2025. április 11., 11:51

Magyar–lengyel kapcsolatok a két világháború között

Kovács Endre Magyar–lengyel kapcsolatok a két világháború között című kötete 1971-ben látott napvilágot.

magyar lengyel
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

A szerző kiterjedt levéltári forrásokra támaszkodva fejti fel a két nemzetet összekötő szimpátián túl a kétoldalú kapcsolatokat meghatározó közös érdekeket, de a kor meghatározó nagyhatalmaihoz való viszonyulásból fakadó érdekellentéteket is.

A trianoni traumából ébredező Magyarország értékes segítséget nyújtott a frissen elnyert önállósága megőrzéséért küzdő lengyeleknek Szovjet-Oroszországgal szemben, ahogy a korszak végén, a hitleri agresszió idején is becsületbeli ügy volt Varsó erkölcsi és fizikai támogatása.

A kötet ugyanakkor kiemelt figyelmet szentel a lengyel állam különleges francia kapcsolatainak, a Berlinhez fűződő lengyel félelmekből és magyar várakozásokból adódó feszültségeknek, illetve Varsó ambivalens viszonyának a kisantant államaival. A magyar diplomácia Prágával szemben sok tekintetben ugyan számíthatott Varsóra, de a lengyelek a Bukaresttel kiépített közeli kapcsolatot fontosabbnak tartották a magyar revíziós célok felkarolásánál. A háttérben zajló, a „titkos politikát” is felvillantó kötet tanulságos olvasmány napjainkban is.

Megjelent a Magyar7 2025/14. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.