2019. augusztus 16., 10:26

A kenyérhátú dombok festője, Bacskai Béla

Augusztus 15-én, a 29. Palóc Napok és Füleki Városnapok rendezvénysorozat bevezető eseményeként, a füleki Városi Honismereti Múzeum galériájában nyílt meg a „Nógrád nagyjai – Bacskai Béla élete és munkássága“ c. kiállítás.

bacskai5.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Schnelczer Zoltán

„A szülőföld szeretete határozta meg művészi fejlődését, törekvéseit. Legnagyobb művészi eredményét a hazai táj festőjeként érte el. Behatolt a lényegébe, és sohasem mondott le ihlető érintéséről. Ezért nem egy kortársa nemtetszésével találkozott. Ezek egyszerűen nem hittek művészete nagyságában, amely falun született.

Túlságosan hagyományosnak, túlságosan egységes egésznek és derűsnek vélték ahhoz, hogy mai és modern lehessen. Bacskai csak jóságosan mosolygott ezeken az okoskodásokon, és azt mondta: épp itt lehet európai festészetet csinálni”

- írta róla Kubička Kucsera Klára, művészettörténész.

Fotó:  Schnelczer Zoltán

Bacskai Béla, a nógrádi táj hűséges krónikása volt olyan művészi szinten, amely egyedi, egyéni és utánozhatatlan. Festészetével rácáfolt kortársai állítására, munkásságának jelentőssége túlmutat a régió határain.

A Fülekhez közeli Persén született. Nem volt könnyű gyermekkora, mivel idejekorán meghalt édesapja, így édesanyja nevelte fel bátyjával, Barnabással együtt, aki katolikus pap lett. Festőművészi képzettséget a pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán szerzett monumentális festészet szakon. Szabó Gyula barátsága nagyon fontos volt a számára, aki, mint atyai barát, és mint mester volt jelen az életében. Ez a barátság Bacskai kezdeti akvarelljein is megmutatkozik.

Fotó:  Schnelczer Zoltán

Művészetére szülőföldje volt legnagyobb hatással, amely festői nyelvezetének kialakulásában is meghatározó volt. Ebből inspirálódott, ezt tudta újjáteremteni képeiben.

„Gömöri hullámzás, kenyérhátú dombok”- ilyen jelzőkkel illette a hazai tájat.

Akvarelljein tetten érhető az a könnyedség, ahogyan néhány vonással fel tudta vázolni a táj jellegét, és érzékelni tudta az időjárás változásait. A táj legmélyebb lényegét legfőképpen élete utolsó éveiben tudta megragadni – ezt bizonyítják akvarelljei és olajfestményei, amelyeken sajátos térbeli látásán keresztül nyilvánul meg monumentalitása és dinamizmusa.

Figurális kompozíciói is jelentősek. Édesanyjáról rengeteg rajzot készített, de hangsúlyosak a gyári témát ábrázoló képei. Mivel Füleken egy ideig öntőminta-munkásként dolgozott a Kovosmalt üzemben, ez az időszak ihlette számos, a munkásvilágot ábrázoló jelenet megfestésére. Ezen a területen is jelentős eredményeket ért el, különösen a formák stilizálásával és a lendületes mozdulatok érzékeltetésével.

Fotó:  Schnelczer Zoltán

A halál hirtelen, életének legtermékenyebb időszakában érte utol, mégis számottevő alkotást – olajfestményt, akvarellt, grafikát, rajzot, sőt néhány plasztikát is hagyott maga után, amelyek különböző szlovákiai múzeumokban és képtárakban, valamint magángyűjteményekben találhatók.

A füleki tárlat a Nógrádi Múzeum és Galéria gyűjteményét képező válogatást mutatja be, amelyet a festőművész szülőházából származó alkotások, személyes tárgyak és fényképek egészítenek ki, melyek valamelyest megidézik a festő személyének jelenlétét is. A gyűjteményt Perse község önkormányzatának jóvoltából láthatja a nagyközönség.

A kiállítás november 29-ig látogatható. De hamarosan állandó kiállítás nyílik majd Bacskai persi szülőházában, melyet az önkormányzat emlékházzá alakít, és megnyit a nyilvánosság előtt.

Fotó:  Schnelczer Zoltán

bacskai5.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.