A kő metamorfózisa – egy rendkívüli tehetség emlékére
Fadrusz János a dualizmus korának egyik legnagyobb szobrásza volt, igazi őstehetség. 1858. szeptember 2-án született Pozsonyban, egy szegény zsellércsaládban, majd lakatosinas lett, de kiskorától tudta, érezte, többre hivatott.
![A pozsonyi könyvbemutató](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2023-12/a-pozsonyi-kapnyvbemutata3n_-forras_pozsonyi-kifli.jpg?itok=Usrom7EI)
„Apám szöllőkapás, anyám szatócsasszony. Mindketten szegények. Jómagam már többre vittem. Voltam Pozsonyban lakatosinas meg lakatos legény. Jártam több helyütt. Voltam Prágában úszómester, fafaragó Zay-Ugrócon, Bécsben szobrászsegéd – és leszek valamikor magyar művész, ha megsegít az Isten és olyant csinálok, amivel Budapestre is bekukkanhatok” – jelentette ki 1893-ban, amikor Krisztusával az ezerforintos nagydíjat megnyerte.
És rendkívüli tehetsége, a szívós munka és a kitartás meg is hozta számára a sikert: Fadrusz János a 19. század magyar történeti szobrászatának egyik legnagyobb alakja lett, számos remekmű megalkotója. Mára mégis méltatlanul elfeledett. Keveset tudunk róla, mi, pozsonyiak is. Pedig olyan remekművek fűződnek a nevéhez, mint a pozsonyi Mária Terézia-emlékmű (Pozsony e legszebb szobra, amely egykor a koronázási domb helyén állt, ma már nem létezik, mert a cseh legionáriusok lerombolták), a kolozsvári Mátyás-szobor vagy a Wesselényi-emlékmű Zilahon.
Bár Fadrusz művészetének jelentőségéhez nem fér kétség, a híres szobrászművész kalandos életének és gazdag munkásságának irodalmi feldolgozására eddig nem sokan vállalkoztak – ráadásul a múlt században íródott ilyen tematikájú alkotások mára szinte elérhetetlenek a közönséges halandó számára. Ezért aztán rendkívül nagy jelentőséggel bír a szobrászművész portréjának és a századvégi Pozsony virágzó kulturális életének bemutatására vállalkozó, a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás kiadásában nemrégiben megjelent monográfia. Hornyák István Fadrusz életútját követi nyomon A kő metamorfózisa című művében a tanonckortól egészen az országos hírnévig, mindemellett egyfajta tiszteletadás is a neves szobrászművész emléke előtt.
– fogalmazott lapunknak Hornyák István hozzátéve, ez aztán felkeltette az érdeklődését, és elkezdte mélyebben tanulmányozni Fadrusz életútját és művészetét.
– mondta.
A könyv tulajdonképpen egy életrajzi regény némi irodalmi fikcióval fűszerezve.
"Tudatosan kevertem az életrajzi adatok közé fikciót is, amit azért igyekeztem úgy használni, hogy az ne legyen zavaró vagy elképzelhetetlen. A felvidéki olvasónak leginkább talán az ötlik a szemébe, hogy Fábry Zoltánt is belevittem a regénybe – Zolikaként, ami abszolút fikció, de nem lehetetlen" – mondta a szerző hozzáfűzve, Fábry hatéves volt, amikor Fadrusz Stószfürdőbe ment a tüdőbaját gyógyítani, így akár valóban találkozhattak és szóba is elegyedhettek volna.
Ugyanígy a magánéletével kapcsolatos részekben is vannak hasonló „játékok a szavakkal”.
– mondta Hornyák István. Fadrusznak a korabeli sajtóban megjelent számos nyilatkozatából, valamint a halála után megjelent visszaemlékezésekből vagy a „dráginkójának” írt, illetve tőle kapott több száz levélből sok-sok ismeret fellelhető volt.
A regényes életrajz címe is érdekes, tulajdonképpen szimbolikus jelentésű. Amellett ugyanis, hogy a szobrász keze által a márványnak szoborrá való átváltozását szimbolizálja, a lakatosinasból elismert szobrászművésszé lett Fadrusz átváltozásait is szemlélteti.
– tette hozzá a szerző.
Mint mondta, akit komolyabban érdekel Fadrusz élete, a könyvvel kapcsolatos legnagyobb meglepetés bárki számára a Szlovák Nemzeti Galéria levéltárában megtalálható sok levél lehet, amelyeknek a története is eléggé regényes.
– mondta a szerző. A Szontágh család az 1960-as évek közepén a galériának adományozta a leveleket, s bár hozzáférhetőek, kutatómunka alapjául eddig nem nagyon szolgáltak.
"Az is igaz, hogy többnyire szerelmes levelekről van szó, de akad köztük olyan is, amelyből megtudhatunk valamit a kor művészetéről, művészetpolitikájáról is" – tette hozzá Hornyák István.
Ezért is viselte nehezen, hogy az Erzsébet-szobor pályázatát nem ő nyerte meg. A lelki trauma nagyon megterhelte a fiatal korától tüdőbajban szenvedő, legyengült szervezetét– tette hozzá a szerző, akivel a pozsonyi karácsonyi könyvvásáron is találkozhatnak az érdeklődők, ugyanis a könyvét ott dedikálja majd.
Fadrusz kétségkívül nagy művész volt, a szobrászat klasszikus hagyományait őrző monumentális alkotásai mind erről tanúskodnak. Alig 45 évet adott neki a Teremtő, s bár megélt nagy sikereket is, ki tudja, mi mindent alkothatott volna még az utókor örömére, ha másként alakul az élete.
Megjelent a MAGYAR7 48. számában.