Fókuszban a háziállatok a várgedei projektnapon

Mielőtt elindulok Várgedére Az ember és háziállatai című, immár 18. projektnapra, még megetetem az állataimat, megfejem a kecskét és közben még mindig dühöngök, ez a dög tegnap elszabadulván lelegelte a kevéske szőlőmet. De az első előadást tartó várgedei kisiskolások gyorsan megnyugtatnak, hisz ők is arról mesélnek, a kecske tényleg egy pákosztos állat. A remekbe szabott nap kapcsán aztán szinte az összes háziállat sorra kerül, egyedül a macskát hiányolom. Az egyetlen háziállatot, amelynek sikerült megszelídítenie az embert. 

Az ember és a világ háziállatai
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: Rabec László
A háziállataink iránti felelősség nem csupán napi gondoskodás kérdése, hanem értékrendé is. Egy tükör, amelyben megláthatjuk, milyen jövőt szeretnénk: empatikusat, fenntarthatót, közös nyelvet beszélőt”

– mondja bevezetőjében Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SzMPSz) országos elnöke, aki helyettesével, Vörös Máriával együtt izgulja végig a napot, holott, ahogy meg is jegyzi, a projektnap nem verseny, hanem felfedezőút. „Egy közös utazás, ahol mindenki találhat valami érdekeset, valami szépet – vagy akár valami vidámat is. Ez a nap a kíváncsiságról szól. Arról, hogy kérdezni jó. Játszani jó. Figyelni jó. És arról is, hogy együtt gondolkodni, mesélni, alkotni – még jobb”.

Az Ádám Zita vezette Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének Rimaszombatban működő Regionális Pedagógiai Központja 2008-ban álmodta meg az ún. projektnapot, amely mindig egy-egy konkrét téma körül csoportosul, így nem egy történelmi esemény, illetve annak regionális lenyomata, történelmi személyiség került már a középpontba, és Sajógömörtől kezdve Rozsnyón, Rimaszécsen és Rimaszombaton át Fülekig számos helyszín, számos iskola adott már otthont a projektnapnak, de Várgede először vállalkozott a sok-sok előkészületet igénylő nap megrendezésére.

Az ember és a világ háziállatai
Fotó:  Rabec László
Az iskola az önkormányzattal és a projektnapot támogató vállalkozókkal együtt hónapokon át készült a nagy napra, Jakab Katalin polgármester asszony például maga állt a katlannál, hogy a Tankó István által biztosított sertésből finom, ízletes gulyás elkészülhessen”

– mesél a szervezés előkészületeiről Csomorné Knapp Andrea igazgató-helyettes, bár ezt szinte fölösleges is mondania, a rendezvény gördülékenyen zajlik, mindenki odateszi magát, s ugyan e sorok szerzője a projektnapok többségén jelen volt, ilyen kiváló szervezéssel alig-alig találkozott.

Ezt erősíti meg Fekete Irén is, aki bár nem tervezte (Komárom nincs közel), de lelkesen végignézi a projektnapot, s érdemes is kivárnia, hisz a 12 csoport ugyancsak kitesz magáért, a sajógömöriek disznótorost felmutató népi szerkesztett játéka – amely zajos sikert arat –, akár a Duna Menti Tavasznak is üde színfoltja lehetett volna. Ahogy a tornaljaiak vagy a rimaszécsi Speciális Alapiskola diákjai is remekül elszórakoztattak bennünket. Példaértékű, hogy ez utóbbi iskola hosszú évek óta mindig jelen van a projektnapon, egyedül az ilyenkor szinte kötelező interjúadás megy még nehezebben, de hiába, ezt is szokni kell. Bodon Sándor csapata egy egykori hagyományos vásárba vezet el bennünket, ahol addig-addig válogatnak az őshonos magyar háziállatok között, amíg mindegyiket hazaviszik. Ádám Zitától, a projektnap örökifjú szervezőjétől azt is megtudjuk, hogy eredetileg 14 csapat nevezett be, végül ketten különböző okok miatt lemorzsolódtak. Tanév vége felé közeledve napi szinten sorjáznak a rendezvények, s ahogy a kissé megkésve érkező Miko Attila tornaljai pedagógus is megerősíti, épp a Bíborpiros szép rózsa regionális döntőjéről érkezik két diákjával, akik mindkét helyen érintettek voltak.

Az ember és a világ háziállatai
Fotó:  Rabec László

Azon tűnődöm az egyes projekteket nézve, mennyivel más lett volna egy ilyen tematikájú rendezvény 25-30 évvel ezelőtt, amikor még szinte minden falusi háztartás tele volt állatokkal. Ma viszont akár a két kezemen megszámolhatnám, hány olyan porta van akár Várgedén is, ahol macskán vagy kutyán kívül akár más háziállatot, konkrétan haszonállatot tartanak.

