2012. július 18., 14:55

A Keresztapa Cadillacje Keszthelyen

KESZTHELY. Igazi ínyencségekkel lephetik meg magukat az amerikai autók szerelmesei Keszthelyen, ahol alig pár hete nyílt meg a Cadillac Múzeum.
Az 1920-as évek faküllős autója, a márkához tántoríthatatlanul ragaszkodó Elvis Presley kedvence, a rock and roll korszakának nem egy, hihetetlen méretű luxusverdája vagy A keresztapa című filmben is szerepelt járgány egyaránt látható a Keszthelyen a nemrég megnyílt Cadillac Múzeumban. A márka legnagyobb magyarországi - de valószínűleg Európában is egyik legjelentősebb - gyűjteménye található a Balaton-parti városban.

A keszthelyi Kossuth utcában lévő múzeum és az odabent látható járművek gazdája a gyűjtő Garamvölgyi Gyula cége. A cégvezető szenvedélye gyermekkorából eredeztethető, amikor elérhetetlennek tűnt a tévében, moziban látott amerikai álom, az ott közlekedő óriási méretű autók világa. Azután egy véletlen találkozásnak köszönhetően négy évvel ezelőtt megvette élete első Cadillacjét. Egy internetes árverésen 2008-ban megszerezte a későbbi gyűjtemény első darabját - mesélte el a márka szerelmese.

Az autó a maga 4500 dolláros árával nem is számított drágának - a tengeren túlról ideszállítani költségesebb volt -, de csak a kocsi érkezésekor derült ki, hogy a fotók nem egészen a valóságot mutatják. Az 1965-ös gyártmányú DeVille kabrió borzasztó állapotban volt, két évig tartott a felújítása. A legutolsó csavarig újjáépítették, a restaurálás folyamatát fényképekkel is dokumentálták - idézte fel Garamvölgyi Gyula.

A későbbi licitálások alkalmával már óvatosabb volt, úgyhogy igazi ritkaságokat tudott beszerezni az amerikai aukciós portálokon keresztül. Egy 1954-es Eldorado - 40 évig porosodott egy garázsban - és az 1932-es LaSalle, amelynek sofőrje James Caan volt A keresztapa című filmben, néhány hónapja érkezett meg.

A gyűjtemény legöregebb darabja Németországból került Keszthelyre. Az 1923-as Cadillac Phaetont V8-as motor hajtja, 5100 köbcentiméteres, oldalszelepelt "szíve" több mint 60 lóerős. Tulajdonosa szerint faküllős kerekei nemcsak stabilak, hanem áthidalják az út hibáit is. Egy nagy teljesítményű kompresszort is szereltek a kocsiba, a sofőr oldalán lévő ajtó alatt van a kivezetése, hogy akár a jármű saját kerekét is felpumpálják vele.

Kézzel is lehetett gázt adni a fapadlós járgánynak, amelyben a bőr ülőlapokat felújították, de a háttámlák még eredetiek, akárcsak a lehajtott vászontető. Nem tévedés, öt pedál található a vezető előtt, amelyek között pihentető- és indítópedál is van. A mindössze 2500-as szériában készült kocsik keszthelyi példányának csupán az elejét kellett nikkeleztetni, illetve az elektromos rendszerét felújítani.

Nem mindennapi darab az 1932-ben készült LaSalle Sedan, az autó ugyanis dokumentáltan A keresztapa című filmben szerepelt. James Caan, azaz Sonny Corleone vezette az autót, ezt a jármű papírjai és az akkor készült fotók is bizonyítják. A márciusban Keszthelyre szállított autóban még az eredeti szövetkárpit feszül. A 115 lóerős, hatalmas, 35 colos kerekeken gördülő autó érdekessége: a szélvédő fölemelhető, hogy beengedje a hűsítő menetszelet. A motor 320-as alapjáraton megy, és 20 liter fölötti a fogyasztása, de olyan tiszta, hogy a bemutatóteremben még egy füstpamacsot sem látni.

Az 1959-es, majdnem hatméteres, cápafarkú Coupe csomagtartójában nemhogy három ember, de szinte egy egész baseballcsapat elférhetett. A kocsi hátsó ülése is majdnem franciaágy méretű, nem véletlen, hogy akkoriban sok-sok gyerek fogant rajtuk. Az alapfelszereltségként már akkor szervokormánnyal és -fékkel, motoros ablakemelővel ellátott kocsi 6400 köbcentiméteres motorja 325 lóerős.

A szépen csillogó karosszéria ellenpontja a szintén a rock and roll-korszakából származó, 1954-es fehér Eldorado, amely még ebben az állapotában is a gyűjtemény legdrágább kocsija. Garamvölgyi Gyula idén vette meg első tulajdonosától, egy amerikai asszonytól, aki lánykorában kapta, húsz évig használta, aztán betolta egy pajtába. Szinte minden eredeti még rajta; a patinás üléseket azért részben helyreállították.

A múzeum legifjabb tárgya az 1993-ban az olasz Pininfarina által tervezett Allante, a Cadillac egyetlen kétüléses modellje. Olaszországban gyártották a kasznit, Amerikában szerelték bele a 295 lóerős, 32 szelepes motort. Igen drága darab volt, mivel évente csak három-négyezer darabot gyártottak belőle.

A gyűjtő egy csaknem nyolcméteres limuzint is birtokol, nemrég vette egy esküvőszervező cégtől. Hihetetlenül süppedős ülésein helyet foglalva hűtőt, tévét és más extraszolgáltatást is kínál az utasainak.

A keszthelyi múzeum falain a Cadillac sztárjai és kedvelői is felvonulnak Al Caponétól Woody Allenen át egészen Elvis Presleyig, akinek 64 ilyen kocsija volt. Az Egyesült Államok elnökeinek épségére is ez a márka vigyáz évtizedek óta, a páncélozott elnöki limuzinok a biztonságukról is nevezetesek. De a magyar hírességek is büszkék voltak autójukra, az éppen a zalai Tótszerdahelyen kastélyt építtető Fedák Sári is Cadillac-tulajdonos volt.

Garamvölgyi Gyula arra is figyelmet fordít, hogy a látogatóknak a pontosan 110 éves gyár történetéről és újításairól is beszéljen. Megemlíti, hogy a név a gyáralapító, Henry Leland francia őseitől származik, Antoine Laumet de La Mothe Cadillac volt 1701-ben a mai Detroit környékének felfedezője. A mai napig is a francia családi címer modernizált változata a cég logója.

A Cadillac mint autó sok mindenben első volt. A kurblizástól szerették volna megkímélni a nőket, ezért konstruálták meg 1912-ben az önindítót. Később az első márka volt, amely nemcsak fekete vagy fehér, hanem színes autókat is gyártott, és már 1964-ben szereltek bele automata klímaberendezést.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.