A keleti mintás mandalák után magyaros motívumokkal hódít Csémy Éva - KÉPEKKEL
Csend és fény címmel, Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere védnökségével, március 8-án az impozáns helyi császári-királyi lovardában nyílt meg a szímői művésztanár, Csémy Szőke Éva színpompás festménykiállítása. A negyven kiválasztott műből álló, két hétig látható tárlatanyagot dr. Jitka Rožňová, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem docense mutatta be. A nívós műsorral színesített megnyitó ünnepségen mintegy száz érdeklődő jelent meg.
Éva barátai, rokonai, tisztelői nemcsak a lakhelyéről és a járási székhelyről, hanem a Komáromi járásból is érkeztek, ahol ő a Jókai Napokon is bizonyított műkedvelő színjátszó csoportok ígéretes rendezőjeként, majd rajztanárként, a munkáival több kiállítóteremben bemutatkozott alkotóként és a Jókai Színházat festményeivel támogató díjadományozóként.
„Nagy megtiszteltetés és öröm számomra, hogy üdvözölhetem önöket egy különleges művésznő különleges kiállításán, akinek a munkássága már régen átlépte a város és a régió határait, és nemcsak Szlovákiában, hanem külföldön is nagy sikereket aratott“ – kezdte két nyelvű méltatását a hozzáértő nyitrai docens, aki arról is ismert, hogy Az ember tragédiája című Madách-remeket kiválóan lefordította szlovák nyelvre.
Azután ismertette Éva 64 évvel ezelőtt Érsekújvárban kezdődött, majd Szímőn folytatódott életútját, ahol ő mindmáig él és alkot. Előbb az érsekújvári magyar gimnáziumot, később a lévai pedagógiai szakközépiskolát végezte el, diplomáját pedig a komáromi Selye János Egyetemen szerezte. Alkotói munkája mellett a gyerekekkel való foglalkozásnak szentelte az életét – óvodákban, napközi klubban és művészeti magániskolában.
„A ma megnyíló Csend és fény című kiállítás 40 különleges festményt mutat be, amelyek különböző időszakokban és különböző személyes tapasztalatok hatására születtek. A kiállított művek mindegyike autonóm alkotás, saját művészi üzenettel és élettörténettel, érzelmi és alkotói töltettel. Ugyanakkor azonban egy kompakt egészet alkotnak, közös gondolati kerettel és irányvonallal“ – fejtette ki a méltató.
Hozzátette: a dinamikus színvilágban régi magyar motívumok köszönnek vissza – különösen az erdélyi kályhacsempe-mintákban, amelyek egy keszthelyi nyaralás során varázsolták el Évát.
„A kiállítási koncepcióban találkoznak a természetközeli és ősi pogány, illetve vallási elemek, valamint a konkrét és az absztrakt sajátosságai. Meglepő módon, ezek a témák és motívumok, történetfoszlányok és utalások látszólagos különbözőségük ellenére/ vagy éppen annak köszönhetően, szimbiózisban működnek, léteznek egymás mellett, kiegészítve és támogatva egymást“ – folytatta eszmefuttatását.
Végül a jelenlevőknek azt kívánta, hogy a kiállított művek legyenek hatással a lelkükre: „Érintse meg önöket a gyógyító csend, a melengető fény és az egyedi élmény érzése! A Csend és fény ugyanis telis-tele van élettel, színekkel és formákkal, féktelen energiával és gyógyító békével...“
A sokrétű kultúrműsorban az ügyeslábú kis Takács Cyntia táncával, Varga Bach Helga operaénekes csodálatos hangjával, Berényi Gita és Demo Horváth Andrea a képzőművészettel kapcsolatos, szívmelengető gondolatsorral, Salgó Viktória énekes-gitáros pedig a saját dalaival képviselt hozzáadott értékeket.
Utolsóként Csémy Éva szólt a tárlatlátogatók népes táborához, megköszönve a művei iránt megnyilvánult, felettébb nagy érdeklődést.
