2025. április 20., 17:04

Húsvét a szívükben

Az ünnep mindenki szívében ott ragyog, még azokéban is, akik nem járnak templomba. A húsvét üzenete, hogy az élet élni akar, mindig van újrakezdés a körforgásban, s a tavaszi természettel mi is újjáéledünk, ha úgy tetszik, feltámadunk. Rengeteg költőnek volt ihlető forrása ez az ünnep. Elég, ha csak Babits Mihály Húsvét előtt című versére gondolunk, amely a háború, az öldöklés végét, s a feltámadást, az újrakezdést óhajtja. A vers figyelmeztetés a ma emberének is.

húsvét
Fotó: fehervarikezmuvesek.hu

Ki ne ismerné e sorokat, ha máshonnan nem, iskolai tanulmányai révén: „(…) elég! hogy elég! elég volt! / hogy béke! béke! / béke! béke már! / Legyen vége már! / Aki alszik, aludjon, / aki él az éljen, / a szegény hős pihenjen, / szegény nép reméljen. / Szóljanak a harangok, / szóljon allelujja! / mire jön uj március, / viruljunk ki ujra!”  A húsvét, a feltámadás, a természet újjászületése, a gyermekkori emlékek sokféle megközelítést kínálnak az alkotóknak. Még a nem vallásos Kassákot is megihlette a megfeszített Krisztus: „Igen, igen, az Ő árnya és visszhangja / vagyunk mi / s bár nem ízlelhetjük a húsvéti bárány / húsát / mindennapi kenyerünkben s vizünkben / dicsérjük / hogy vérünkből való s meghalt értünk / a kereszten.” Dunaszerdahelyhez kötődő irodalmároktól kérdeztük, miként élték át hajdanán a húsvéti ünnepeket.

Nagy Erika, kiadói szervezőtitkár, író
Nagy Erika
Nagy Erika
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel

Teljesen megváltozott a világ, így a húsvét varázsa is megfakult. Sajnálom a mai gyerekeket, mert nincs lehetőségük arra, hogy átéljék mindazokat az élményeket, amikben nekünk volt részünk annak idején.

Emlékszem gyermekkorom húsvétvasárnapjainak délutánjaira, amikor nem csináltunk mást, mint süteményt sütöttünk, kézzel kevergetve, szép lassan, fél órán keresztül, balról jobbra, s nem fordítva.

Nagy érték volt akkoriban a piros kreppapír, vastag csíkokra vágva forró vízzel és ecettel oldottuk festékké. Sokan talán bele sem gondoltak a piros szín jelentésébe, ami a keresztény hagyományokban Krisztus vérét jelképezi. A megmaradt tojások se mentek kárba, kedden isteni rakott krumpli illata árasztotta el a falut. Hiába ettük gyakran ezt az ételt, ez más volt. Ebben benne volt az ünnep varázsa. Csinálja ezt utánunk ma valaki... kindertojásból...

Zirig Árpád, nyugalmazott pedagógus, költő
Zirig Árpád
Zirig Árpád
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel

Hívő katolikus családból származom, s a húsvét közeledtével a gyermeki létünkhöz kapcsolódó történetek merülnek fel bennem. Én Egyházgelle társfalujában, Beketfán nőttem fel, és abban az időben még szokás volt, hogy húsvétra, ha mást nem, a ház elejét kimeszelték, az egész utcában rend, tisztaság volt, így várták a Megváltót. A húsvét hete a nagy gyónás időszaka volt, utána pedig a nagyböjt utolsó péntekjén nem volt hús az asztalon; háromszor ettünk, egyszer laktunk jól, de nagyszombaton vacsorára jött a füstölt sonka.

Körbeültük az asztalt, négyen voltunk testvérek, én voltam a legfiatalabb és hallgattam az idősebbeket. Össze tudtam csipegetni sok történetet, tudnivalót, de még ha úgy tetszik, nyelvi fordulatokat is.

Aztán húsvéthétfőn befogadtak maguk közé az idősebb legények, és előfordult, ha jó idő volt, akkor kannával öntöztük meg a lányokat. Nem tiltakoztak. Már várták, mert ez vidámsággal, hatalmas kacagással járt. Jelkép is egyben, hogy a lányokat megöntöztük; a tavasz, az újjáéledés, a termékenység köszöntése, hisz a víz az élet, az életigenlés jelképe is egyben. De van egy másik meghatározó élményem is. Húsvéthétfő, 1945. április 3-a. Akkor jöttek be az oroszok, s ezt úgy jelezték, hogy egy előfutár belőtt a faluba. Ha nem lőttek vissza, jöhettek a többiek is. A ház a bárci laposon állt, körülötte mindenütt víz, és a szürke lovon jövő katona ott megfordult; két géppuska volt a lóra fölszerelve. A mai napig emlékszem, le tudnám talán rajzolni is. Majd jöttek a többiek is, az egyik azt magyarázta, hogy ne féljenek tőle, ő professzor. És kérték az édesanyámat, adjon nekik tejet. Az egyik orosz annyira be volt rúgva, hogy azt hitték, meghal. Ott az udvaron megitta a tejet, leborulva a földre, de rögtön ki is ment belőle...  A magyar katonák éppen az oroszok előtt mentek el. Nálunk voltak bekvártélyozva, tizenegyen. Szóval, ilyen húsvét is volt az életemben.

Hodossy Gyula könyv- és lapkiadó-igazgató, József Attila-díjas költő
Hodossy Gyula
Hodossy Gyula
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel

Húsvét a halál legyőzésének a misztériuma. De mi volt előtte? Árulás, és ha ezt a mába vetítjük, látjuk, hogy az emberiség keveset tanult a jézusi történetből. Folyamatosan eláruljuk egymást, s akit elárulunk, az bűnhődik. Van aztán egy kis lelkiismeret-furdalásunk, de az élet megy tovább, mintha mi sem történt volna.

De a húsvét legnagyobb üzenete mégiscsak az, hogy Jézus föltámadt. Gyerekkoromból is ez az üzenet maradt meg. Jártunk házról házra és elmondtuk, hogy nem a halál az úr, és nem az a végső állomás.

Volt, ahol süteménnyel kínáltak meg, de 20 fillérest is nyomtak a markunkba, másutt kaptunk egy kis ennivalót. Megöntöztük a szomszéd néniket, a szomszéd kislányokat, mert az örömhírt meg kellett osztani. Ez az igazi értelme, az örömhír közlése, hogy a gonosz fölött lehet győzedelmeskedni. Nap mint nap meg lehet tapasztalni ennek a bibliai történetnek az igazságát, és azt, hogy Jézus a csöndes, szerény győzedelmes.

Megjelent a Magyar7 2025/15-16. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.