A könyv jövője
Orbán György, a Képesház vezetője arról beszélt az MTI-nek, hogy a tárlat szervezői és résztvevői is a papíralapú könyv sorsával foglalkoznak. Meggyőződésük, hogy a biztos túlélés formája a művészkönyv, mert megfelel a sokszorosított grafika formájának és művészi tárgyként tovább él – fejtette ki.
A kiállítás két szervezője és egyben kurátora Széchy Beáta festő, aki 1990-ben alapította a Hungarian Multicultural Center (HMC) nevű nonprofit szervezetet, Budapesten és az Egyesült Államokban, Dallasban él, valamint Szirányi István fotóművész, grafikus, a Magyar Művészkönyvalkotók Társaságának elnöke.
A Vörösmarty Mihály verscímét kölcsönző kiállítás meghirdetése sikeres volt és a téma világszerte jól érthető, mert 30-an jelentkeztek többek között az Egyesült Államok több államából, Németországból, Izraelből, Hollandiából, Angliából.
Részt vesz a tárlaton a HMC idei művészrezidens programjának 12 alkotója, köztük kanadai, brazil, dél-koreai művész és 11-en olyanok, akik könyv témájú videómunkákat mutatnak be. A nyolc magyar kiállító – Barabás Márton, Kelecsényi Csilla, László Bandy, Lengyel András, Pataki Tibor, Sóváradi Vali, Széchy Beáta és Szirányi István – kivétel nélkül a művészkönyv-alkotók társaságának tagja.
Pataki Tibor Munkácsy-díjas grafikusművész régóta foglalkozik művészkönyv-alkotással, és ahogy az MTI-nek elmondta, grafikai könyvmetszetekkel lesz jelen a tárlaton. A résztvevők többsége is kis méretű grafikai munkákat hoz és objekteket, mint például a nyitott könyvbe bemetszett, szénből faragott madár.
Orbán György könyvekkel is foglalkozó szakemberként reméli, hogy a megnyitó után a művészekkel beszélgetés kezdődik a papíralapú könyv sorsáról.
A kiállítás szeptember 11-ig tart nyitva a Ráday Képesházban