A komáromi SUB LIMES – kiállítás kivezet a világ zajából… – KÉPEKKEL
„A sivár kezdet/ és a sivár vég között/ tarkán megrakja asztalunk a Sors,/ hogy legyen mitől a szívnek fájnia,/ s legyen mitől fájdalmas a búcsú” – villantak be az elmémbe Mezey Katalin, Kossuth- és József Attila-díjas prózaíró, költő, műfordító Sors című versének töprengésre késztető sorai a komáromi Limes Galéria hajójában. Az egykori katonatemplomban szeptember 13-án nyílt meg a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete által SUB LIMES címmel rendezett csoportos kiállítás. A Magyar Képzőművészeti Egyetem Festő Tanszéke ifjú hallgatóinak és további, már tapasztalt, profi képzőművészeknek a munkái láttán különös érzések kavarogtak bennem…
A MAMSzE tárlatnyitóra invitáló meghívójában azt ígérte, hogy
Nos, az elém táruló látvány első pillantásra egyszerre tűnt szürreálisnak – valóságon túlinak és szívmarcangolóan valóságosnak. Hiszen „Mindnyájan átutazók vagyunk itt a földön,/ s ha jól végezzük, ami reánk vár,/ az emlékünk majd sok-sok emberöltőn/ úgy ragyog, mint a fénylő napsugár” – visszhangzott a fülemben immár a Seress Rezső-örökzöld életigazságot taglaló részlete, miközben megsárgult fényképek, igazolványok, 100 pengős bankjegyek, nemzeti szalagok, filmtekercsek, kiszáradt ecsetek és növények, hajdani lepkegyűjtemény maradványai, letűnt korokra emlékeztető régészeti leletek, csontok, tollpihék... között nézelődtem.
„Vegyél mély lélegzetet!“ – figyelmeztetett a tárlatmustrám során egy angol nyelvű felirat. Aztán amikor a felsőbb szférákba vezető (?) átjárót is megpillantottam, hatalmába kerített a szívmelengető nyugalom érzése. Talán megtörtént, vagy csak a képzeletem szüleménye, hogy a sötét felhők közül pár percre utat tört magának a templomablakon át beköszönő Nap-sugár...
A tárlatot annak kurátora, dr. Horváth Dániel DLA egyetemi adjunktus, festő nyitotta meg, hangsúlyozva:
A kiállítás SUB LIMES címéről elmondta, hogy az szójáték: játék a galéria Limes nevével és egy nem létező angol kifejezéssel: „Ezt a kifejezést úgy fordítanám magyarra: a fenségességek. Ez a kifejezés utal a sokfajta megközelítésre, és egy szóban összefoglalja, ami másképp szavakkal leírhatatlan, tehát ennek a tudati élménynek a lényegét, a határhelyzet bizonytalansága általi kényszerű elengedés lélegzetelállítóan felemelő érzetét”.
Azt is elárulta, hogy a művészeti doktori fokozat megszerzésének egyik feltétele egy mestermunka bemutatása, amely ideális esetben összefügg a doktori kutatással.
„Miközben erre a kiállításra készültem és azon gondolkodtam, hogy a kiválasztott művészek melyik munkáját kérjem el, rájöttem, hogy valójában ez a tárlat lehetne a mestermunkám 2.0-ás verziója, hiszen kiválóan megjeleníti a doktori kutatásom esszenciáját. A disszertációm címe: Mi, romszemlélők volt, és a gondolati ív a romosodás esztétikai vizsgálatától a fenséges tudatállapot liminális élményéig húzódott. Liminális, limes, a limes alatti, a határ alatti, sublimes” – magyarázta az október 4-ig kedd-pénteken 13-16 óra között, máskor pedig egyéni bejelentkezés alapján szemrevételezhető tárlatanyag kapcsán.
Annak alkotói a következők: Antal Vivien, Baksai József festőművész, Horváth Dániel festőművész, Horváth Rita képzőművész, Jakab Borbála Róza, Kondor Attila festőművész, Lentovits Laura festőművész, Mézes Tünde képzőművész és Szalay Péter szobrász.
Végül idézem Balla Rita művészeti menedzsernek a megnyitó résztvevőivel megosztott gondolatait.
„A kiállítás címe SUBLIMES (Szablájmsz) – ennek a szónak az értelmezési halmaza számomra igencsak tág és nagyon fluid. Filozófiai, esztétikai értelmezések állnak a szablájm szó mögött. A „sublime” a filozófiai gondolkodásban olyan jelenségek leírására használható, amelyek túlmutatnak az emberi megértés vagy felfogóképesség határain.
– fejtette ki.
Az esemény utolsó mozzanataként Bánhidi Rózsa Bence képzőművész performance előadását láthatták a jelenlevők. Vélhetően minden látogatóra más-mást hatással lesz a szokatlan kiállítási anyag, de ha azzal bennük sikerül bárminemű érzéseket, gondolatokat kiváltani, emlékeket felidézni, már érdemes volt megrendezni!