Alkotni is engedd: kiállítás nyílt az SZMPSZ II. Alkotópályázatára beküldött művekből a komáromi Limes Galériában
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Alkotni is engedd… címmel másodízben meghirdetett, magyar pedagógusoknak szóló alkotópályázatára beérkezett művekből nyílt kiállítás május 16-án a komáromi Limes Galériában. A Magyarország Kormánya, a Kisebbségi Kulturális Alap és a Komárom Város által támogatott tárlat május 24-ig látható az egykori katonatemplom hajójában.
Czibor Angelika, az SZMPSZ Komáromi TV elnöke köszöntötte a jelenlevőket, majd megköszönte a nagymegyeri Janiga József Művészeti Iskola két zenepedagógusának (Reicher Evelin – hegedű, Fehér Eszter - zongora), hogy Csajkovszkij Hegedűversenye 2. tételének tolmácsolásával biztosította az ünnepi alkalomhoz méltó nyitányt.
„Ezt az alkotópályázatunkat olyan magyar pedagógusok számára hirdettük meg, akik a hivatásuk gyakorlása mellett ecsettel, tollal vagy egyéb eszközzel, valamely más területen is kiemelkedőt alkotnak” – szögezte ke. Majd átadta a szót Farkas Veronika művészettörténésznek, aki házigazdaként üdvözlte az alkotó pedagógusokat, hozzátartozóikat és a vendégeket. Örömmel nyugtázta, hogy a pandémiás szigor után ismét lehetőség nyílt a személyes jelenlétre, s kiemelte: ez alkalommal elsősorban sok, nívós iparművészeti alkotás látható a tárlaton.
Azután felkérte Fekete Irént, az SZMPSZ országos elnökét, hogy a jelenlevőkkel ossza meg az ünnepi gondolatait, és nyissa meg a kiállítást.
“Az SZMPSZ által meghirdetett első pályázat sikerén felbuzdulva, ismét lehetőséget adtunk pedagógusainknak arra, hogy megmutassák, milyen gondolatok és érzelmek irányítják belső világukat, s ennek köszönhetően milyen formák, textúrák, színek, alakok, versek és prózai munkák, dallamok kerülnek elénk akár ecsettel, akár textillel, agyaggal vagy fémmel dolgozott az alkotó. Őszinte örömünkre a második felhívás is meghallgatásra talált, mégpedig reményeinket túlszárnyalva, most sokkal több alkotó küldött be sokkal több pályaművet. 64 pedagógus, 52 intézményből 193 alkotással lepett meg bennünket, szemben az előző esztendővel, amikor 54 pedagógus, 45 intézményből pályázott 99 alkotással. Ha csak a pályaművek számát tekintjük is, 99 helyett 192 alkotás került elbírálásra” – fejtette ki Fekete Irén.
Majd hangsúlyozta: „a művészi alkotás képessége isteni ajándék, tálentum, amivel jól kell sáfárkodni, nem szabad sem veszni hagyni, sem pedig csupán saját magunknak megtartani. A szépség olyan természetű, hogy minél többfelé osztjuk, annál több lesz belőle. Mi is ma azért gyűltünk össze, hogy élményekben részesüljünk, ünnepeljük az alkotókat, és büszkék lehessünk rájuk, mint azokra szokás, akik szebbé teszik a világot!”. Minden pályázó pedagógusnak megköszönte, hogy a felhívásuknak eleget tett, s mindannyiuknak a továbbiakban is el nem apadó alkotásvágyat, ötleteket és olyan élményeket kívánt, amelyek ihletői lehetnek egy következő művészi alkotásnak. Hozzátette: a bíráló bizottság tagjait azért illeti köszönő szavakkal, mert a munkájuk az időn kívül nem kevés figyelmet és szakértelmet is követelt, Farkas Veronika művészettörténészt pedig a pótolhatatlan, önzetlen segítségéért...