„Korábban többször részt vettem a Dolán György képzőművész által Pathon és Bokroson megrendezett képzőművészeti szimpóziumon. Majd pár évvel ezelőtt Klein Ottokárral, Érsekújvár polgármesterével megbeszéltük, hogy ebben a városi tulajdonban levő lovardában szintén akár éjjel-nappal alkothatnánk, vagyis megvalósulhatna egy hasonló szimpózium. Az elgondolást tett követte, és tíz napig nagyon jól éreztük magunkat ebben a gyönyörű térben. Az akkori zárókiállításon megígérte, hogy ha elegendő festményem lesz e tágas tér megtöltéséhez, akkor itt majd az egyéni kiállításomnak is helyet ad“ – mondta el az előzményeket Éva.
Tavaly ősszel Érsekújvár operaénekesként ugyancsak ismert polgármestere fellépett egy szímői jótékonysági rendezvényen, amelyen megemlítette a korábbi ígéretét.
„Megegyeztünk, hogy tél végén, a 64. születésnapom táján valósággá válhat a régi álmom, azaz a saját kiállításom megrendezéséhez két hétre kölcsön tudja adni a szíve csücskének tartott lovardát, ahol folyamatosan nívós rendezvényeket tartanak. Nagyon hálás vagyok neki ezért, ráadásul a kiállításom védnökségét is vállalta, s ekképp életem legszebb szülinapjává és nőnapjává is vált a mai megnyitó ünnepség. Az idehozott festményeimet magam válogattam ki, ám Dolán György segített az installációban. Ebből a válogatásból kimaradtak a régebbi mandaláim, s inkább azok kaptak teret, amelyek a prágai és az egerszalóki kiállításomon is nagy sikert arattak. E tárlatra csak egyetlen új képet készítettem, röviddel a megnyitó előtt, a többi Paton, Bokroson és Szabó Ottó (Rovás) debrődi, tihanyi szimpóziumain született“ – magyarázta.
A műsor szereplőiről kiderült, hogy javarészük valamiképp kötődik Szímőhöz.
„Cyntia párhuzamosan járt hozzám rajzolni, Kartai Adélhoz pedig táncra. Amikor láttam őt az Adél által rendezett gálaműsoron, eldöntöttem, hogy a kiállítás-megnyitóimon fellépési lehetőséget kínálok neki. A Szímőről származó, jelenleg saját családjával Kamocsán élő Helgát pedig gyermekkora óta ismerem, immár bel- és külföldön egyaránt elismert, hivatásos operaénekes. A kiváló énekhangja miatt mindig unikumnak számít a megnyitóimon. Az újvári barátnőm, Gita és a szintén innen származó, immár Szímőn élő, s a körzeti orvosunk mellett nővérkeként dolgozó Andrea, aki az egyik festményem tulajdonosa, nagyon ideillő szövegeket ismertetett. Az udvardi származású Vikit pedig az általam régebben vezetett üvegfestő tanfolyamról ismerem, és nagyszerű koncerteket adnak a budapesti Holló együttessel. A méltatómmal, Jitkával együtt pedig az eltelt két évtizedben sok rendezvényen vettünk részt, s őt is a barátnőmnek tartom, akárcsak a többieket“ – árulta el.
Az alkotót a megnyitó végén virágcsokrokkal, ajándékokkal halmozták el a látogatók, akik között tiszteletét tette Bób János, Szímő polgármestere is. Megtisztelő jelenlétéért és támogatásáért szintén nagyon hálás Éva.
„Ő egyike azoknak, aki a kiállításra szóló meghívóm átvételekor azt kérdezte, hogy mivel tudna segíteni. Az összefogás ékes példája az, hogy a kiállításom és az ünnepi fogadásomhoz is nagyon sok segítséget kaptam Szímőről és Érsekújvárból is, ezúton is hálás köszönetem mindenért! Akik pedig a megnyitóra nem tudtak eljönni, a kiállításomat március 22-ig még megnézhetik a heti két-három alkalommal számukra kinyitható lovardában, ahová majd én is többször visszatérek“ – mondta búcsúzása előtt Csémy Éva, akinek olvasóink nevében is még sok boldog születésnapot és hasonlóképpen érdeklődők garmadáját vonzó, színvonalas egyéni kiállításokat kívánunk!