A szentimentalista

A budapesti Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban márciusban nyílt kiállítás azokból a fotókból merített, amelyeket a világhírű fotográfus, André Kertész halála évében, gyermekkora legkedvesebb helyszínének, Szigetbecsének ajándékozott. Összesen 120 darab, eredeti, szignált fényképet, olyanokat, amelyek az idő próbáját már kiállták, illetve a mester 12 franciaországi és hét amerikai képe is bekerült a tárlatba.

 

A szentimentalista - Válogatás André Kertész Szigetbecsének ajándékozott fényképeiből
Galéria
+6 kép a galériában
A Levélíró katona
Fotó: Zsebik Ildikó

André Kertész 1912-ben kapott egy fényképezőgépet, és elindult az életében az a kísérletező, a világra rácsodálkozó folyamat, amely idővel a hivatásává is vált. Autodidakta módon tanult fényképezni, előhívni, nagyítani. Legelső fényképei közül néhány, az Édes álom és az Áprilisi hó is bekerült a kiállítás anyagába. Kompozíciós képessége korán megnyilvánult, az összképből mindig merész szerkesztéssel emelte ki a számára fontos részletet.

1894-ben Kohn Andorként született Budapesten egy zsidó polgári családban, érettségi után a Budapesti Áru- és Értéktőzsdén kezdett dolgozni. 1914-ben besorozták, elkapta a tífuszt, miután azonban felgyógyult, kiküldték az orosz frontra, ahol mellkason lőtték. Ennek következtében egy időre lebénult az egyik keze. A világháború utolsó két évében írnokként teljesített szolgálatot a hadseregben. Ekkortájt jelentek meg első fotói. Életcélja akkor fogalmazódott meg, amikor egyszer családi házuk padlásán régi képes folyóiratokban böngészett és megfogadta: ő is fotográfus lesz.

1919-ben sok időt töltött Szigetbecsén és Dunaharasztiban, 1925-ben magánéleti és szakmai okokból Párizsba emigrált. Kapcsolatba került a modern mozgalmakkal és olyan művészeket fényképezett, mint Tristan Tzara és Marc Chagall. Két év múlva már egyéni kiállítása nyílt Párizsban, ezen látható volt az egyik legismertebb alkotása, a Chez Mondrian, és csakhamar neve lett a szakmában. Ekkor vásárolta első Leica fényképezőgépét, felkérést kapott a Vu magazintól és 1929-ben már Németországban állított ki. 1932-ben 35 fotóval ő is részt vett New Yorkban a Modern Európai Fotográfia című tárlaton. 1933-ban felkérték a Torzulások című aktsorozat elkészítésére, ekkor vette feleségül a még Pesten megismert Salamon Erzsébetet.

A szentimentalista - Válogatás André Kertész Szigetbecsének ajándékozott fényképeiből
Erzsébet és Én 1931
Fotó:  Zsebik Ildikó

1934-ben adta ki a Párizs, André Kertész szemével című könyvét, illetve ekkor illusztrálta Bölöni György Az igazi Ady című kötetét. Amikor a csökkenő megrendelések és a közelgő háború szele miatt egyre kevésbé érezte biztonságban jövőjét Párizsban, elfogadta az Amerikai Egyesült Államok egyik nagy reklámvállalatának a felkérését, amely állandó munkatársi státuszt ajánlott neki. Bár csupán egy évre szerződött volna, a történelem alakulása miatt végérvényesen New Yorkban maradt a feleségével és szabadúszó fotográfusként a világ különböző lapjainak dolgozott.

A világhírt az 1963-as IV. Velencei Fotográfiai Biennálé hozta meg számára, amikor aranyérmet nyert, majd egyre több országban nyílt kiállítása, és 1974-ben elnyerte a Guggenheim-ösztöndíjat is.

