2025. május 27., 14:13

Tele vagyunk tehetségekkel, ha...

Az elmúlt napokban két olyan rendezvényre voltam hivatalos, amelyeken tehetséges, többnyire roma fiatalok bontogatták a szárnyaikat. Gesztetében a helyi alapiskola szervezésében a Csillag születik tehetségkutató verseny nyolcadik évfolyamát rendezték meg, míg Rimaszombatban a Magánkonzervatórium tartotta két részben az évzáró vizsgaelőadását. Ezeken sok-sok olyan tehetséges emberrel találkoztunk, akikből akár valódi, az égbolton ragyogó csillag is születhet, ha…  

Almágyi srácok
Galéria
+7 kép a galériában
Almágyi srácok
Fotó: Archív

Ha ez a ha ott nem lenne, mégpedig rengeteg kérdőjellel. Művészi pályára lépni eleve nagy kitartást, szülői támogatást, s nem utolsósorban nagyon sok szerencsét igényel. S bizony, ezekből a tájainkon sokszorosan hátrányos helyzetű roma családok tehetséges gyerekei esetében vagy a szülői támogatás, vagy a kitartás hiányzik, így nagyon sok esetben a szerencsének esélyt sem adnak. Gesztete lakosainak ma már a döntő többsége roma, de ugyanez a helyzet Rimaszécsen és Várgedében is, sőt az Almágyi Alapiskola diákjainak nagy százaléka is roma gyerek, akiknek sokszor egyedüli lehetőségük a kitörésre a bennük a szüleiktől, nagyszüleiktől örökölt művészi tehetség lenne. De hiába élünk ma már sokkal nyitottabb világban, mint pár generációval régebben, a kitörési lehetőség most sem tűnik könnyebbnek.

Ennek egyik elsődleges oka, hogy a romák sokkal zártabb közösségekben élnek mint a nem romák, s a roma szülők sokkal nehezebben engedik el a gyerekeik kezét. Ugyan sokszor elhangzik a részükről, hogy a nem romák nem engedik őket kibontakozni, ez egyszerűen téves, sőt hazug állítás. Sokkal, de sokkal nehezebb kitörni a saját zárt közösségükből, a biztonságosabbnak vélt komfortzónájukból.

Magánkonzervatórium est
Magánkonzervatórium est
Fotó:  Archív
Pár éve épp a rimaszombati Magánkonzervatórium mutatott be egy hamis előadást Szupersztár a cigánytelepről címmel, amely próbálta azt sulykolni a diákjaiba és a nézőibe, hogy a magyarok és a szlovákok ellenszenve miatt lehetetlen a kitörés. De ahogy például az egyik roma tánccsoportot felkészítő szülő Gesztetében elmondja, ma már sokkal több lehetőségük van a roma gyerekeknek a kitörésre, mint az ő idejében. Az igazi problémát a romák zárt mentalitásában látja, s példaként a saját lányát hozza fel, aki szárnyalt a tehetségtől, színész akart lenni, mégsem mert továbbtanulni, inkább 17 évesen férjhez ment, s ma már három gyereke van.

De ehhez hasonló példát számtalant felsorolhatnánk, köztük olyant is, amikor a szülők maximálisan támogatták a gyereküket, s titokban arról álmodoztak, hogy a lányuk színésznő lesz, országos versmondó versenyeket nyert, de még szépségversenyen is különdíjat szerzett, aztán 18 évesen szinte egyik napról a másikra családanya lett. Ma is még csak huszonéves, kétgyerekes családanya, de már teljesen esélytelen, hogy megvalósítsa az eredeti álmait. De nem egy olyan példa is van, ahol a szülők féltették a gyereküket, vagy önző módon csak magukra gondoltak.

Mi lesz velem, ha netán lebetegszem, s nem lesz, aki segítsen?”

– mondta kérdésemre pár éve egy anyuka, s bár még ő is csak az ötvenes éveiben jár, érzelmileg zsarolva rendkívül tehetséges fiát ott tartja maga mellett. Arra nem gondol, hogy akár 20-30 évig is elélhet még, s addigra a fia megcsömörlött, kiégett középkorú férfi lesz, aki majd talán akkor tudatosítja, hogy eltékozolta a tehetségét.

