A tavaszi hadjárat a magyar hadtörténelem egyik legkiemelkedőbb eseménye
A nagysallói és a komáromi ütközetek bemutatásával rendhagyó időutazásban vehettek részt azok, akik ellátogattak a 20. Felvidéki Tavaszi Emlékhadjárat rendezvényeire. A komáromi központi erődben több százan várták a hagyományőrzőket.
„Komárom a magyar szabadságharc utolsó bástyája volt, amely akkor sem esett el. Én úgy gondolom, hogy Komáromnak ezt a bástya-szerepét a továbbiakban is be kell töltenie, a Felvidék bástyájának kell lennie. Mi, hagyományőrzők úgy véljük, ehhez elengedhetetlen, hogy megismerkedjenek a komáromiak a saját történelmükkel, Klapka György leszármazottai láthassák élőben is az 1848-as szabadságharc katonáit és ebből táplálkozzanak saját önmeghatározásuk során” – mondta Tárnok Balázs katonai hagyományőrző, a Felvidéki Huszár- és Hagyományőrző Egyesület tagja.
A kíváncsi publikum láthatta az 1849. április 26-i csatát is, amit Görgey és Kossuth annak idején egyértelműen a szabadságharc legfontosabb ütközetének nevezett. Történetét az akkor még valóban egységes város krónikájának dicsőséges oldalai őrzik.
„Szeretnénk emlékeztetni arra, hogy mennyire büszkék lehetünk őseinkre mi, felvidékiek. Hiszen ezen a környéken zajlott az a hadművelet, amelyet azóta is nyugat-európai egyetemeken oktatnak és elemeznek, amely egyszerűen egy olyan nagy volumenű attak volt a magyar szabadságharc sorában, amely bár végső eredményt befolyásolni nem tudta, de amelyre mi, katonai hagyományőrzők rendkívül büszkék vagyunk” – tette hozzá Tárnok Balázs.
A Tavaszi Hadjárat valódi magyar összefogás, hiszen több mint egy tucatnyi anyaországi és felvidéki csoport összehangolt munkája és felkészülése kell ahhoz, hogy a szabadságharc nagyságához méltó és magas színvonalat képviselő rendezvénysorozat valósulhasson meg minden évben, április végén. A szabadságharc tavaszi hadjárata a főhadszíntéren 1849. április 2-ától május 21-ig zajlott, melynek során a magyar honvédsereg dicső sikereket ért el.