2019. február 23., 08:48

A Szent Korona útja Visegrádtól Komáromig: a Szőnyi Alkotókör Komáromban

Az 1440. február 22-én Komáromban született V. László király városhoz kötődő történetét mintegy képregényként mutatja be a dél-komáromi, ácsi és felvidéki tagokkal is rendelkező Szőnyi Alkotókörnek pénteken a Szinnyei József Könyvtárban megnyílt nívós kiállítása. A Szent Korona útja Visegrádtól Komáromig című anyag festményeihez és grafikáihoz Rabi Lenke, a dél-komáromi Jókai Mór Városi Könyvtár igazgatója írt történelmi áttekintést nyújtó képaláírásokat. A megnyitón közreműködött a Hárompatak zenekar.

Szőnyi Alkotókör 19-ben
Galéria
+17 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A megalakulásának 10. évfordulóját idén ünneplő Szőnyi Alkotókör tagjait és a további jelenlevőket Filková Renáta könyvtárigazgató köszöntötte.

Majd Mózes Endre, a Marianum Egyházi Iskolaközpont tanára ismertette V. László rövid életének és a Szent Korona Komáromban tartózkodásának izgalmas történetét. Azután bemutatta az önképzőkört, amely 2009-ben Nagy Judit művésztanár vezetésével, Dél-Komárom Szőny városrészében hiánypótló szakkörként kezdte el tevékenységét. Az iránt már régóta nagy igény mutatkozott a környékbeli műkedvelő alkotók részéről. A jelenleg 15 fős csoportnak az élet különböző területéről érkező tagjai szabadidejükben szerdánként három órán át, immár a Feszty Árpád Általános Iskolában közösen fejleszthetik tehetségüket.

A könyvtárban március 29-ig látható kiállítási anyag 2015-ben, az V. László születésének 575. évfordulója alkalmából rendezett Korona Napokra készült. Az észak-komáromi bemutatása Vas Bodzsár Katalin marianumi pedagógus szervezőmunkájának is köszönhető, aki szintén tagja az alkotókörnek.

„Két évvel ezelőtt, amikor még anyasági szabadságon voltam, Pok Edit barátnőm, a Hárompatak zenekar tagja hívta fel figyelmemet a Szőnyi Alkotókörre, amelynek már akkor a tagja volt. Örömmel értesültem a lehetőségről, hogy a csoportban közös alkotómunka folyik, és csatlakoztam hozzájuk. Nagy szeretettel fogadtak be maguk közé, sőt, felajánlották, hogy rajz szakos pedagógusként tanítsam őket. Én azonban inkább alkotni akartam“ - árulta el.

Megtudtuk: bár a tervezett kiállítások kapcsán adottak a témák, de egyébként szabadon szárnyalhat a különböző korú alkotók fantáziája. A csoport saját facebookos oldallal is rendelkezik, s tagjai azon keresztül is tartják egymással a kapcsolatot. „Minden érdeklődőnek csak ajánlani tudom ezt a nagyszerű közösséget, amelyen belül barátságok szövődnek. Csöppet sem mellékesen nagy hangsúly helyeződik arra is, hogy a kiválasztott témák a nemzettudatunkat is erősítsék” – szögezte le.

„Kezdetben Nagy Judit művésztanár egyengette az utunkat – sokféle technikát tanított meg nekünk, és különféle feladatokkal látott el bennünket. Mivel azonban munkássága fordulóponthoz érkezett, kevés szabadidejét már inkább saját művek elkészítésével tölti. Manapság szerdánként fél öttől a Feszty Árpád Általános Iskolában találkozunk egymással. Molnár Attila, városunk polgármestere anyagilag támogatja tevékenységünket. Nagyon jó közösség kovácsolódott össze, közösen fejlesztjük a rajztudásunkat“ - mondta el portálunknak Hornig Rudolfné Éva ex-alpolgármester, a Szőnyi Alkotókör egyik alapító tagja, aki összefogja a csoportot, végzi a jubileumokhoz kötődő témák felkutatását, a szervezőmunkát és az anyagiak előteremtését.

Hálásan szólt az alkotókör tevékenységének felvidéki vonatkozásáról is: „Amíg nem találtuk meg az új kuckónkat, ezt a rajztagozatos alapiskolát, addig Szilva József, az észak-komáromi művészeti alapiskola képzőművészeti tagozatának vezetője fogadott be bennünket. Hangsúlyoznám: a Duna túloldaláról is szeretettel várjuk magunk közé a további műkedvelő képzőművészeket“.

A csoport tagjai már több kiállításon vettek részt. Komárom városa 2012 júliusában francia napokat rendezett a Jókai-ligetben, ahol képeiket padokra, állványokra, esernyőkre tűzve rögtönzött szabadtéri kiállítást rendeztek, miközben a sajátos hangulatú helyszínen is alkottak. Miután több magyarországi településen is bemutatkozhattak a nagyközönségnek, az Endresz Csoport Egyesülettől kaptak lehetőséget arra, hogy az általa a komáromi Csillag Erődben megrendezett Hon-Napokon is kiállíthassák műveiket.

Ugyancsak látványos a Komárom Képes Krónikája című kiállítási anyaguk is, amelyet korábban a Limes Galériában is bemutattak. Az összeállítás korabeli eseményekről, fontos személyiségekről és hajdani épületekről készített festményeket, grafikákat, tűzzománc műveket tartalmaz. Nagy Judit egyes nevezetes komáromi épületeket tűzzománc képeslapokon örökített meg. Április 5-én pedig a Monostori-erődben nyílik meg a jubileumi kiállításuk, amely tíz év terméséből nyújt válogatást.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Szőnyi Alkotókör 19-ben
Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.