Alapiskolás tehetségek a II. Versmondó Táborban
Az intenzív műhelymunkával kapcsolatos célkitűzésekről Fekete Irén, az SZMPSZ komáromi irodavezetője tájékoztatta portálunkat. Elmondta, a tavalyi I. Versmondó Táboruk sikerén felbuzdulva idén az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatásával szervezték meg annak folytatását. "Azzal a céllal, hogy tovább csiszoljuk az ifjú tehetségeket, s tapasztalt mentorok segítségével bontakoztassuk ki a lehető legtöbbet abból, ami bennük rejlik. A körünkbe meghívott színművészek, rendezők ugyanis sokrétűbb tudást nyújthattak a gyerekeknek, mint mi – megtanították őket megfelelően bánni a verssel. Elsajáttítatták velük például azt, hogy miként kezeljék a szöveget, hogyan hangsúlyozzanak és milyen beszédtechnikát alkalmazzanak, mert a téren még bőven akad bepótolnivalójuk. Ez alkalommal újdonságként zeneiséget is hoztunk a táborba: mentor zeneszerzőnk további ismeretekkel vértezte fel a gyerekeket. Jövőre valószínűleg középiskolásoknak is rendezünk hasonló tábort, mert igény van rá“ – mondta el a Hírek.sk-nak Fekete Irén főszervező.
Az SZMPSZ különdíjként ajánlotta fel a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny országos fordulójában dobogós helyezést elért gyerekeknek és a Kaszás Attila Versmondó Fesztiválon aranysávval jutalmazottaknak, hogy részt vehetnek a táborban, illetve néhány olyan diáknak is, akik bár nem jutottak el a végső megmérettetésre, de az elődöntőkben valamilyen téren nagyon tehetségesnek bizonyultak. A komáromi táborban a vers- és prózamondókkal egyénileg és csoportosan is foglalkoztak a mentorok.
Portálunk kérdésére, hogy miért volt szükség erre az újabb rendezvényre, hiszen az SZMPSZ minden nyáron megrendezi a Jókai Mór Vers- és Prózamondó Tábort, Fekete Irén elmondta: az már fokozatosan inkább színjátszó táborrá alakul át. „A Jókai Mór Vers- és Prózamondó Táborban a gyerekek 3 csoportban mentorok segítségével színdarabokat tanulnak be és adnak majd elő. Bár az elektronikus jelentkezés június 11-én éjfélkor lezárult, de akik komoly okból lekésték ezt az időpontot, 13-án még ez ügyben személyesen vagy telefonon megkereshetnek a komáromi központi irodánkban“ – ajánlotta fel a lehetőséget az irodavezető.
A mentorok egyike, Culka Ottó színművész jelenleg szabadúszóként játszik a Komáromi Jókai Színházban és több pozsonyi színtársulatnál. A színművész pozitívan nyilatkozott a II. Versmondó Táborról. Mint mondta, nagy szükség van ilyen lehetőségekre, hiszen a tehetségeket csiszolni kell.
„Nagyon örülök annak, hogy idén zenei foglalkozásokkal bővült a programunk, mi pedig a többi mentortársammal: Kiss P. József rendezővel, Jókai Ágnes komáromi és a füleki származású, már Budapesten élő Mokány Csaba színművésszel együtt a vers- és prózaválasztást, a művek elemzését, a kiejtést illetően egyénileg is foglalkozunk a gyerekekkel, akik különféle versenyekre készülnek. Jól sikerültek azok a foglalkozásaink is, amelyek során keveredtek a korosztályok, mert az elsősök és másodikosok figyelték a nyolcadikosokat, és próbáltak példát venni róluk. Mivel a gyerekek mindig új szövegekkel érkeznek a táborba, új hangsúlyhibák és másféle problémák merülnek fel, amelyeket közösen orvoslunk. Egyébként a táborozókkal a versenyekről is ismerjük egymást, hiszen zsűrizni is szoktuk a teljesítményüket, s örömmel láttuk a fokozatos fejlődésüket“ – foglalta össze tapasztalatait Culka Ottó.
