18. Felvidéki Tavaszi Hadjárat
Hétvégén ismét útra keltek a Felvidéki Tavaszi Hadjárat hagyományőrzői. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc legemlékezetesebb és legsikeresebb offenzívája az 1849 áprilisában és májusában lezajlott tavaszi hadjárat volt. Ennek tiszteletére idén 18. alkalommal rendezte meg az emlékhadjáratot az Első Izsai Lovas és Hagyományőrző Egyesület.
Az első állomás a nagysallói csata emlékművénél volt, majd a köbölkúti csatáról emlékeztek meg a huszárok. „Ez egy katonai dolog, nem úgy van, hogy mindenki megy arra, amerre akar, itt szigorúan betartjuk a katonai szabályokat, legalábbis próbáljuk, aztán hol sikerül, hol nem“ – mondta Tárnok István, az Első Izsai Lovas és Hagyományőrző Egyesület elnöke.
A hadjárat helyszínein idén 27 lovas és népes gyalogság vonult fel, köztük számos óvodás- és iskoláskorú fiatal. Köbölkútról Szőgyénbe vonultak a huszárok, s ott a Csongrády Lajos Alapiskola udvarán álló Görgey-szobornál idézték fel a hadjárat legfontosabb mozzanatait.
„Az a lényeg, hogy a vezényszavakat, dobbal meg kell valósítani, hogy azok az emberek, akik távolabb állnak a csatasorban, azok is meghallják, hogy mit kell csinálni, és egyszerre történjen ez a művelet“ – mondta Jáky Éva, aki a kecskeméti Kiskun Huszár- és Hagyományőr Egyesület tagjaként évek óta dobosként járja a felvidéki falvakat.
A hadjárat egy-egy állomása egyben rendhagyó történelemóra is, hiszen a tanulók a történelmi beszámolókon túl megismerhetik a korabeli viseletet, s a huszárok életébe is betekintést nyernek.
A szőgyéni iskola tanulóinak műsorát és a koszorúzást követően a lovasság Kürt felé vette az útját. Szombaton egy igazi csatajelent szemtanúi lehettek az érdeklődők. Madaron a Sutyu-völgyben összecsaptak a királyi és császári seregek, puskalövéssel, ágyúdörgéssel elevenítették fel az egykori csatákat. A 18. Felvidéki Tavaszi Hadjárat vasárnap Komáromban Klapka György tábornok szobrának megkoszorúzásával ért véget.
Forrás
Hírek.sk