2013. szeptember 23., 11:24

A NASA lemondott a Deep Impact szondáról

WASHINGTON. A NASA feladta kísérleteit, hogy életet leheljen Deep Impact szondájába, mely egy gyanított szoftverhiba miatt augusztusban leállította a kommunikációt.
Az űrszonda 2005 januárjában indult, hogy közelről szemügyre vegye a Tempel-1 üstököst. A misszió nem passzív megfigyelés volt, a Deep Impact 327 kilogrammos fém becsapódó egységet engedett ki, amely elérte az üstökös magját, és olyan részecskeesőt generált, amit a szonda és földi obszervatóriumok is megfigyelhettek.

A Deep Impact 2010 novemberében folytatta üstökösvadászatát, ekkor elrepülést végzett a Hartley-2 mellett, majd távolról figyelt meg egyéb űrobjektumokat, többek között a közeledő ISON üstököst. Az űrszondát még naprendszeren kívüli bolygók kutatására is felhasználták.

A NASA utoljára augusztus 8-án kapott jelet tőle. A mérnökök azt gyanítják, egy szoftverhiba miatt elveszítette helyzetmeghatározó rendszerét, és ennek folyamán rádiókapcsolata megszűnt a Földdel. Egy hónapnyi sikertelen próbálkozás után a NASA pénteken hivatalosan is bejelentette a misszió végét - közölte a hirado.hu. A kutatók elmondása szerint a Deep Impact jóval több adatot gyűjtött be, mint képzelték, és forradalmasította ismereteinket az üstökösökről és aktivitásukról.

A NASA abban reménykedett, hogy a szonda kulcsfontosságú szerepet játszhat majd a közeledő ISON - az űrvándort 2012 szeptemberében fedezte fel két orosz csillagász - megfigyelésében, melyről úgy hiszik, először jár a belső Naprendszerben. Az üstökös novemberben igen közel kerül a Naphoz, mely találkozást lehet, hogy nem is „éli túl”. Szeptember második felében a Curiosity és a Mars Reconnaissance Orbiter is megpróbálja majd közelebbről szemügyre venni, ahogyan elhalad a Mars mellett.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.