Gyönyör József jogász és demográfus emlékezete - VIDEÓVAL
A járvány miatt elrendelt tilalmak évében sok tervezett rendezvény elmaradt. Köztük Gyönyör József, az 1968-1969-ben, a rövid ideig tartó nemzetiségi jogkiterjesztés hónapjaiban a szlovákiai magyarság egyenjogúságát szolgáló jogász, történész, demográfus születésének századik évfordulójára tervezett megemlékezés is.
Sok ifjúkori szenvedés, a világháború budapesti végjátékában és a szovjet hadifogságban megtapasztalt megpróbáltatás, a háború utáni kiközösítés után 1969-1989 közt a pozsonyi kormányhivatal nemzetiségi szakértőjeként jelentős tudományos életművet alkotott. A Husák-korszak ostoba ideológiai korlátai és a szabadjára engedett szlovák nacionalista indulatok miatt az életműnek csak részletei jelenhettek meg, azok is megkésve.
A somorjai Fórum Intézet Szlovákiai Magyar Levéltárába került hagyatékot Végh László rakta rendbe, s így most lehetőséget kínál arra, hogy Gyönyör József kéziratai, visszaemlékezései, adatfeldolgozásai, levelei a kutatók munkája révén új életre keljenek.
A századik évfordulón Gyönyör József szülőfalujának, Szalatnyának a polgármestere, Bazsó Árpád, aki az emlékkonferencia szervezője és házigazdája lett volna, Hűség a közösséghez és az igazsághoz. Gyönyör József (1920-2003) emlékezete címmel egy dokumentumfilm elkészítését kezdeményezte, hogy ily módon is felhívja a figyelmet a méltatlanul elfelejtett életműre. A filmet készítette Bodó Károly.