ünnepi hangulat emeléséhez dalaival hozzájárult Pfeiferlik Tamás komáromi operaénekes, valamint Szabó László, a Nemzeti Fotóművészeti Szövetség kiváló fotóművésze, aki az AYA művésznéven ismertté vált, komáromi születésű alkotó hitvallását ismertette. Íme egy részlet a felolvasott Vallomásól: „Mindig az első ecsetvonás lendülete adja meg azt a semmihez nem fogható varázst, melybe napokra belezuhanok. Kikapcsolva az idő pergését, belépve a kapunk, ahol már csak a művész van és a megalkotásra váró kép, mely minden esetben angyali érzés“.
AYA másik korábbi, Hittel és lélekkel az úton elnevezésű, szívmelengető kiállítása 2021 adventi időszakában nyílt meg a helyi Szent András-bazilika oratóriumában, ahol a közszemlére bocsátott félszáz művének megtekintése segített ráhangolódni a közelgő adventi időszakra. Annak láttán is bebizonyosodott, hogy a művész mély Istenben való hite és családszeretete mellett további fontos jellemzője erős magyarságtudata. Éltető eleme a festés. Sok témában fest, szereti a szakrális témákat, de otthon érzi magát a csendéletek világában és az absztrakt, valamint más modern festészeti irányzatokban is.
Gyarmati Mária húsz évig, férje 2017-ben bekövetkezett haláláig Németországban, a festői Thüringiában lakott. A honvágya miatt korábban Dél-Komáromban is kialakítottak egy családi fészket, és kétlaki életet éltek. Gyakran utazgattak távoli országokba azért, hogy megismerjék más népek kultúráját. Hiszi és vallja, hogy a Gondviselőtől a festészet talentumát kapta, hiszen már gyermekként megmutatkozott ez irányú tehetsége. Előbb azonban a családi feladatait látta el, két gyermeke és két unokája van. Postafiók-vezető volt a civil foglalkozása, majd mivel egy súlyos betegség ledöntötte őt a lábáról, csak később „élhette ki“ festői szenvedélyét.
„Ma már tudom, nem számít, honnan jöttem, milyen iskolákat végeztem, és mi volt a polgári foglalkozásom. Ma már a képek jelenítik meg az életem megnyilvánulásait, bánatokat, örömöket stb. Az alkotás örömei repítenek minél magasabbra. Ahol szárnyalhatok. A műveim beszélnek helyettem, és szólítják meg a művészetre éhes és nyitott embereket... Szeretném ezt a szép színes képi világomat, mely minden esetben az élet szebbik oldalát mutatja be, megosztani a művészetet kedvelő emberekkel. Szeretném önmagamból a legjobbat adni nekik. Mindezt teszem hittel és lélekkel, amíg csak élek“ – fogalmazott AYA, aki az ünnepség megható fénypontjaként Egy életút virágban című képével ajándékozta meg a nagy művész-példaképének tartott, 80 éves Dráfi Mátyás, Kossuth-díjas színművészt.