A szlovákiai magyarság népi tánchagyományai
A Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia egy kiváló kezdeményezéssel állt elő; az Élő Hagyomány Polgári Társulással együttműködve – elsősorban a néptánc iránt érdeklődő pedagógusok, csoportvezetők és táncosok számára – készít oktatóvideó-sorozatot, amelyben a hazai magyar tájegységeket mutatja be.
A hiánypótló projekt keretei között elsőként az Ipoly mente magyar tánchagyományát dolgozták fel, de hamarosan a Csallóköz, a Vág és Garam köze, a Zoborvidék, Gömör, Kassa-vidék és Bodrogköz is sorra kerül.
– fogalmazták meg az alkotók. A projekt szakmai vezetője Gálik Gábor, akinek a munkáját szakmai munkatársként Gálik Klaudia, Végső Miklós, Konkoly László és Baráth Kitti segíti, míg néprajzi és népzenei szakértőként Agócs Gergely, néptáncszakértőként Dobsa Fodor Mónika, Dobsa Tamás, Fecske Renáta, Kupec Zsófia, Kupec Mihály, Lépes Anikó és Oláh Attila, viseletszakértőként pedig Nagy Myrtil közreműködik.
A kiadvány webes verziója ide kattintva érhető el. A témát négy publikáció, Agócs Gergely, Konkoly László és Nagy Myrtil egy-egy tanulmánya járja körül. Az értekezések mellett számos videós anyag is megtekinthető; találhatunk többek között 1975-ös ipolyszakállosi, 1976-os százdi, 1979-es ipolybalogi, valamint 1984-es ipolykéri és ipolynyéki felvételeket is.
Az oktatóvideók előkészítésén és kivitelezésén elismert szakmai csapat dolgozik, akik az elmúlt húsz évben behatóan foglalkoztak az adott tájegység tánc-, zene- és viseletkultúrájával. A táncosok között feltűnik Straňák Katalin, Straňák Zoltán, Mokso Lúcia, Csáky Márton, Baráth Kitti és Konkoly László, a zenekart pedig Lakatos Róbert (hegedű), Pusko Márton (hegedű), Mester László (brácsa), Kuti Sándor (cimbalom), Hanusz Zoltán (nagybőgő) és Agócs Gergely (duda) alkotja.
– írja Konkoly László, aki az Ipoly mente tánctípusait tipizálva a női táncok között a legelterjedtebbekként a karikázót, más néven karéjozót vagy körtáncot és a csárdást emelte ki.
Amint arról Konkoly beszámol, a lakodalom szertartásrendjéhez kapcsolható, kizárólag ilyenkor táncolt gyertyás tánc régebben a tájegység több falujában is ismert volt, filmes gyűjtés vagy felvétel viszont csak Ipolynyéken és Paláston készült.
– hívja fel a figyelmet Az Ipoly mente zenei öröksége című tanulmányában Agócs Gergely. Mint írja, Bartók Béla is felfigyelt az Ipoly menti magyarok hagyományos kultúrájára, s feltételezhetően ezek az előzmények vezettek az 1910-es ipolysági gyűjtésének megszervezéséhez is.
– teszi hozzá a népzenekutató.