A főszervező által említett zenei újdonsággal Dobri Dániel budapesti zeneszerző szolgált, aki a székesfehérvári Vörösmarty Színházban dolgozik. Elsősorban színházi, film- és egyéb alkalmazott zenével foglalkozik. A komáromi táborban a zenei darabok és a versek dramaturgiája közti összefüggésekre világított rá – a kisebbeknek játékos, a nagyobbaknak szakszerűbb formában.
„Elmagyaráztam a gyerekeknek, hogy miként kapcsolódhat a versmondáshoz a zene, a ritmus, a dallam és a zenedramaturgia, illetve a zene hogyan segíthet nekik a versmondásban. Hiszen ahogy egy-egy verset annak megtanulása folyamán fel kell építeni, ugyanúgy a zenének is megvannak azok a dramaturgiai pontjai, amelyekkel a műveket össze lehet kötni. Konkrét dalokat is zongorakísérettel megtanultunk. A kisebbeket minderre játékos formában igyekeztem rávezetni, miközben mesenézést és kötetlen beszélgetéseket is beiktattunk. A nagyobbak közül korábban többen részt vettek a Versünnep csopaki táborában is, ahol már hallhattak hasonló kérdésekről. Nagyon nyitott, együttműködni akaró, jó fejek voltak ezek a gyerekek!“ – mondta portálunknak Dobri Dániel.
A nyilatkozatok alapján a gyerekek is elégedetten távoztak. A szenci Holocsy Zsóka Zsófia idén fejezi be a 8. évfolyamot. Saját bevallása szerint már óvodásként is szokott szavalni különféle ünnepségeken, versenyszerűen pedig kilencedik éve foglalkozik versmondással. Az előző tanévben kategóriájában megnyerte a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Versenyt, amelyen idén 2. helyezést ért el. A budapesti Versünnepen is szépen szavalt, ahol egy tíznapos erdélyi szakmai táborban való részvételt nyert. Már javában készül a jubileumi X. Kaszás Attila Vers- és Prózamondó Fesztiválra. Előbb gimnáziumban szeretne leérettségizni, majd valószínűleg felvételizik valamelyik színház- és filmművészeti egyetemre. „Idén másodízben vehettem részt a versmondó táborban, ahol sok új ismerettel és szakmai tapasztalattal gazdagodtam. A versenyeken majd igyekszem megfogadni a mentoroktól kapott jótanácsokat. Õk elsősorban az alapozásnál segítettek, arra készítettek fel, hogy miként is kezdjünk hozzá az általunk kiválasztott művek betanulásához“ – összegezte a tanultakat Holocsy Zsóka Zsófia.
A szintén 8. osztályos komáromi Szalai Mátyás a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Versenyen szokott indulni. Előzőleg ezüstsávos volt, idén azonban már kategóriagyőztes lett. Mivel sokféle dolog, így a versmondás iránt is érdeklődik, nem tartja kizártnak, hogy felnőttként talán majd ő is a világot jelentő deszkákat választja. A versmondó táborba első alkalommal hívták meg, tapasztalatairól szívesen számolt be portálunknak. „Azt kaptam, amire korábban számítottam: a mentorok segítségével több szempontból, különféle módon finomítgattuk a versmondás szegleteit, miközben ez valóban nagyszerű alapozásnak számít a további versenyzésemhez. Az sem mellékes, hogy itt azonos érdeklődésű diákok gyűltek össze, könnyen összebarátkoztunk, s egyáltalán nem tekintettünk jövendő vetélytársakként egymásra. Lazításra, így közös zenélésre, dalolásra és filmnézésre is jutott idő. Tartalmas és élvezetes hétvége volt, amiért ezúton is köszönet jár a szervezőknek“ - mondta Szalai Mátyás.