Kusza Tamás rimaszombati fotós világsikere - KÉPEKKEL
2024 a kiugrás éve volt a rimaszombati Kusza Tamás számára, aki nemcsak egy gömöri fotóskönyvben szerepelt 18 képével, hanem egy világversenyen is a legjobbak közé került, győztes képét 650 ezer fotó közül választották ki. Díjnyertes, világot bejárt képe egy függőágyból készült, s egy magányos fát ábrázol, amelyek a kerékpárjával együtt kedvenc „fotóalanyai”.
A 28 éves Kusza Tamás (aki a nevét következetesen magyarul írja mindenhol) 6-7 éve fotózik intenzíven, de fotóit sokáig csak otthon, a családjának és egy-két barátjának mutatta meg, de mivel azok folyamatosan biztatták, idővel felrakta őket közösségi és fotós oldalakra is. Sőt, tavaly úgy döntött, benevezi őket különböző versenyekre is.
De a képei fogadtatása őt magát is alaposan meglepte, hisz nem egy versenyen a legjobbak közé került.
Egy cipőgyártó cég versenyén őt kérték fel a legújabb márkák lefotózására, s nyert tőlük túrabakancsot, de harmadik helyet ért el a murányi tájat megörökítő fotóversenyen, s más versenyeken is biztatták; van egyéni látásmódja, ami nélkül nincs művészi eredmény, érdemes folytatnia.
Tamás már született rimaszombatinak mondja magát, de szülei faluról költöztek be a járási székhelyre. Édesanyja egyházasbásti, édesapja pedig gortvai születésű, tőle kapta első fényképezőgépét is, egy kártyás Olympus gépet, vagyis ő már kimaradt az analóg korszakból.
– mondja Tamás, aki a pályája elején még nem kímélte az első gépét, de ma már sokkal visszafogottabb, mint az első években volt.
A Tompa Mihály Alapiskola elvégzését követően villanyszerelőnek tanult ki a helyi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskola és Szakmunkásképzőben, vagyis a Herényi-iskolában, ahogy a batyiak becézik az intézményt, majd egy helyi cégnél kapott munkát, ahol a szülei és a nővére is dolgozott, s ahol a mai napig kitartottak. Tamás már akkor imádott a természetbe járni, s vagy biciklire pattant vagy autóba vágta magát, s hosszú órákat töltött a szabadban. S ilyenkor többnyire vitte magával a menet közben folyamatosan bővülő fotós felszerelését is.
– mondja, s bár ő is szívesen fotóz állatokat és növényeket, de igazából a tájfotózás az erőssége, s ezen belül is képeinek központi eleme a magányos fa, hisz ezeket is lehet végtelen formában variálni.
Nem egy felkérést kapott már, de nem fotózna esküvőket, ahogy portrékat sem, legfeljebb családi szinten. Ez ugyanis nem az ő világa. Elárulja azt is, elég sokat dolgozik egy-egy felvételen, de nem tartozik azok közé, akik művi módon teljesen átalakítanak egy-egy képet, amelyre talán már maga az adott táj sem „ismerne rá”.
A 2024-es év hozta meg az áttörést a számára. Ugyanis nemcsak ő döntött úgy, hogy benevezi a képeit különböző versenyekre, hanem több megkeresést is kapott, így Martin Kmeť-től, aki arra kérte, hogy küldjön képeket a készülő Varázslatos Rimaszombat és környéke című fotóskönyvbe. Maga lepődött meg a legjobban, amikor kezébe kapta az elkészült könyvet, amelyben 18 fotója is szerepel, legtöbb a külsősök közül, amelyek szerte a régióban készültek.
– teszi hozzá, s amikor rákérdezek, nem fél-e egyedül a magányos rengetegben, jön a mosolygós válasz:
– mondja. A könyvnek nagyon örült, amelynek egyik főmunkatársa egyébként a Füleken élő Micsuda András volt, akinek már komoly neve van a fotós szakmában, s volt már önálló kiállítása (Szülőföldem) Rimaszombatban a Városháza Galériában.
Nos, ennek versenynek, mégpedig a Hello Life (Helló, élet) kategóriának egyik győztese lett Tamás, aki maga is ugyancsak meglepődött, amikor értesítették a díjról.
– áll az indoklásban, s hozzáteszik, a díjnyertes fotó, amely a My Life (Életem) címet viseli, a természet egyszerű, mégis lenyűgöző szépségét ragadja meg.
– mesél az alkotó a győztes kép keletkezéséről, amely azóta már bejárta a világot, hisz Kínától Dubajon át Isztambulig kiállították a győztes alkotásokat, de azok a világhálón is megtekinthetőek a https://consumer.huawei.com/en/campaign/xmage/ oldalon.
A győzelemmel pénzjutalom is járt természetesem, 1 500 dollárt kapott érte, de szomorúan jegyzi meg, se a szlovákiai magyar, se a szlovák média ingerküszöbét nem érte el a hír, egyedül a budapesti Origo számolt be a világsikerről.