Akkor. Amikor. - Megújult az M1
BUDAPEST. A megújult M1 élőben, napi 18 órában közvetít egy vadonatúj stúdióból Az új stúdió díszleteit az a világhírű londoni cég tervezte, amely megálmodta egyebek mellett a BBC, az angol nyelvű Aljazeera vagy éppen a CNBC londoni stúdióját.
De nemcsak a díszlet lett új. Vasárnaptól a legmodernebb számítógépes rendszerrel készülnek a közmédia hírösszeállításai. Az új, Quantel nevezetű vágóprogram egyik legnagyobb erénye a gyorsaság. Ezzel a rendszerrel dolgozik a világ több nagy hírcsatornája is, az angol BBC-től egészen a nemzetközi hírügynökségekig.
A megújult M1 legfontosabb pillérei a híradók, melyek friss információkkal látják el a nézőket, hogy az új csatornára kapcsolva bárki tájékozódhasson a legfontosabb történésekről. Egyedüliként az M1-en látható angol nyelvű híradó is, így a tengerentúli nézők, valamint a Magyarország iránt érdeklődő külföldiek sem maradnak le semmiről.
A megújult M1-en minden nap a legfrissebb és legpontosabb közlekedési információkat láthatnak a nézők, a tudósítók egész nap Budapest utcáit járják majd. Emellett természetesen az ország más pontján történt fontosabb közlekedési hírekről, balesetekről is beszámolnak. A közlekedési információk mellett vasárnaptól az időjárás is sokkal nagyobb szerepet kap a csatornán.
Tudomány, technika, gazdaság, környezetvédelem, egészség, oktatás, divat. Csak néhány téma azok közül, amelyekkel az új M1 magazinjaiban találkozhatnak majd.
Napi 18 híradó, félóránként friss hírek, élő időjárás-jelentések, közlekedés, gazdaság, tőzsde, parlament, angol Híradó, beszélgetések, magazinok. Minden, ami aktuális. A megújuló M1-en hírolvasók helyett házigazdák várják a nézőket: Hevér Lóránt és Imre Balázs a reggeli műsorsávban váltja egymást, Meszes Bogi és Takács Bence délelőtt, Radnai Csaba és Somorjai Balázs délután várja a tévé elé ülőket. Az esti műsorsáv két házigazdája Németh Balázs és Borsa Miklós lesz.
„Akkor. Amikor.” – a megújult M1 szlogenje. De ahhoz, hogy mindent akkor láthassanak a nézők, amikor történik, rengeteg lelkes és profi kollégára van szükség itthon, a Kárpát-medencében és a világ minden táján. A vasárnap megújuló M1-en több mint száz tudósító gondoskodik majd arról nap, mint nap, hogy a nézők semmiről se maradjanak le.
Erőteljesen bízik a megújuló köztévék sikerében az MTVA vezetője
Megkezdte működését a közszolgálati hírtelevízió, átalakult a Duna tv és Petőfi televízió néven fiataloknak szánt műsorokkal jelentkezik az M2 a hét minden napján este 8-tól fél 11-ig. A változtatásokról Szabó László Zsolt, az MTVA vezérigazgatója a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában és az M1 hírcsatornán nyilatkozott.
Mától, március 15-étől megváltozott a közszolgálati televíziós csatornák kínálata. Az M1-en 24 órás hírtelevíziót láthatnak a nézők, a Duna TV átveszi az M1 sok népszerű műsorának sugárzását és az M2-n Petőfi TV elnevezéssel fiataloknak szánt műsorokat sugároznak.
Az átalakítás kapcsán Szabó László Zsolt, az MTVA vezérigazgatója a Vasárnapi újságban azt mondta, a hírcsatorna ötlete régóta ott lebegett a közmédia berkeiben, a kérdés a megvalósítás időpontja volt. A döntést még tavaly hozták meg, és idén januárban hozták nyilvánosságra.
A változtatásra azért volt szükség, mert a közmédia egyik, ha nem a legfontosabb feladata – a médiatörvény alapján is – a folyamatos hírszolgáltatás. Ennek egyik módja az önálló hírcsatorna elindítása, amire számos európai példa van. Nem csak a BBC-nek vagy a német közszolgálati televízióknak van ilyen csatornájuk, hanem Csehországban és Lengyelországban is működnek ilyenek. A magyar közszolgálati média tulajdonképpen az európai trendeket, tendenciákat is követi. Szabó László Zsolt hangsúlyozta, erőteljesen bízik abban, hogy az március 15-ei kezdés és a következő napok bebizonyítják, hogy nem volt hiábavaló az új csatornáért végzett munka.
A Duna TV átalakulásáról a vezérigazgató azt mondta, ez a csatorna lesz az, amely a világ valamennyi magyarjának el fogja juttatni azokat a műsorokat, amelyeket egy közszolgálati televíziónak gyártania és készítenie kell. A Duna TV-n tehát megtalálható lesz minden műfaj, azok a műsorok is, amelyek eddig az M1-en jelentkeztek. A szórakoztató műsorok mellett megmaradnak a Duna TV hosszú évek óta készülő, nagyon fontos nemzetpolitikai dokumentumműsorai, valamint továbbra is lesz híradó. Ez az M1 híradójával párhuzamosan jelentkezik bizonyos időszakokban – az M1-en minden órában lesz, a Duna TV-n nyilván nem ilyen sűrűséggel.
