III. Károly szívhódító szépanyja
Manapság többször olvashattunk arról, hogy III. Károly brit király Erdélybe látogatott. Arról azonban eddig nem számoltak be, hogy mi vagy ki miatt vásárolt ott a brit uralkodó az 1980-as évek végén néhány birtokot. A kapocs Erdély és az angol uralkodóház között nem más, mint Rhédey Claudine, III. Károly szépanyja.
Az elmúlt években gyakran olvashattunk arról, hogy III. Károly brit uralkodó, még trónörökösként gyakran megfordult Erdélyben, ahol az 1980-as évek végén néhány birtokot is vásárolt. A látogatásairól szóló beszámolókban azonban csak nagyon ritkán történt utalás arra, hogy távoli felmenői között akad egy erdélyi születésű személy, aki tulajdonképpen az egyik szépanyja. Rhédey Claudináról van szó, aki a Maros megyei Erdőszentgyörgyön született 1812. szeptember 17-én. A grófkisasszony a keresztségben a Claudina Zsuzsanna nevet kapta, később a Claudia, Klaudia, Cloden és a Claudina változatok egyaránt olvashatók a róla szóló írásokban.
Rhédey Claudina a kortársak elmondása és a róla készült rajzok és festmények alapján is egy nagyon vonzó külsejű és rokonszenves hölgyként jelenik meg előttünk, akiért sok férfi rajongott. Gyakran időzött családjával Bécsben, ahol a főúri társaságban is feltűnt szépségével.
Ami a rangon aluli házasságot illeti, ez azzal járt, hogy a születendő gyermekek nem kaphattak hercegi címet. A két fiatal szerelme azonban erősebbnek bizonyult és a házasság nagyon boldog volt. Egyébként Rhédey Claudina József nádor sógornője is lett, mivel a legmagyarabb Habsburg harmadik felesége Sándor herceg nővére, Mária Dorottya hercegnő volt.
A házaspárnak három gyermeke született, két lány és egy fiú, akit Ferencnek hívtak, és ő később feleségül vette III. György brit uralkodó Mary Adelaide nevű unokáját, Cambridge hercegnőjét. Ebből a házasságból született Mária, aki később angol királyné lett és dédanyja II. Erzsébet királynőnek, illetve ükanyja III. Károlynak.
Sándor herceg és Claudina grófnő házassága azonban nem volt hosszú életű. A negyedik gyermekével várandós fiatalasszony 1841 szeptemberében szüleinél tartózkodott Erdőszentgyörgyön és az az ötlete támadt, hogy meglepi férjét, aki alakulatával hadgyakorlaton vett részt valahol Graz környékén.
Más források szerint a nő leesett a lováról és az éppen arra száguldó huszárok lovai taposták halálra. Vigasztalhatatlan férje maga vezette a gyászfogatot, amely felesége koporsóját Erdőszentgyörgyre vitte, miután Claudina már korábban kikötötte, hogy szülővárosában legyen a végső nyughelye.
Napjainkban a Rhédey-kastélyban egy állandó kiállításon vehetők szemügyre a családdal és Claudinával kapcsolatos dokumentumok, a róluk készült rajzok és festmények, de a kései leszármazott, Károly herceg is megszólal egy videófelvételen.
Megjelent a Magyar7 2024/24. számában.