A Magánkonzervatórium nyitna a magyarok felé

A rimaszombati Magánkonzervatórium az egyik kassai intézmény kihelyezett tagozataként került előbb Nyustyára, majd átköltözött Rimaszombatba, ahol egy volt szakközépiskola épületét bérli a várostól. Az iskola nagyon komoly hiányt tölt be, s zenei- és drámapedagógiai képzést (s nem színészetet, ahogy azt tévesen hirdetik) biztosít. Jelenleg mintegy 60 diákjuk van, akik nagy része magyar anyanyelvű. Pár éve Marián Kotleba akkori szélsőjobbos megyeelnök indított frontális támadást az intézmény ellen, szerencsére nem járt sikerrel. Az iskolának januártól új fenntartója van Csúr Dániel magánvállalkozó személyében, aki elmondja, nincs könnyű helyzetben a szlovákiai iskolaügy, a városban is több középiskolát vontak össze, ráadásul a konzervatórium alapító okiratában a szlovák és a roma nyelv oktatása szerepel, holott az itt tanuló diákok döntő többsége nem beszéli a roma nyelvet, sokkal fontosabb lenne a magyar nyelv felé nyitniuk, s ő maga is a lehetőségei szerint ezt támogatja.

Magánkonzervatórium est
Magánkonzervatórium est
Fotó:  Archív
A tanáraik többsége beszéli is a magyar nyelvet, s ez egyes hangszerek tanításánál elég is, nagyobb baj, hogy a drámapedagógiai szakon nincs olyan tanáruk, aki bírná a magyar nyelvet, s ez sokszoros hátrányt jelent a diákjaik számára, a mostani vizsgaelőadásukon is a diákok döntő többsége magyar anyanyelvű volt, s akadt közöttük olyan is, aki a budapesti színművészetire jelentkezett, de a felkészülést individuális módon, magának kellett megoldania, mert az iskola ebben nem tudta támogatni. Bohó Markuszt ugyan elsőre nem vették fel az egyetemre, de mint mondja, nem adja fel, s nagyon reméli, hogy az egy év elég lesz arra, hogy elérje a céljait.
Maradok az iskolában ötödik évfolyamon, s remélem, hogy most már az iskola mellett több időm lesz a felkészülésre”

– mondja, és szeretne minden lehetőséget megragadni, hogy fellépésekkel növelje az önbizalmát. A konzi a négyéves alapképzés után további két éves képzést kínál, amelynek az elvégzése tanári oklevelet biztosít a diákjaik számára.

Nem egyszerű tanárokat biztosítani, hisz más iskolákkal ellentétben nálunk nagyon sok hangszert oktatunk, s ha például egy hegedűsünk van, akkor annak ugyanúgy külön tanárt kell biztosítanunk, hisz őt nem taníthatja harmonikás”

– mondja Csúr, aki megemlíti, hogy a cimbalomtanár például Zólyomból jár, ugyanis hiába vannak remek cimbalmosok a szűkebb régióban, az oktatási törvény könyörtelen, s előírja a megfelelő végzettséget. De tudjuk, Szlovákiában ez így működik, nem a tudás, hanem a (sokszor megvett) papírok számítanak.

Magánkonzervatórium est
Magánkonzervatórium est
Fotó:  Archív
Ezért nem tudtak egyelőre a drámapedagógiára sem magyar tanárt szerződtetni. Végzőseik többsége az iskola befejezése után a tanítást választja, vannak, akik művészeti alapiskolában tanítanak (volt diákjuk és tanáruk, Horváth Roland ma a feledi Művészeti Alapiskola igazgatója, ahol több volt diákjuk is oktat), s vannak, akiket a kassai konziban Botos Renátó által vezetett Heuréka Művészeti Központ alkalmaz, amelynek a régió legtöbb alapiskolájában van kihelyezett tagozata. A Heurékán belül tanít az iskola két ötödikes diákja, Illés Lídia és Kalocsai Alexandra is. Előbbi színkört vezet a balogfali alapiskolában, s tanít a várgedei Közösségi Központban is utóbbi táncot oktat Cakóban. De mindketten szeretnék saját tehetségüket is megmutatni, Illés Lídia – aki annak idején állt a Tompa Mihály Országos Verseny dobogóján is –, ma már családanya, de mint mondja, jövőre ismét elindul a Tompikán is, ha már ez évtől jelentkezhetnek a versenyre szlovák iskolából is. Már tavaly szerettünk volna Bohó Markusszal benevezni, de nem lehetett. Markusz az idén benevezett (ahogy tavaly részt vett a komáromi Kaszás Attila Fesztiválon is), s megnyerve a járási és a kerületi versenyt, el is jutott az Érsekújváron megrendezett országos döntőbe, de iskolai elfoglaltságai miatt azon már nem tudott részt venni. A benevezett mű hangfelvételét viszont meghallgatta az érsekújvári zsűri elnöke, Tóth Zsuzsanna, aki kifejezetten biztatta a folytatásra.