A Duna TV-n A csatornára kerülnek át az egyházi és vallási műsorok, a nemzetiségi és a határon túli adások. Híradó is Nagyon vegyes lesz a Duna TV felhozatala, de ez nem összevisszaságot, hanem sokrétűséget fog jelenteni.
A legújabb terv, a július 5-én induló 24 órás M4 sportcsatorna megvalósításáig, a Duna TV szolgálja ki a sportrajongókat is, ezen a csatornáN lehet követni a magyar labdarúgó meccseket és a Forma-1-es futamokat is.
Riporteri kérdésre válaszolva Szabó László Zsolt azt is mondta, a sportcsatorna semmilyen csúszást vagy halasztás nem szenved. Hozzátette: azért nem jöttek még ki konkrétabb információkkal, mert most zajlik az új, egész napos sportcsatornához szükséges tartalmak megszerzése. Ebben ezen a héten történt egy döntő lépés, mert sikerült megszerezni az európai futball egyik legrangosabb eseménysorozata, a Bajnokok Ligája közvetítési jogát. Erre azért volt szükség, mert a sportcsatorna elsősorban a magyar bajnokságokat – nem csak a futballt – fogja műsoron tartani, de úgy tűnt, kell még két olyan nemzetközi esemény, amelynek van magyar vonatkozása. A Forma-1 mindenképp ilyen, mert van budapesti futam, és remélhetőleg hamarosan a Bajnokok Ligájával is hasonló lesz a helyzet, azáltal, hogy majd magyar csapat is részt vehet a labdarúgó-sorozatban.
Az MTVA vezérigazgatója kijelentette, hogy a közszolgálati média nem akar versenyezni a kereskedelmi sportcsatornákkal, amelyek inkább a külföldi sporteseményeket, bajnokságokat figyelik folyamatosan. A közmédia sportcsatornája nem akart beszállni erre a piacra, másik piacot épít. Hozzátette: úgy gondolja, hogy miután a magyarok sportszerető emberek, és a magyar sport kiváló eredményeket tudhat magáénak, az új csatorna nagyon népszerű lesz a nézők körében.
A március 15-én est 8 órától az M2-n induló és rendszeresen hajnali 2 óráig sugárzó Petőfi TV-ről Szabó László Zsolt azt mondta, az igen-igen úttörő vállalkozás, hiszen azoknak a fiataloknak próbál meg műsort csinálni, akik ma a legkevésbé néznek televíziót. A közmédiának tehát olyan tartalmat kell a számukra biztosítani, amely érdekes, róluk szól. A Petőfi TV érdekes vállalkozás, mert nem önmagában áll, hanem van két másik lába is, a Petőfi Rádió és a petofilive.hu. Utóbbi olyan online platform, amely a televízió és a rádió legjobb pillanatait ötvözi, valamint plusz információkat is szolgáltat a fiataloknak. A Petőfi TV tehát olyan, mint egy háromlábú szék, hogy ne lehessen felborítani – fogalmazott a Vasárnapi újságban.
A vezérigazgató azt is nagyon fontosnak nevezte, hogy a Petőfi TV műsora nem úgy készül, hogy a fiatalok mennek a tévéhez, hanem fordítva, a csatorna megy oda, ahol a fiatalok vannak. A Petőfi TV-nek két helyszíne van, a fő a budapesti A38-as hajó, a másik a város közepén található Akvárium Klub, amely szintén csaknem minden nap programot kínál a fiataloknak. Ezen túl lesznek mozgó stábok, amelyek mindig oda mennek, ahol történik valami – nem csak Budapesten, hanem vidéken is, vagyis a közmédia megpróbálja az egész országra kiterjeszteni ezt a hálózatot.
A vezérigazgató arról is beszélt, a vezérelv, hogy a minden igényt, minden korcsoportot megtaláló, naprakész közmédia jöjjön létre. Szabó László Zsolt hozzátette, ehhez kapcsolódóan az MTVA-nak további tervei is vannak a jövőre nézve – akár újabb csatornák indítására is. Azt azonban még nem akarja elmondani, hogy ezek mik lennének, mert ez még a jövő zenéje.
Azt is megjegyezte, hogy ez a szegmentáció, illetve tematizálás a rádióban már korábban megtörtént, hiszen ott vannak a Dankó, a Bartók, a Petőfi és a Kossuth adók, amelyek egy-egy jól meghatározott réteget szólítanak meg. Most érkezett el az ideje annak, hogy a közmédia a televízió esetében is rálépjen erre az útra – mondta a Kossuth Rádió műsorában Szabó László Zsolt.
A változtatásokról az MTVA vezérigazgatója az M1-en is nyilatkozott, ahol azt mondta, az új hírcsatorna és a Petőfi TV is alakulhat még menet közben a nézői igényeknek megfelelően. Úgy fogalmazott, az átalakítással, a közszolgálati média tekintetében – nem politikai értelemben – megtörténik az oly régóta várt rendszerváltás.
Forrás
MTI, hirado.hu, M1, Kossuth Rádió