2022. október 22., 19:48

Szabadtéri fotókiállítás nyílt a Nemzeti Múzeum kertjében

Remény és dráma - Magyarország '56 címmel szabadtéri fotókiállítás nyílt szombaton Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) kertjében. A tárlattal az 1956-os forradalom hőseiről és a lengyel nép szolidaritásáról emlékeznek meg.

1956
Érdeklődők az 1956-os forradalom és szabadságharc 66. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Múzeum, a Nemzeti Emlékezet Bizottság és a Lengyel Intézet által rendezett Remény és dráma. Magyarország '56 című szabadtéri fotókiállítás megnyitóján a Múzeumkertben 2022. október 22-én
Fotó: MTI

A múzeum, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a Lengyel Intézet kiállításán az 1956-os magyar forradalom eseményeit dokumentáló felvételek láthatók, amelyeket egy ismeretlen szemtanú készített, és amelyek egy lengyel családtól a Nemzeti Emlékezet Bizottságán keresztül kerültek a múzeumhoz.

Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség területfejlesztésért felelős parlamenti államtitkára a kiállítás megnyitóján kiemelte: a lengyel és a magyar két szabadságszerető nép.

A történelem szinte valamennyi évszázadban belénk égette az igazságot, hogy soha ne felejtsük, a szabadság olyan érték, amelyet nehéz és küzdelmes dolog kivívni, de könnyen elveszíthető"

- mondta, hozzátéve, hogy a két nemzet barátsága a nehéz időkben is megmutatkozott, a lengyel nép 1956-ban is a magyarok mellé állt.

Latorcai Csaba a kormány nevében is köszönetet mondott a kiállítás anyagát adó fotógyűjteményért, amely - mint fogalmazott - elbeszéli az utókornak azokat az ismert és ismeretlen magyar hősöket, akik lángra lobbantották az '56-os forradalmat, amely végérvényesen megrendítette a megdönthetetlennek hitt szovjet rendszert.

Hangsúlyozta: elődeink megküzdöttek szabadságunkért és függetlenségünkért. "A mi felelősségünk pedig az, hogy ezekben a kihívásokkal teli időkben is megőrizzük Magyarországot magyarnak, Európát európainak, mind a saját, mind az utánunk jövő generációk számára" - fogalmazott.

L. Simon László, az MNM főigazgatója kiemelte: büszkék arra, hogy az eddig lappangó, kevesek által ismert, a magyar forradalom és szabadságharc eseményeit dokumentáló fotósorozat a Magyar Nemzeti Múzeumba került, abba az intézménybe, ahol Magyarország legnagyobb fotógyűjteményét és Európa egyik legértékesebb történeti fotógyűjteményét őrzik.
1956
Sebastian Kęciek, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete és Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke az 1956-os forradalom és szabadságharc 66. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Múzeum, a Nemzeti Emlékezet Bizottság és a Lengyel Intézet által rendezett Remény és dráma. Magyarország '56 című szabadtéri fotókiállítás megnyitóján a Múzeumkertben 2022. október 22-én
Fotó:  MTI

A 60 fotót, amelynek kétharmada szerepel a kiállításon, Miroslaw Lesniak adományozta a Nemzeti Emlékezet bizottságának, amelynek elnöke, Földváryné Kiss Réka adta át az eredeti fotókat a múzeumnak.

Az eseményen a Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a Magyar Nemzeti Múzeum együttműködési megállapodást is kötött, amelynek értelmében - mint azt L. Simon László elmondta - a jövőben konferenciákon, kiállításokon, tudományos publikációkon keresztül tárják fel mindazt, ami a magyar nemzettel 1945 és 1990 között történt.   

Földváryné Kiss Réka kiemelte: fontos, hogy a tudományos kutatás és az ismeretterjesztés kéz a kézben járjon. Az együttműködés közös célt szolgál: a nemzeti múlt megőrzését, az emlékezet és a tudás átadását a következő generációnak.

A kiállításról szólva elmondta: a képek történetében benne van a 20. századi véres diktatúrák története, az elhallgatás, a félelem története, a megőrzés, a továbbadás és a szolidaritás története is. "A mi dolgunk, hogy ezt közkinccsé tegyük" - hangsúlyozta.

A kiállítás november 27-ig tekinthető meg a Múzeumkertben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.