A remény visszatükröződései – KÉPEKKEL
Tegnap zárta kapuját a 14. Dunartcom Somorjai Nemzetközi Művésztelep, Somorján. Az augusztus 9-én indult alkotóműhely friss munkáiból múlt hét végén nyílt kiállítás a Korona Udvarban.
A Dunartcom a város első művésztelepe, melynek megálmodója Mayer Éva Munkácsy-díjas képzőművész. A művésztelep megalapításának legfőbb célja a kapcsolatteremtés a művésztársadalom tehetséges hazai és külföldi, már szakmailag elismert és feltörekvő fiatal képzőművészei között, ahol egymás munkamódszerének, gondolkodásának megismerése által, új szellemi közösséget kívánnak teremteni.
A kiállításmegnyitót Mayer József és Kovács Zoltán foglalta zenei keretbe nagybőgőn illetve zongorán.
olvashattuk a meghívóban. A művésztelep alkotói ezekre a gondolatokra reflektáltak a szimpóziumon elkészült alkotásaikkal, melyeknek jelentős részét az érdeklődők megtekinthették a művésztelephez kötődő kiállításon.
A tárlatot Orosz Csaba, Somorja polgármestere nyitotta meg, aki beszédében rávilágított arra, hogy az utóbbi években egyre többet hallunk, olvasunk arról, hogy a hagyományos nyugati értékrend, kultúra, civilizáció, hanyatlásnak indult, az eddig megingathatatlannak tűnt értékek devalválódnak, ami eddig szent volt és sérthetetlen, az egyszeriben ósdi lett. Az viszont egyre világosabban látszik, hogy a művészet kiemelkedő szerepet játszik abban, hogy meg tudjuk különböztetni az értékeset, a talmitól, az időtállót a törékenytől, s így a művészeti értékrend értékteremtő és értékmentő szerepe kiemelkedő hangsúlyt kap a mai világban, s erre talán még sosem volt ekkora szükségük, mint manapság, fejtette ki Orosz.
zárta beszédét Somorja polgármestere.
Ezután Mayer Éva köszönte meg Orosz Csaba szavait és köszöntötte a megjelenteket. Az ötletgazda elmondta, hogy a művésztelepet még Bárdos Gábor polgármestersége alatt sikerült tető alá hozni, akinek szintén sokat köszönhet, de ugyanúgy sokat köszönhet családjának, a helyi református egyházközségnek, a városnak és az egyéb támogatóknak, akik nemcsak anyagilag, hanem eszmeileg is támogatták a kezdeményezést.
Az idei művésztelepen hat országból tizenegy alkotó volt jelen: Magyarországról Miklya Gábor, Majoros Áron Zsolt és Posta Máté, Szlovákiából Kovács Csonga Anikó és Stanislav Bubán, Csehországból Margita Titlová Ylovsky, Romániából Sánta Csaba és vargha Mihály, Észak-Macedóniából pedig Sergej Andreevski és Reshat Ameti. Természetesen Mayer Éva is a kiállítók között szerepelt. Az alkotókat és munkáikat a tárlat kurátora, Dénes Éva művészettörténész méltatta.
A megnyitó végén pár mondat erejéig az ötletgazda és kiállító Mayer Éva is válaszolt pár kérdésemre:
Miért lett az idei művésztelep témája a remény?
Eléggé pesszimista társadalmat élünk, meg ugye az emberek azért szeretnek siránkozni és gyakran a rossz oldalát látni az életnek, de én azt gondolom, hogy minden okkal történik, minden napnak van miértje, és nem véletlenül kapjuk meg akár a krízishelyzeteket, a nehézségeket az élettől. Nagyon fontos az, hogy az ember ezekből a kátyúkból, reményteljesen, kifele tudjon tekinteni. Úgyhogy én nagyon hiszek ebben.
Ezt akár egyfajta „tanításként” is fel lehet fogni?
Én szeretném akként aposztrofálni, tehát hogy a pozitív szemléletmódot kellene erősíteni az életünkben, mert nehéz helyzetekben két út lehetséges: az ember vagy megroskad, vagy pedig személyiségileg fejlődik, úgyhogy én ezt a pozitív pszichológiát szeretném kiemelni, mint megoldást, vagy reménysugarat, vagy az imát, az imaginációt; ezek akár segíthetnek abban, hogy egy reményteljes utat bejárhassunk. Szerintem nem kell félni a nehézségektől, mert az ember bizonyos kor után megkapja, és ezzel együtt fejlődünk. Nekem is nyilván voltak és vannak ilyen nehézségeim, de amellett teljes életet élek minden szinten. Igazából mindenki elmondhatja, hogy nemcsak rózsaszín oldala van a világának, hanem van árnyoldala is, de abból lehet tanulni. Úgyhogy én szerettem volna egy kicsit ezt a témát is „feldobni” a művészeknek.
Most tegyük félre a stílusokat, tegyük félre azt is, hogy az alkotások mit ábrázolnak. Én vidám, vibráló színeket látok szinte majdnem mindenhol. Talán a téma miatt is.
Igen, ennek én is külön örülök. Nagyon pozitív, nagyon színes, nagyon energikus a kiállítás hangulata, hiszen a művészek is azok, úgy önmagukban. Jó, hogy ez az oldal így megmutatkozott, úgyhogy én abszolút nagyon pozitívan, reményteljesen látom a jövőt, és úgy tűnik, hogy a művészekben is ez van. A művészet ugye hordozza magában a reményteljességet.
A tárlatmegnyitón jelent volt többek között Észak-Macedónia szlovákiai nagykövete, Evgenija Ilieva és Albánia szlovákiai nagykövete, Arten Hanku. A művésztelep kísérő programjaihoz tartozott még az alkotók prezentációja és bemutatkozása a Mozi klubban, továbbá a Bettika Septet koncertje a Šup-Šup music Clubban.