1984-ben Franciaországra hagyta archívumát, negatívjait és diapozitívjait. 1985-ben Szigetbecsének adományozta 120 eredeti, szignált fotóját, valamint a Barátaink az állatok című könyvének kizárólagos magyarországi kiadási jogát. Ugyanebben az évben halt meg New York-i otthonában, 91 évesen. A szigetbecsei André Kertész Emlékmúzeum 1987. május 30-án nyílt meg.

 

André Kertész művészete

Az egyetemes fotótörténet egyik meghatározó alakja 70 éves pályafutása alatt megteremtette a modernista fotográfia vizuális nyelvét. Fotóit az emberi lélek megértése, a hétköznapi élet szépségeinek felismerése jellemezte. Életútját sokszor az érzelmi viszonyulásai határozták meg. Nagyon szoros kapcsolat fűzte édesanyjához, két testvéréhez, az avantgarde nagyjaihoz és a feleségéhez. Az érzések megélése és kifejezésének igénye egész életét meghatározta. Született szentimentalistának tartotta magát.

A szentimentalista - Válogatás André Kertész Szigetbecsének ajándékozott fényképeiből
A kiállítás meghívója
Fotó:  Zsebik Ildikó
A kiállítás fényképeinek hat egysége: A feleségem története, A pesti műteremtől a párizsi atelierekig, Rezdülések, A hadak útján, A test metamorfózisa és Az enigmatikus kép. Gyakran fényképezte feleségét, aki bár kacérkodott a festészettel, erről az álmáról le kellett mondania, helyette egy kozmetikai cégnél helyezkedett el. Az itt szerzett tudását New Yorkban is kamatoztatni tudta, stabil megélhetést biztosítva maguknak. Amikor Kertész Párizsba érkezett, a Montparnasse-negyed köré szerveződött a művészeti élet. Hitte, hogy a fényképészet egyenrangú a képzőművészettel. Mindig nála volt a gépe. Képeit képeslapformátumra alakította, hogy azok kézről kézre járhassanak. Ismerte az avantgarde nagyjait, de a női ikonok is fotói szereplői lettek.

A tárlat Rezdülések elnevezésű részén tekinthetők meg a frontélményei, a háborús hétköznapok, a Levelet író katona, a Sebesült bajtársak, a Latrinán ülő bakák és a Patakparton tetvészkedő önportré című fotók. A természet a szabadság érzetét keltette benne, ez az élmény fiatalon Szigetbecséhez és Dunaharasztihoz kötötte. Ezeken a fényképeken legfőbb modellje öccse, Jenő volt. A fotók a pusztulással szemben az élet igenlését tükrözik. Az egészséges életmód már ifjú korában is téma volt számára.

A szentimentalista - Válogatás André Kertész Szigetbecsének ajándékozott fényképeiből
Fotó:  Zsebik Ildikó

Egyetlen fotóval is képes volt egész történeteket elmesélni, költői szimbólumokat, többrétegű jelentéstartalmakat rejtve képeibe. Többször is alkalmazott ellenpontokat: régi-új, haladás-statikusság, realitás-illúzió. Bár a külvilágról tudósított, saját magát is a történések fontos szereplőjének tartotta. Ezt bizonyítják a pályája során megalkotott önarcképei. Egy esztergomi uszodában készült a Víz alatt úszó című fotográfiája, lenyűgözte a víz visszatükröződése és torzító hatása.

Kertész képei sohasem kiabálók, soha nem erőszakolják rá magukat a nézőre. Felvételeire a megfogalmazás finomsága és az élmény hitelessége jellemző – írta Urszula Czartoryska lengyel művészettörténész André Kertészről szóló írásában. Aki kedvet kapott ahhoz, hogy személyesen is megtekintse alkotásait, Budapesten a Nagymező utcában, hétfő kivételével hétköznapokon 13 és 18 óra között, hétvégén pedig 10 és 18 óra között teheti meg.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/23. számában.

 

A Rezdülések csoportjába tartozó képek egy része
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.