“A művészet örök, a lélek gyógyítója, a hétköznapok bearanyozója. Legyen ez a nap is lélekvidító, napsugaras és nem utolsósorban inspiráló. A jelenlevő tisztelt érdeklődőknek, családtagoknak, kollégáknak pedig érzelmekben gazdag szemlélődést kívánok! Az öröm legyen mindenkié! Ezzel az alkotó pedagógusok kiállítását megnyitom“ – szögezte le. Aztkövetően a már említett nagymegyeri intézmény ezen alkalomra készített műsora hangzott el, amelyben közreműködött Pataky Ádám színész - pedagógus, zongorán Fehér Eszter, hegedűn pedig Reicher Evelin művésztanár játszott.
Czibor Angelika elmondta: az alkotópályázatot az idén 6 kategóriában hirdették meg, amelyek a következők: 1. képzőművészet, 2. iparművészet, 3. fotó, modellezés, számítógépes grafika, montázs, 4. irodalom (vers- és prózaírás), 5. zeneszerzés, 6. egyéb. Öt pedagógus több kategóriába is beküldött díjazott pályaművet.
A legtöbb, 26 alkotó 74 alkotása az iparművészet-kategóriába érkezett be, s 21 alkotó lett aranysávos. Annak zsűrije az alábbi összetételben dolgozott: Novák Ágota, művésztanár – textilművész, Dénes Éva művészettörténész, Czafrangó Sylvia fotó- és festőművész – a Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Iskola tulajdonosa.
A képzőművészet-kategóriában 24 alkotótól 60 művet kaptak, s 20 alkotó lett aranysávos. Őket az alábbi tagokból álló zsűri értékelte: Feke Arnold grafikus (Szlovák Nemzeti Múzeum - a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma, Pozsony), Török Zita művésztanár (Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola, Berettyóújfalu) és Szabó Csekei Tímea művészettörténész (Duna Menti Múzeum, Komárom).
A fotó, modellezés, számítógépes grafika, montázs témakörbe 7 alkotó küldte be 31 alkotását, s 5 alkotó lett aranysávos. A kategória ítészei voltak: Dobos Barbara, Cséfalvay Á. András és Tóth Ferenc fotós.
Az irodalom-kategóriába 11 alkotó-kedvű pedagógus küldte el az általa megírt 9 prózát és 14 verset, illetve az 1 verseskötetet. Közülük 7 lett aranysávos. Műveiket az alábbi összetételű zsűri bírálta el: Z. Németh István, költő, pedagógus, Jancsó Péter tanár, az SZMIT elnöke és az Opus irodalmi folyóirat főszerkesztője, valamint Jakubecz Márta tanár - író.
A továbbiakban elhangzott: „Idén csupán 1 pedagógus akadt, aki 2 művével a zeneszerzés-kategóriába nevezett. Az egyéb kategóriába pedig 2 alkotó 2 alkotása sorolódott. Ez utóbbi pályamunkák közül arany besorolást érdemelt Baláž Mária házi kovászos kenyere. A gazdag, változatos munkák elbírálásakor, illetve az aranysávosok kiválasztása során nem volt egyszerű dolga a szakemberekből álló 3-3 tagú zsűrinek, valamint az SZMPSZ elnöksége által kiválasztott kollégáknak. Köszönjük munkájukat és rugalmasságukat, hiszen az értékelés az online térre korlátozódott” – ecsetelte a további részleteket. Azután meghallgathattuk az ekecsi óvónő, Tornóczi Köles Ildikó Tavasztündér című pályaművét, mellyel a zene-kategóriába nevezett be, és aranysávos besorolást nyert el, akárcsak a Törpe mese című dala.
Az esemény fénypontjaként kategóriákként ismertették a II. Alkotópályázat eredménylistáját. Fekete Irén pedig Vörös Mária alelnökkel együtt adta át az emléklapokat, díjakat és a virágcsokrokat az aranysávosoknakl, valamint a jelenlevő zsűritagokat is megajándékozták. Közreműködött még: Kučera Ádám, a Komáromi MAI diákja (gitár) és a komáromi MAI növendéke, Varga Viktória (fuvola), zongorán kísérte felkészítő tanára, Fekete Éva.