Álomutazáson a Jókai-emlékek nyomában - KÉPEKKEL
A Jókai Mór-emlékév keretében sajátos időutazáson vehetnek részt mindazok, akik április végéig ellátogatnak a komáromi Selye János Gimnáziumba. Ugyanis az intézmény első emeleti folyosóján, munkanapokon 8-tól 15 óráig szemrevételezhető a Magyar Emlékekért a Világban Egyesület - MEVE Jókai-emlékek nyomában a Kárpát-medencében, Európában című fotódokumentációs vándorkiállítása. Az írófejedelem születésének bicentenáriuma kapcsán akár rendhagyó irodalomóra is tartható a huszonöt „beszédes” és mutatós panel között.

A Bethlen Gábor Alap Zrt. budapesti székházában közel negyed évszázada működő közhasznú szervezet, a MEVE célja az, hogy felkutassa és bemutassa a magyar emlékhelyeket. Jókai Mór halálának 100. évfordulóján, 2004-ben egy kisebb tablósorból álló kiállítást készített. E tárlat nagyobb méretű, megújult és kiegészített változata látható az írófejedelem születésének 200. évfordulóján, a 19. század legnagyobb magyar regényírója előtt tisztelegve – olvasható a bevezető leírásban.
– tudható meg a folytatásból.
A komáromi tárlatnyitón személyesen megjelent Messik Miklós elnök állítása szerint ez a kiállítás híd a múltból a jövőbe, s azt is bemutatja, hogy egy-egy Jókai által felkeresett helyszín milyen hatást gyakorolt az ő lelki és gondolatvilágára.
Miközben Jókai nyomában „utazgatunk”, a szülővárosából, Komáromból eljutunk diákévei további helyszíneire, Pápára és Kecskemétre. Majd az életében fontos budapesti helyszíneken, így a Pilvax kávéházban, továbbá a Landerer-Heckenast nyomdában találjuk magunkat, ahol harcostársaival a szabad sajtó kivívása érdekében tettek fontos lépéseket.
Később Kossuth kísérőjeként vele együtt Cegléden, toborzó körútjuk egyik állomáshelyén kötünk ki. Aztán irány Alcsút, József Károly főherceg kastélya, ahol többször megfordult Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képekben című könyvsorozat szerkesztőjeként.
Külön tabló mesél Jókai színházairól, vagyis az életéhez kötődő vagy nevét viselő teátrumokról: a régi Nemzeti Színház pesti épületéről, a Békéscsabai Jókai Színházról, a debreceni Csokonai Nemzeti Színházról, melynek megnyitóján avatóbeszédet mondott, valamint a Miskolci Nemzeti Színházról, melynek két alkalommal volt díszvendége. Továbbá szemrevételezhetjük az Országházban és a Margitszigeten található Jókai-emlékeket is.
Az utolsó, 1903-as évi nyarának emlékeit idézi fel a siófoki megállónk az ottani Jókai-villával és a felújított, ma is közlekedő Jókai-gőzössel. Aztán a Jókai Mór Emlékházzal rendelkező Balatonfüredre is átruccanunk, ahol az ottani villájáról saját kezűleg készített akvarellje ugyancsak látható.
Az erdélyi utazásai során, Torockótól Sepsiszentgyörgyön át, Gyulafehérvárig… hat kiállítási panel megtekintésével kísérhetjük végig a nagy mesemondót. Majd Bécsben folytatódik a közös álomutazásunk, ahol Rudolf osztrák-magyar trónörökössel együtt szerkesztették Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képekben című könyvsorozat köteteit.
A következő, velencei tabló pedig A Dogék palotája (Dózse-palota) című írásához kötődik. Fiumében is több alkalommal időzött, ahol a fogadott lánya, Jókai Róza (az 1848 és 1886 közti neje, Laborfalvi Róza unokája) tartotta esküvőjét Feszty Árpád festőművésszel, valamint e városban a magyar tengeri kikötő ügyét is pártolta.
Jókai Mór és kora párizsi emlékeire a franciaországi tablón bukkanunk rá. 1900 májusában a Pesti Hírlap munkatársaként és immár sikeres íróként a második feleségével, a tőle több mint fél évszázaddal ifjabb Nagy Bellával tért oda vissza azért, hogy a világkiállításról tudósítson. A magyar-francia kapcsolatok aranykorában a francia írók estélyt adtak a tiszteletére, lelkesen ünnepelték őt.
Élménygazdag utazásunk végén az Azúr-parti Nizzába érkezünk, ahol az 1899-ben feleségül vett Bellával 1903. november 21-től 1904. április 17-ig, élete utolsó hónapjait töltötte, ugyanis május 5-én elhunyt.
Míg az ifjú ara e házasság miatt lemondott a színészpályáról, az idős Mester számos versben és az Öreg ember nem vén ember című művében tette őt halhatatlanná. Aki mindezt nem hiszi, járjon utána, most ingyen eredhet a Jókai-emlékek nyomába…!