2023. április 21., 19:33

Tehetségek a Balogvölgyből: Csúr Dávid és Turcsányi Tibi

Nagybalog a Balogvölgyében alig húsz kilométerre van Rimaszécstől. A vidék tehetségek sokaságát adta a Felvidéknek, akik közül most két ifjú aktuális sikereiről adunk számot. A nagybalogi Csúr Dávid filmrendezőnek készül, míg a rimaszécsi Turcsányi Tibi a könnyűzene területén próbál betörni az élvonalba.

Csúr Dávid
Csúr Dávid forgatás közben
Fotó: Csúr Dávid archívuma
Kisgyerek kora óta kezében a kamera

Kezdjük a cikket a 17 éves Csúr Dáviddal, aki gyerekkora óta a fotózás/filmezés megszállottja. Édesapja több cikluson át volt a mintegy 1 200 lelkes község polgármestere, bátyja pedig Oxfordban végzett, s jelenleg az egyik internetes médium vezetője Rimaszombatban. Nagybalog a fotózás területén nagyhatalomnak számít a régióban, hisz többen is mesterfokon űzik a fotózást, a még mindig csak huszonéves Kresnye Andrásnak és az idősebb generációhoz tartozó Forgáč Tibornak számos önálló kiállítása is volt már, de Csuvaj Tamás is a figyelemreméltó tehetségek közé tartozik, s valószínűleg mindhármukról sokat hallunk még az elkövetkező években.

Amíg Kresnye András portréfotózásban jeleskedik, Forgáč Tibor és Csuvaj Tamás a természet nagy szerelmesei, s órákat képesek lesben állni egy-egy pillanat „elejtéséért”. Igazi „vértelen vadászok” ők, ahogy a természetfotózás nagy mestere, Bécsy Tamás nevezte a műfajt.

De több neves játékfilmes is kikerült az utóbbi években a régióból, vagyis bekerült a szlovák filmművészetbe. Közülük már országos elismertségre tett szert a Jánosiból származó Rastislav Boroš, akinek a Fehér lovon fekete című filmjében játszott szerepéért minap Mokos Attila a legjobb férfi epizódszereplő díját nyerte el a Nap a hálóban című országos filmmustrán. A filmet egyébként Losoncon, Rimaszombatban és a régió számos más településén forgatták.  De a pozsonyi Színművészeti Főiskola rendezőszakos hallgatója a szintén jánosi Matej Kováč is, aki 2018-ban közösen indult Csúr Dáviddal az Aranycsapű (Zlatá klapka) című országos versenyen, s kategóriájukban az első helyet érték el.

Dávid jelenleg a kassai Magán Filmművészeti Szakközépiskola harmadéves diákja, s az idén harmadszor mérettette meg magát az Aranycsapó versenyen.

Két éve nem nyert, de jelölést kapott a Balogvölgy szépségei című kisfilmjével, amely javarészt drónfelvételekből állt össze, s Derencsénytől szülőfaluján át Bátkáig mutatja meg alig több mint két percben az ország egyik legszegényebb tájegységének a szépségeit. A kassai szakközépiskola az egyetlen audiovizuális művészeti iskola Szlovákiában, s a jövőre húszéves iskola tavaly az ország kilencedik, Kassa Megye harmadik legjobb szakközépiskolájaként rangsorolták. Évente mintegy 35 gyereket vesznek fel, akik mindent megtanulnak a fotózástól a hangszerkesztésen át a vágásig, vagyis ami az audiovizualitáshoz tartozik, de együtt dolgoznak a helyi művészeti iskolákkal és intézményekkel, sőt számos nyugat-európai továbbképzésen is részt vesznek a diákjaik.

Csúr Dávid
Csúr Dávid az Arany Csapó díjjal.
Fotó:  Csúr Dávid archívuma

Nemrég Budapesten is jártak, s még a z MTVA is bemutatta az iskolát egyik riportjában. Az iskola elvégzése után további hároméves felsőfokú tanulmányokat is kínál hallgatóinak, amelynek keretén belül például dramaturgokat és forgatókönyvírókat is képeznek. Csúr Dávid az idén egy két és fél perces filmmel nevezett be, amely az eddigiektől eltérően a fiction műfajba tartozik, s a Run! (Fuss!) címet viseli. A minijátékfilm egyetlen szereplője egy kamaszfiú (Samuel Chrapek), aki azért kel hajnali öt órakor, hogy mielőtt a többiek felébrednek, a napi kilométeradagját abszolválja. A filmért Csúr Dávid elnyerte a legjobb operatőr díját.

,,még akad egy szikra”

– énekli Turcsányi Tibi és Szőcs Reni közös duettjében. Tibi, – aki a 2200 lelkes Rimaszécs községből származik –,  már nem ismeretlen a magyar könnyűzenei életben. S ahogy az audiovizuális művészetek terén, itt is számos tehetség származott el tájainkról, elegendő a jánosi Gál Lacira vagy a balogújfalusi Ruszó Tibire, az X-Faktor 2019-es évfolyamának győztesére gondolni.

Turcsányi Tibi óvodás kora óta áll színpadon: szavalt, táncolt, énekelt.

Általános iskolásként tagja volt az iskolai kórusnak, amely segítségével több helyre is eljutott. Az Aranykakas Dalfesztiválon  különdíjas lett, 18 évesen költözött Budapestre, ahol a mai napig ápolóként dolgozik egy kórházban, de szakmájával párhuzamosan szorgalmasan építgeti zenei karrierjét is. Csak pár dal az elmúlt évek terméséből: Igazi Arcom, Lásd meg a fényt, Ez az élet, Árral szemben, Őrangyal, Most légy velem, Ilyennek születtél, Ránk ragyog, Ha valakire vársz, Élj és remélj!, Szívünk játszótér, Várok rád, Megéltem már, Angyal, Millió OK, Budapest, Szerelemdal. Van saját oldala (www.turcsanyitibi.hu) is, ahol meghallgathatjuk a számait, s megtudhatjuk, éppen mire készül. Rendszeresen láthatjuk a Sláger TV, Muzsika TV, Zenebutik és egyéb csatornákon, dalait hallhatjuk rádiókban, készített már közös dalt a Megasztár döntős Fekete Dáviddal, az X-Faktorból ismert Batánovics Lilivel, a Sztárban Sztár Leszek döntős Sebestyén Katjával, jelenleg pedig a TV2 Star Academy műsorának nyertesével, Szőcs Renivel készítettek egy közös dalt és videoklipet.

"A dal a Szikra címet kapta. A menedzserem, Gyárfás Máté keresett meg azzal a lehetőséggel, hogy lenne-e kedvem egy közös dalt készíteni Renivel és megmutatta a dalt, amelynek a zenéjét és a szövegét is Czinke Máté írta. Azonnal tudtam azonosulni a dalszöveggel, és mivel Reni munkásságát is jól elismerem, igent mondtam” – mondja kérdésemre Tibi, aki még hozzáteszi: „Nagyon élveztem a közös munkát Renivel, igaz nagyon féltettem is Őt, mivel pár hét múlva anyai örömök elé néz, de ennek ellenére zökkenőmentesen vett minden akadályt”.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.