Hisz ma már a legtöbb falusi ember is a spajzát a helyi boltban vagy a kisvárosi szupermarketben tartja. Egy falusi gyerek ma már képtelen megkülönböztetni a kacsát a libától, s nemcsak ezek hasznát nem látja, hanem felelősségtudatot sem tanul, ami annak idején az állattartással párosult. Pedig a kis herceg is megmondta, felelősséggel tartozol, ha számít rád valaki – legyen az akár egy házőrző eb, amely képes a gazdáját jobban szeretni önmagánál, de még egy elkényeztetett, végtelenül öntörvényű macska, akár egy pákosztos kecske is szeretettel viszonyul a gazdájához.

Nos, a várgedei projektnapon alapos ízelítőt kaptunk nemcsak a háziállatok hasznosságáról, hanem arról is, hogy azoknak ugyanúgy vannak érzelmeik, s mindannyian szerves részét képezik egy háztartásnak, s bizony, mai felgyorsult, elmagányosodott világunkban nem egyszer veszik át a másik ember helyét és szerepét. Egy-egy projekt előkészítése hónapokat vesz igénybe az iskola tanárai és diákjai részéről, s igazából a végeredményt – amit mi nézők láthatunk –, csak egy kivonata a munkának, amelyben szinte az iskola apraja-nagyja részt vesz. Sok csoport fotók, helyi kiadványok segítségével is bizonyítja, alapos tudást szereztek az adott tárgykörből, vannak, akik a legmodernebb technikát is igénybe veszik, s mai túlmedializált világához igazítják mondanivalójukat (rimaszombati Tompa Mihály Oktatási Központ), vannak, akik egy-egy szakértőt is felkértek, így tudunk meg kollégánk, Majoros Jácint segítségével alapvető ismereteket a méhészetről (dereskiek), de többen saját dalra is fakadnak. Szóval, ami szem-szájnak ingere.

Töredelmesen be kell vallanom, mindegyik projekt a szívem csücske valahol, mégis kiemelt örömmel indítottam útjára ezt a projektnapot, hisz én még ahhoz a nemzedékhez tartozom, akiknek az udvarán gyerekkorában hemzsegtek a háziállatok, akkoriban elképzelhetetlen volt egy-egy falusi porta tyúkok, libák, tehenek nélkül. De akiknek tehénre nem telt, azok is tartottak kecskét, amely naponta szállította a friss, a tehéntejnél is vitamindúsabb tejet”

– emlékszik vissza gyerekkorára Ádám Zita.

Az ember és a világ háziállatai
Fotó:  Rabec László
Az utóbbi években sok-sok emberszabású projektet indított az SzMPSz, s öröm látni, hogy ezeknek egyre nagyob keletjük van, s egyre több iskola kapcsolódik be ezekbe a rendezvényekbe”

– nyugtázza a látottakat Fekete Irén, aki mivel először jár a faluban, kihasználja a lehetőséget, hogy gyors tájékoztatást kérjen, csak azt sajnálja, hogy a kultúrház mellett álló, alig tíz éve felújított impozáns Sztojkovits-kastélyba nem tekinthet be.

Az ember azt képzeli, ő a teremtés csúcsa. Ha ez így van, akkor felelőssége mérhetetlen. Barátként, kedvencként, haszonállatként tartott háziállatai, amelyeket az emberi fejlődés évmilliói alatt szelídített meg arra kötelezi, hogy gondoskodásával, odafigyelésével, törődésével hálálja meg barátságukat, kötődésüket, kedvességüket. Az ember felelősséget vállal az állatok jólétéért, gondoskodva róluk, és ez a kapcsolat kölcsönös tiszteleten és szereteten alapul”

– hangsúlyozza Ádám Zita, s számos irodalmi példát is felhoz az ember és az állat társas kapcsolatára, amelyek nem egyszer legendás ember-állat barátságokat (Fekete István, Gerald Durrell) örökítenek meg.

Mire a projektek elfogynak, a nézőtéren ülők feltöltődve, teli szívvel állnak fel a székeiből, s talán egy kicsit más szemmel néznek a háziállatokra, legyen az akár egy, napjainkban egyre több kóbor kutya, amellyel Várgede utcáin is találkozunk. E sorok írója mindenesetre már rég megbocsátotta pákosztos kecskéjének a szőlője elpusztítását. De azért tudja, jön még kecskére dér...
Az ember és a világ háziállatai
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.