A karácsonyi ünnepkör ábrázolása felvidéki templomi faliképeken
A karácsony, Jézus születésére való emlékezés a kereszténység kezdete óta az év legörömtelibb ünnepe volt. A hívők számára ennek a misztériumát jelenítették meg, különösen a középkorban, a templomok faliképein, melyeken az Isten megtestesülését, emberként való születését, Mária istenanyaságát és Jézus gyermekkorát ábrázolták.
A karácsonyi ünnepkör leggyakrabban ábrázolt jelenetei: Az angyali üdvözlet, Mária és Erzsébet találkozása, Jézus születése, Háromkirályok imádása, Menekülés Egyiptomba, Jézus bemutatása a templomban. Mária istenanyaságát bemutató képek a karácsonyi ünnepkör képei között is szerepelnek, különösen két jelenet Szűz Mária életéből: A Mária halála és Mária megkoronázása.
A mohosi (Nyitra megye) templom szentélyének keleti falán lévő képen az ismert motívumok – a Bibliára mutató Mária, az alvó szolgálóleány – mellett látható Mária szüzességét szimbolizáló liliom, s a kép felső részén egy kisdedet tartó angyal alakja.
A Vizitáció, vagyis Mária és Erzsébet (keresztelő Szent János anyja) találkozását mutató jelenetet önállóan is ábrázolták – a legszebb ilyen kép M.S. mester híres alkotása – de a karácsonyi ünnepkör képei között is ott van. A martonházi templom szentélyének falán a felső sorban látható freskón az arcok teljesen elmosódtak ugyan, de a mögöttük álló angyalok alakja tisztán látszik. A nemsludrovai templomban látható kép már az internacionális gótika stílusában készült.
A Három királyok jelenet a karácsonyi ünnepkört ábrázoló képsorok elmaradhatatlan része. A szepességi Podolin templomában a szentélyben látható ez a 14. század második felében készült európai hírű csodálatos kép. A három különböző életkorú király a keresztény ember példaképe, akinek életcélja, hogy eljusson az égi útmutatás nyomán Jézushoz, az emberré lett Isten fiához, és a szeretet aranyát, az imádás tömjénjét és az áldozat mirháját adja ajándékul a legfőbb Királynak. A karaszkói templomban látható Három királyok imádása kép különleges, ugyanis a három király koronás feje körül glória van, ez arra utal, hogy itt a bibliai három királyt a három magyar szent király képében jelenítik meg. A trónuson ülő, gyermekét ölében tartó Szűz Mária előtt térdel az öreg király Szent István (a képnek ez a része eléggé megromlott), a kép középső részén a szakállas, koronás glóriás alak Szent László, mögötte a fiatal, koronás, glóriás király Szent Imre.
A karácsonyi ünnepkör képei között különleges helye van a Menekülés Egyiptomba jelenetnek. Csécs (Kassa melletti magyar település) templomában az 1200-as évek végén készült freskó ábrázolja ezt a jelenetet. A szamáron ülő Mária gyermekét az ölében tartja. A szamarat vezető Szent József batyuval a hátán előttük lépdel. Mindhármójuk feje fölött glória, Jézus fején, mint az új királyén korona látható. A háttérben a természeti környezetet fák jelképezik. A poprádi templomban a 14. század elején készült képen az Istenanya gyermekét szorosan magához ölelve féloldalt ül a szamáron, előtte batyuval a hátán Szent József halad.
A karácsonyi ünnepkör képei között ott találjuk a Jézus bemutatása a templomban jelenetet is. Ezt talán legszebben a rimabrézói templom szentélyének keleti falán ábrázolták A képen a gyermek Jézus álló alakját Szűz Mária érinti, bal karját Szent József tartja.
Nagyon sok templomban a karácsonyi ünnepkör jelenetei között ott találjuk Szűz Mária életéből vett két jelenet ábrázolását is, a Mária megkoronázását, és a Mária halálát. A nagylibercsei templom szentélyének keleti falán, az 1380-ban készült képen Krisztus király bal kezében országalma, jobb kezével az imádkozó Szűz Mária fejére helyezi a koronát. A somorjai templomban látható képen már a koronázás utáni jelenet látható, hisz Jézus és Mária fejét is már liliomos arany korona ékesíti. A Mária halála képek közül a batizfalvi templomban látható freskó már erősen megrongálódott, de jól látható, hogy az ágyban fekvő Mária fölött középen Jézus áll, Mária gyermekként ábrázolt lelkét tartva, mellette két oldalt az apostolok alakja látható.