2021. január 23., 07:55

Már a mobiltelefonunkban is hordozhatjuk a Felvidék emlékhelyeit

A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet által létrehozott mobilapplikáció segítségével az emberek Felvidék-szerte informálódhatnak a különböző települések történelméről, neves személyiségeiről és egyéb érdekes adatokról. A Felvidék emlékhelyei adatbázis számos információt rejt magában, amelyről Huszár Lászlót, az intézet igazgatóját kérdeztük.

A mobilapplikáció kezdőlapja
Fotó: Reczai Lilla

A 2020-as évben jelentősen megcsappantak a kulturális események a járványhelyzet miatt. Idén nem sikerült megrendezni a Duna Menti Tavaszt, és csak részben szervezték meg a Tompa Mihály Vers-és Prózamondó Versenyt. Kisebb nyári táborokat azonban még sikerült megvalósítani, igaz bizonyos keretek között.

Mivel a koronavírus-járvány minden programot felülírt, ezért úgy döntöttünk, hogy a háttérmunkákra összpontosítunk, így az értéktár adatbázisát fejlesztettük.

Nemcsak az emlékhelyeket frissítettük, hanem egyéb funkciókkal, érdekességekkel, leírásokkal láttuk el az oldalt. Több mint 4000 települést töltöttünk már fel a rendszerbe, s hasonló számokkal rendelkezik a régi fotók mappája is. A mobilos applikációt – amelyet a szeptemberi nagymegyeri konferencián prezentáltunk – sikerült továbbfejlesztenünk.”

Felvidéki értéktár
Fotó:  Reczai Lilla

Mindeközben a háttérben folyik az adatbázis elemzése, és a mobilos applikáció frissítésén is dolgoznak a kollégákkal – tette hozzá Huszár.

A következő verziónál az emlékhelyek feltöltése menüpontban már nem lesz szükség a folyamatos internetelérhetőségre, vagyis offline is feltöltheti az illető az emlékhelyekről szerzett információkat,

ezzel is elősegítve az értéktár bővítését. Ha pedig nem, akkor is elmentheti az illető a felületre és később (internetes lefedettség mellett) feltöltheti a rendszerbe.

Huszár elmondta, hogy ezt a felületet főképp iskolásoknak, a felső tagozatos diákoknak szánják, hogy különböző vetélkedők segítségével, játékosan tudjanak tanulni, megismerhessék az otthonukban fellelhető emlékhelyek, egyéb értékeket (történelmi leírásokat is olvashatnak). S ha a rendszerben minden adatot helyesen töltenek ki a feltöltők, akkor minden feltöltés után pontokat gyűjthetnek a nebulók. A pontszámok meghatározzák a hét különféle rangfokozatot, vagyis a diákok feljebb és feljebb kerülhetnek a ranglétrán.

A rendszerbe való belépéshez az illetőnek be kell jelentkeznie a már meglévő profiljával valamelyik közösségi oldalról (Facebook, Google).

A tudástárat fokozatosan bővítik, a rendszeren dolgozók terepszemléket tartanak, valamint régi síremlékeket és egyéb értékeket kutatnak fel annak érdekében, hogy minél többet mutassanak meg a Felvidékből.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.