Kelet csodás világába lapozhatunk bele a Thain János Múzeumban
Az érsekújvári Thain János Múzeumban pénteken nyílt meg a látogatók előtt az „Egy könyvtár kincsei” című kiállítás, ahol többek között a keleti országokról íródott tudományos és irodalmi könyvekbe, szótárakba és útibeszámolókba pillanthatunk bele.
A kiállítás egy könyvtár legértékesebb darabjait mutatja be, főként nyomtatásban megjelent, különféle nyelvű kiadványokat, könyveket állít közszemlére, de a látogató két arab kézírással írt könyvet is megtekinthet.
A bemutatott könyveket a felvidéki neves turkológus, Blaskovics József (1910-1990) gyűjtötte össze, aki olyan nagynevű Kelet-kutatóktól tanult Budapesten, mint Germanus Gyula, Németh Gyula, Fekete Lajos, majd tanulmányait Prágában folytatta, ahol a Károly Egyetem Orientalisztikai Tanszékén végzett, s doktorátusa megszerzése után 28 éven át volt az egyetem tanára.
„Magyar és török nyelvészként, valamint a hódoltságkori oszmán történelem kutatójaként rendszeresen gyűjtötte a kutatásaihoz szükséges, addig megjelent kiadványokat, ezek közt több neves tanára által írt és neki dedikált könyvet is megőrzött. „Nyelvek tekintetében is gazdag a felhozatal: azerbajdzsán, türkmén, tatár, üzbég, arab, hindi, perzsa, ujgur nyelvű szótárakat is láthat az, aki ellátogat a kiállításra” - tájékoztatott Varga Zsuzsanna, az érsekújvári Thain János Múzeum történésze, a kiállítás kurátora.
A kiállítás kurátora elmondta, a kincset, tudást rejtő könyvek kinyíltak a látogatók előtt. Feltárul belső tartalmuk, nemcsak a tudományos és irodalmi szövegek által, hanem vizualitásukban is, hiszen a korabeli könyvillusztrációk, a török és más türk nyelvű irodalmi művek, mesekönyvek borítólapjai, valamint a múlt századbeli útleírásokban elrejtett fényképek is nagyon beszédesek.