A konzi színészestje is rá épült, s nem véletlenül. A különös kisugárzású, tehetséggel teli fiatalember látható önbizalomhiánya ellenére is uralta a színpadot, ahogy szokták mondani, nem lehetett nem rá figyelni. Kalocsai Alexandrának a tánc a mindene, s nagy álma, hogy főiskolát végezzen és táncot oktasson. Meg is ragad minden lehetőséget, így került be a Tűzvirág formációba is, ahol egy versműsorhoz szokatlan módon a tánctudását csillogtatja, de mivel a konziban hivatalosan drámapedagógiát tanul, nem veszne el színészként sem. Az iskola új fenntartója egyébként nyitott az új igények felé, s ősztől tánc szak is indul, s nem zárkózik el a képzőművészeti és multimediális szak létrehozása elől sem, csak sajnos ebben az országban minden nagyon lassan változik. Nyáron elkezdik az épület felújítását, s próbálják elfoglalni az eddig nem használt második emeletet is, amelyik jelenleg katasztrofális állapotban van. Csúr Dániel tehetségvadászás címén mindenesetre két tanárát is elküldi Gesztetébe.

„Ilyen csak egyszer adódik az életedben”

Gesztetében nyolcadik alkalommal rendezték meg a Csillag születik évfolyamát, amelyre Uzapanyittól Rimaszécsen és Várgedén át Almágyig érkeztek versenyzők. Pár éve ezen a színpadon mutatta meg kivételes tehetségét az X-Faktor későbbi győztese, a balogiványi Ruszó Tibor, s nézve az idei magas színvonalú felhozatalt, a most látott több mint húsz műsorszám is felmutatott csillaggyanús tehetségeket mind ének, mind tánc, mind hangszer kategóriában.

S ahogy már sokszor tapasztalhattuk, lelkes tanárok nélkül mindez nem megy. Uzapanyitról ifj. Szajkó Attila érkezik a diákjaival. A húszas évei elején járó fiatalember roma asszisztens a közel hatvangyerekes uzapanyiti alapiskolában, s távúton a komáromi Selye János Egyetem diákja. Ránézésre le sem tagadhatná az édesapját, aki nagyon mélyről, egy gyerekotthonból indult, s ma már a cserencsényi Reedukációs Központ igazgatója. Már gyerekkorában kitűnt zenei tehetségével, s lám, a fia is örökölte a tehetségét, s az iskola mellett maga is játszik különböző zenekarokban. Mint mondja, öccse színésznek készült, be is iratkozott a rimaszombati Magánkonzervatóriumba, de miután nem boldogult a szlovák nyelvvel, a színész pedig tényleg a nyelvében él, így otthagyta az iskolában.

Csillag születik győztesek
Csillag születik győztesek
Fotó:  Archív
A magyar gyerekek többsége nagyon keveset tud szlovákul az alapiskola befejezésekor, ezért hiába a tehetség, sok szülő nem meri beíratni a gyerekét szlovák iskolába”

– erősíti meg Kökény Tibor, a Várgedei Alapiskola tanára, aki egyébként maga is roma származású, annak idején szintén a kassai Konzervatóriumban végzett harmonikán, profi zenész, a pozsonyi Matúš Vallo főpolgármestert is soraiban tudó Para zenekar harmonikása.

Sok olyan tehetséges diákja volt már a Várgedei Alapiskolának, akik sokra vihették volna, de elindulni sem mertek az úton”

– mondja – "de van ellenpélda is, sose gondoltam volna, hogy az alapiskolában annyira félénk, zárkózott Bohó Markusz színész lesz majd”.  

S a tanár úr munkája meg is látszik diákjai teljesítményén, mint a hegedűs, mind az énekesei remekül teljesítenek. Almágyból tizenöten jöttek, s bár az iskolában működik a Heuréka kihelyezett tagozata, a népes csoportot egy szlovák-történelem szakos tanárnő, Kosztúr Klaudia fogja össze, aki végig ott izgul a diákjai sikeréért. Főleg a tánc dominál (náluk is), de szép számmal akad énekes és hangszerprodukció. Az almágyiak üdvöskéje egy hatodikos fiú, Botos Gyula, aki saját repszövegeket ír. Gesztetébe egy Eminem számra írt dalszöveggel jön, s mintha ez a dal tényleg róluk, kitörni vágyó tehetségekről szólna:

Veszítsd el magadat a zenében//Ilyen csak egyszer adódik az életedben”

– reppeli, s bár megtudom, a család nagyon szerény körülmények között él, remélem, ő lesz az új Ruszó Tibi. 

Csillag születik
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.